امیرعبداللهیان: حجم همکاری‌های اقتصادی ایران و پاکستان بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است

کد خبر: 1236674

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست هیئت‌های عالیرتبه ایران و پاکستان بیان کرد که حجم همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

 امیرعبداللهیان: حجم همکاری‌های اقتصادی ایران و پاکستان بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است

وزیر امور خارجه کشورمان در نشست هیئت‌های عالیرتبه ایران و پاکستان بیان کرد که حجم همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

در دیدار امروز حسین امیرعبداللهیان با بلاول بوتو زرداری وزیر امور خارجه پاکستان و در ادامه مذاکرات هیئت‌های عالیرتبه دو کشور، گسترش مناسبات همه جانبه ایران و پاکستان با تاکید بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود در دو کشور به منظور توسعه همکاری‌های اقتصادی و ارتقاء حجم مراودات تجاری دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان در آغاز این نشست مجدداً مراتب همدردی و تسلیت دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران با دولت و ملت پاکستان، به ویژه خانواده‌های قربانیان حادثه عملیات تروریستی اخیر در پاکستان را ابراز داشت و این اقدام تروریستی را محکوم کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان سپس اظهار داشت: دو طرف توافق داریم که موضوع تبادل زندانیان و محکومین و همچنین آزادی عابرین غیرمجاز میان دو کشور بایستی به نتیجه برسد و مسئولین کنسولی دو وزارت خارجه کار بر روی این موضوع را تا رسیدن به نتایج نهایی با جدیت دنبال کنند.

 امیرعبداللهیان با اشاره به توافقات خوبی که در راستای تحکیم امنیت پایدار مرزی میان دو کشور به دست آمده است تاکید کرد این توافقات و اجرای آنها بستر مناسبی را برای توسعه همه جانبه روابط میان دو کشور فراهم خواهد آورد.

وزیر امور خارجه همچنین امضای بیش از 190 سند همکاری میان دو کشور و برگزاری 21 اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی را خاطرنشان کرد و افزود دیدار امروز میان هیئت‌های عالی رتبه دو کشور با هدف مساعدت به اجرایی شدن این توافقات و دستیابی به یک همکاری پایدار و بلند مدت میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان برگزار می‌شود. طی سال‌های اخیر در دوره دولت جناب آقای رئیسی حجم همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو کشور بیش از 50 درصد افزایش یافته است. البته با توجه به ظرفیت‌های موجود در دو کشور برای گسترش مناسبات، این افزایش رضایت مقامات دو کشور را فراهم نمی‌آورد و ما می‌خواهیم که در سال‌های آینده شاهد گسترش هرچه بیشتر این همکاری‌ها باشیم.

وزیر امور خارجه پاکستان نیز گسترش مبادلات تجاری و تعمیق همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور را مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: در سال‌های اخیر مراودات تجاری دو کشور بیش از 50 درصد افزایش داشته است ولی واقعیت‌ها و ظرفیت‌هایی داریم که می‌توانیم این میزان را افزایش دهیم. لازم است کمیته راهبردی بر روی کلیه توافقات دو کشور تشکیل دهیم تا تمام ابعاد روابط اعم از همکاری‌های اقتصادی دفاعی و تجاری ارتقا یابد.

وی افزود: دو کشور اهمیت ویژه‌ای برای روابط دوجانبه قائل هستیم. سفر شما به پاکستان به ویژه اسلام آباد و کراچی را بسیار مفید ارزیابی می‌کنیم.

بلاول بوتو از افتتاح بازارچه‌های مرزی میان دو کشور استقبال کرد و عملکرد این بازارچه‌ها در توسعه مبادلات تجاری میان دو کشور را رضایت بخش توصیف کرد.

در این دیدار هیئت‌های دو کشور گزارش‌هایی در خصوص وضعیت جاری و پیشرفت در همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های حمل و نقل و ترانزیت، امور بانکی و مالی، همکاری‌های کنسولی و مناسبات پارلمانی ارائه و تبادل کردند.

بخشی از گفتگوهای دو هیئت نیز به موضوعات منطقه‌ای و تحولات بین‌المللی اختصاص یافت.

همچنین در پایان مذاکرات وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاکستان سند برنامه راهبردی همکار های تجاری پنج ساله میان دو کشور برای سال های 2023 تا 2028 به امضا رسید. همچنین سند سومین جلسه کمیته مشترک سرمایه گذاری ایران و پاکستان و پروتکل همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور توسط مقامات ذیربط، در حضور وزرای امور خارجه امضا شد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد