گفت‌وگوی دبیر شورای امنیت ارمنستان با سفیر جدید ایران درباره امنیت منطقه

کد خبر: 1237554

سفیر جدید ایران در جمهوری ارمنستان با «آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ملی این کشور دیدار و درباره وضعیت امنیت منطقه و کریدور لاچین گفت‌وگو کرد.

گفت‌وگوی دبیر شورای امنیت ارمنستان با سفیر جدید ایران درباره امنیت منطقه

«مهدی سبحانی» سفیر جدید ایران در جمهوری ارمنستان با «آرمن گریگوریان» دبیر شورای امنیت ملی این کشور دیدار کرد.

دفتر گریگوریان اعلام کرد وی در این دیدار به سفیر جدید ایران تصدی این ماموریت را تبریک گفت و ابراز امیدواری کرد او در مدت تصدی این سمت به توسعه و تقویت بیشتر بین روابط دو کشور دوست کمک کند.

دو طرف همچنین در این دیدار درباره برخی از موضوعات در دستورکار دوجانبه ارمنستان و ایران و همچنین وضعیت امنیتی منطقه گفت‌وگو کنند. به نوشته «آرمن پرس»، گریگوریان همچنین بحران انسانی در منطقه قره‌باغ کوهستانی ناشی از انسداد کریدور لاچین از سوی جمهوری آذربایجان و موضع ارمنستان در این خصوص را ارائه کرد.

جاده لاچین که منطقه قره‌باغ کوهستانی را به ارمنستان متصل می‌کند و صلحبانان روس مسئول تامین امنیت آن هستند از دسامبر نزدیک به هفت ماه است که توسط افراد مرتبط با جمهوری آذربایجان مسدود شده است. در آوریل نیروهای جمهوری آذربایجان یک ایست بازرسی در آنجا ایجاد کردند که با اعتراض شدید ارمنستان همراه شد.

دو جمهوری آذربایجان و ارمنستان تاکنون دو جنگ را بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی از سر گذرانده‌اند. در در سال ۲۰۲۰ جمهوری آذربایجان بخش‌هایی از اراضی از دست رفته در یک درگیری پس از فروپاشی شوروی در اوایل دهه ۱۹۹۰ را پس گرفت.

اخیراً معاون وزیر خارجه ارمنستان از جامعه بین‌الملل خواست به باکو برای بازگشایی کریدور لاچین و عبور کامیون‌های ارمنستان اعمال فشار کند.

سبحانی شنبه ۳۱ تیرماه با «آرارات میرزویان» وزیر امور خارجه ارمنستان دیدار و رونوشت استوارنامه خود را به وی تقدیم کرد. میرزویان در این دیدار ضمن تبریک مسؤولیت جدید سبحانی به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان، ابراز امیدواری کرد که دوره مسؤولیت وی شاهد تقویت و تعمیق روزافزون روابط دوستانه دو کشور باشد.

طرفین همچنین با اشاره به اهمیت ضرورت تداوم مشورت‌های سیاسی مقامات عالی دو کشور، آخرین وضعیت همکاری‌های دوجانبه به ویژه در حوزه تجارت، انرژی و حمل و نقل را مرور کردند. میرزویان و سبحانی درباره تحولات منطقه نیز بحث و تبادل نظر کردند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد