مخبر: رسانه عرصه جنگ جدید در دنیای کنونی است

کد خبر: 1237372

معاون اول رئیس جمهور رسانه را عرصه جنگ جدید در دنیای کنونی دانست و از خبرنگاران به عنوان سربازان این جبهه جدید یاد و از زحمات آنها تقدیر کرد.

مخبر: رسانه عرصه جنگ جدید در دنیای کنونی است

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور که در آئین روز خبرنگار در خبرگزاری جمهوری اسلامی حضور یافته بود، در سخنانی با گرامیداشت یاد امام راحل (ره) و شهدای جنگ تحمیلی و شهدای خبرنگار، خطاب به اهالی این رسانه اظهار داشت: هیچ کس به اندازه شما نمی‌داند که این حرفه از چه اهمیت و سختی برخوردار است.

وی با بیان اینکه هر صحنه خطری که در کشور وجود داشته، خبرنگاران حاضر بوده اند؛ به دوران جنگ تحمیلی و حضور مردم در عرصه دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: در زمان بروز بحران‌ها نیز خبرنگاران برای انعکاس مسائل مردم همواره حضور داشته اند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب عمیق‌ترین کلام را در حوزه رسانه اظهار کرده اند، افزود: این واقعیتی است که ما در یک جنگ تن به تن در عرصه رسانه قرار داریم؛ امروز جبهه دشمن، جبهه جنگ، تانک و توپ و هواپیما نیست، خاکریزی که جلوی ما صف کشید یک جنگ رسانه‌ای است و مرتب هم شاهد هستیم که سنگرها جابجا می‌شوند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب عمیق‌ترین کلام را در حوزه رسانه اظهار کرده اند، افزود: این واقعیتی است که ما در یک جنگ تن به تن در عرصه رسانه قرار داریم؛ امروز جبهه دشمن، جبهه جنگ، تانک و توپ و هواپیما نیست، خاکریزی که جلوی ما صف کشید یک جنگ رسانه‌ای است و مرتب هم شاهد هستیم که سنگرها جابجا می‌شوند.

مخبر در ادامه به حوادث سال گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: در این جریانات خودتان دیدید که رسانه دشمن و رسانه سلطه چه کارهای عجیبی انجام داد.

وی افزود: همه افرادی که درگیر جریان برخی اغتشاشات بودند، عدد بالایی نبود اما آنچنان صحنه‌سازی کردند که انگار کل کشور روی آتش قرار دارد و این قدرت رسانه است.

مخبر یادآور شد که در تاریخ کشوری سراغ نداریم که ۵۰ هزار نفر را از کشورهای مختلف جمع کنند و هزینه‌های آنها را بپردازند تا علیه آن کشور اغتشاش کنند اما غربی‌ها خواننده‌های دنیا را که چندین میلیون دنبال کننده داشتند را جمع کردند تا علیه جمهوری اسلامی همخوانی کنند.

وی با اشاره به اینکه آمریکا حدود ۴۰۰ میلیون دلار برای تقابل رسانه‌ای با ایران هزینه کرده است، به موفقیت دولت سیزدهم برای کنترل اوضاع و بازگشت آرامش به کشور اشاره کرد و گفت: آخرین هجمه آنها این بود که تمام رسانه‌ها را برای به خیابان آوردن مردم در ایام اغتشاشات بسیج کردند ولی توفیق نیافتند.

معاون اول رئیس جمهور در ادامه با اشاره به جایگاه و نقش رسانه در حوادث تاریخی و اسلامی به رویداد غدیر و عاشورا اشاره کرد و اظهار داشت: حادثه عاشورا نتیجه عدم تبیین حادثه غدیر است اگر در غدیر این کاری که حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) بعداز عاشورا انجام داده بودند، انجام می‌شد، دیگر حادثه عاشورا اتفاق نمی‌افتاد.

مخبر در ادامه حادثه عاشورا را تقابل حق و باطل و کفر و دین دانست و تاکید کرد: امروز مظلومیت جمهوری اسلامی ایران در صحنه رسانه است؛ این واقعیتی است که در بخش رسانه سرمایه‌گذاری لازم انجام نشده است و امروز آسیب آن را می‌بینیم.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: خبرنگاران جهادی، ایثارگر، جان بر کف، صادق و جسور می‌توانند در صحنه نقش‌آفرینی کنند و در برابر اقدامات رسانه‌ای دشمن روشنگری نمایند.

مخبر در ادامه با اشاره به مشکلاتی که در کشور در ابتدای دولت سیزدهم وجود داشت، گفت: دولت در این دو سالی که گذشت، روزهای بسیار سختی را پشت سر گذاشت و خطراتی را از کشور رفع کرد.

وی با برشمردن برخی از این مشکلات افزود: وقتی دولت سیزدهم کار را آغاز کرد در بخش‌های مختلفی دچار مشکلات جدی بودیم.

وی یادآور شد: به خاطر دارید که در شهریور ۱۴۰۰ روزانه بین ۷۰۰ تا ۷۵۰ نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست می‌دادند؛ در آن شرایط نه به ما واکسن دادند و نه اجازه دادند خودمان واکسن را بسازیم.

مخبر ادامه داد: در زمان کرونا در شرایطی قرار داشتیم که حتی برای ساخت واکسن هم مواد اولیه و تجهیزات را ضبط کردند و از پول خودمان به خودمان واکسن ندادند.

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: ذخایر راهبردی کشور در وضعیتی قرار داشت که واقعاً برخی شب‌ها برای تأمین آنها نگرانی جدی داشتیم زیرا ذخایر راهبردی گندم، جو، ذرت، کنجاله، روغن زیر خط قرمز بود.

مخبر با بیان اینکه در برخی استان‌ها برای ۱۲ روز گندم داشتیم، افزود: این بدان معنا بود که اگر اتفاقی چون سیل و زلزله در استانی رخ می‌داد، نمی‌توانستیم گندم یا آرد به آن استان برسانیم.

وی به موضوع فروش نفت در ابتدای دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: در آن زمان روزانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروختیم و به پول‌های آن هم نمی‌توانستیم دسترسی پیدا کنیم یعنی ضبط می‌شد و نمی‌توانستیم جابجا کنیم و از آن استفاده کنیم.

وی ادامه داد: پول‌های بلوکه شده کشور هم وضعیتی داشت که نمی‌توانستیم از آن استفاده کنیم.

وی گفت: حتی برای تهیه کالاها اساسی، از پول‌هایی که در کشورهای همسایه خودمان داشتیم نمی‌توانستیم استفاده کنیم.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: وضعیت درآمدهای دولت به شکلی بود که باید از بانک مرکزی و چاپ پول استفاده می‌کردیم تا هزینه‌های جاری را پوشش دهیم که تبعات آن هم ایجاد تورم‌های سنگین بود.

مخبر با یادآوی تورم حدود ۶۰ درصدی در ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم گفت: شما خاموشی‌های گسترده تابستان و قطع گاز در زمستان را به یاد دارید نه اینکه یک شهر یا دو شهر یا یک کارخانه اینگونه باشد بخش زیادی از کشور دچار این مسائل بود.

وی با بیان اینکه دولت سیزدهم ابتدا باید این مشکلات و کسری‌ها را رفع می‌کرد تا بتواند برای توسعه کشور برنامه ریزی کند، خاطر نشان کرد: تا امروز دولت همچنان با این مسائل درگیر است.

وی یادآور شد: دولت همچنان به طور ماهانه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت سود اوراقی که در گذشته هزینه شده است، می‌پردازد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه کشور توانست به سرعت واکسن کرونا را بسازد و ۱۵۰ میلیون دز واکسن را از محل پول‌های خود در سایر کشورها وارد کند، اظهار داشت: در حوزه ذخایر کالاهای راهبری هم توانستیم به سرعت ذخایر اساسی کشور را به ۸۰ درصد برسانیم.

مخبر یکی دیگر از موفقیت‌های دولت سیزدهم را آزاد کردن پول‌های بلوکه شده ایران در برخی کشورهای منطقه برشمرد و افزود: توانستیم تورم را در اسفندماه ۱۴۰۰ به میزان ۴۰ درصد کاهش دهیم و این سال را با تورم حدود ۴۶ درصدی پشت سر گذاشتیم.

معاون اول رئیس جمهور اسفند ماه ۱۴۰۰ را از نظر موجودی کالا و حجم تورم کم نظیر توصیف کرد و توضیح داد: در ابتدای سال بعد به دلیل وقوع جنگ اوکراین در کل دنیا با گرانی و کمبود کالای اساسی مواجه شدیم.

مخبر با یادآوری اینکه تورم کالاهای غذایی در برخی از کشورها ۱۲ برابر شده بود، افزود: در آن زمان در برخی از این کشورهای اروپایی به رغم ادعای تمدن، به فروشگاه‌ها حمله کردند و اجناس آن را به غارت بردند.

مخبر با بیان اینکه برخی از حذف ارز ترجیحی انتقاد می‌کنند، بیان داشت: این اقدام اختیاری نبود و مجبور بودیم که این کار را انجام دهیم زیرا کالاها را به یک پنجم قیمت عرضه می‌کردیم به طوری که در کشورهای همسایه تعرفه واردات کالاهای ما را صفر کردند و فروشگاه‌های کشورهای همسایه از کالاهای ایرانی پر شدند.

وی یادآور شد: من به آیت‌الله رئیسی گفتم شما رئیس جمهور ۸۰ میلیون نفر هستید اما باید ۴۰۰ میلیون نفر را اداره کنید چون کالاهای اساسی کشورهای همسایه نیز از کشور ما قاچاق و تأمین می‌شود.

مخبر گفت: ما در سال ۱۴۰۰، ۱۸ میلیارد دلار معادل ۳۶۰ همت ارز ترجیحی دادیم. کسانی که اوضاع مالی بهتری داشتند، بیشتر می‌توانستند از این یارانه‌ها استفاده کنند.

وی تصریح کرد: بنابراین در خرداد ۱۴۰۱ مواجه با یک تورم ۱۲ درصدی بودیم. کسانی که می‌گویند دولت برنامه نداشتند، پاسخ بدهند که دولت چگونه توانست علی رغم همه اتفاقات بزرگ سال ۱۴۰۱ تورم را در پایان این سال معادل پایان سال قبل نگه دارد.

معاون اول رئیس جمهور افزود: در آذر ماه ۱۴۰۱ تمام پیش‌بینی‌های که وجود داشت، نشان می‌داد نرخ ارز به ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان و تورم به ۷۰ درصد می‌رسد. اما تمام تلاش خود را کردیم تا نرخ تورم را همان نرخ تورم ۱۴۰۰ نگه داریم. بحمدالله تا اینجا موفق بودیم.

وی گفت: مردم هنوز با مشکلات مواجه هستند اما به امید خدا تلاش می‌کنیم تا رضایت مردم را تأمین کنیم.

مخبر با بیان اینکه امروز دولت در مسائل اقتصادی هرچه در توان داشته انجام داده است، افزود: با تعدادی از کشورها در زمینه اقتصادی توافق‌های جداگانه ای کردیم اما پس از آن با دخالت نماینده آمریکا، این توافق‌ها به هم خورد که حداقل درمورد ۳ کشور اینطور بوده است و حتی برخی از مدیران بلندپایه را تغییر دادند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به پیام نوروزی و سخنان رهبر انقلاب در حرم مطهر رضوی و انتخاب «مهار تورم و رشد تولید» برای شعار سال از سوی ایشان بیان داشت: شعار امسال ویژگی‌هایی به نسبت سال‌های گذشته دارد، نخست اینکه برای اولین بار شعار رهبرمعظم انقلاب کمّی است.

مخبر افزود: در اسفند ۱۴۰۱ تورم ۴۶ درصد بوده و عدد تورم در اسفند ۱۴۰۲ نمایانگر فعالیت دولت در راستای تحقق شعار سال خواهد بود و دیگر اینکه نرخ رشد تولید که در سال‌های گذشته منفی بود اما سال گذشته به ۴ درصد رسید، باید ببینیم تا پایان سال به چه میزانی می‌رسد.

وی با اشاره به برخورداری ایران از یک درصد جمعیت جهان و رتبه نخست در مجموع ذخایر نفت و گاز در جهان اظهار داشت: با این وجود در حوزه گاز واردات داریم.

وی با بیان اینکه در دنیا سه رگه مس وجود دارد که یکی از آنها از ایران می‌گذرد، تصریح کرد: ما در حال احداث بزرگترین هولدینگ مس هستیم.

مخبر ادامه داد: اگر نفت ایران به بنزین‌، پتروشیمی و فرآورده تبدیل می‌شد، تحریم‌ها دیگر اثری برایمان نداشت زیرا الان برای خرید بنزین، گازوئیل و پتروشیمی سر و دست می‌شکنند.

معاون اول رئیس جمهور اظهار داشت: یکی از کارهای بزرگی که در دولت سیزدهم انجام می‌گیرد، سرمایه گذاری روی ظرفیت‌ها و مزیت‌های کشور است.

وی گفت: ما هزار و ۷۰۰ کیلومتر به دریا دسترسی داریم. در دنیا هر کسی ۱۰۰ کیلومتر به دریا دسترسی دارد می‌تواند یک کشور را اداره کند.

معاون اول رئیس جمهور بیان کرد: ما اکنون برنامه‌ریزی کرده‌ایم که نزدیک به ۳۰ شهر جدید در کنار دریا احداث کنیم و می‌خواهیم در آنجا با ساخت پتروشیمی، فولاد و توسعه کشاورزی رونق ایجاد کنیم تا مردم از کنار دریا به سمت مناطق مرکزی مهاجرت نکنند.

وی ادامه داد: سه استان شمالی ما اندازه کشور هلند است. میانگین بارندگی این استان‌ها هم بیشتر از هلند است. هلندی‌ها ۹۵ میلیارد دلار صادرات کشاورزی دارند و ما ۲۰۰ میلیون دلار صادرات کشاورزی داریم. اینها موضوعاتی است که شما باید مطالبه کنید.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت‌ها و مدیران موظفند این مسائل را حل کنند و برای اینکار همه باید وسط میدان بیایند. همه باید بسیج شوند و هر کسی که دلش برای مردم و کشور می‌سوزد و راست می‌گوید باید بیاید کمک کند تا ما این کارها را پیش ببریم.

مخبر با اشاره به جایگاه ترانزیتی ایران و تمایل کشورهای دیگر برای استفاده از این ظرفیت گفت: اگر ما ۲۰ کیلومتر شملچه به بصره و ۱۶۰ کیلومتر آستارا به رشت را متصل کنیم، می‌توانیم به مدیترانه و دریای سیاه دسترسی پیدا کنیم.

معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: دولت برای سه دهک جامعه کالابرگ راه اندازی کرده است تا ارزاق خود را با قیمت مناسب تهیه کنند.

مخبر با بیان اینکه برخی کشورها کمتر از ایران منابع گازی دارند، اما سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار گاز صادر می‌کنند، افزود: در منطقه ویژه اقتصادی عسلویه ۲۳ پالایشگاه گاز داریم که به ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری نیاز دارد تا ۵۰۰ میلیارد دلار درآمد داشته باشیم.

مخبر با بیان اینکه سران بسیاری از کشورها در سفر به ایران پیگیر موضوع ترانزیت شمال جنوب و شرق به غرب هستند، یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم را تکمیل شبکه ترانزیتی کشور برشمرد.

وی با برشمردن اقدامات دولت در حوزه نفت، پتروشیمی، کشاورزی، معدن و دریا و اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: باید دلمان قرص باشد و همت کنیم و نعمت‌ها را در اختیار مردم قرار دهیم تا مردم با عزت زندگی کنند./مهر

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها