باقری: چندجانبه گرایی زمینه‌ساز صلح، امنیت و ثبات پایدار است

کد خبر: 1237945

معاون وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به علل افول یکجانبه گرایی از جمله زیاده‌خواهی و برتری جویی، تأکید کرد: مشارکت هر بازیگر بر اساس ظرفیت‌های خود در سازوکارهای سیاسی، اقتصادی و بین‌المللی عامل اصلی ثبات و پایداری نظم مبتنی بر چندجانبه گرایی است.

باقری: چندجانبه گرایی زمینه‌ساز صلح، امنیت و ثبات پایدار است

 علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه و کارلوس دو آرچی معاون آفریقا و خاورمیانه وزیر خارجه برزیل دوازدهمین دور رایزنی‌های سیاسی دو کشور را در پایتخت برزیل برگزار کردند.

در این نشست که سه نفر از معاونان وزیر خارجه برزیل همراه با تعدادی دیگر از مدیران وزارت خارجه این کشور حضور داشتند، طرفین درباره روابط دوجانبه و موضوعات متنوع بین‌المللی به رایزنی و تبادل نظر پرداختند.

تسهیل روابط اقتصادی و تجاری و ضرورت متنوع سازی آن، ارتقای روابط فرهنگی و علمی، همکاری در زمینه مسائل زیست محیطی و گسترش گردشگری بین دو کشور و نیز افزایش تعاملات پارلمانی از مهم‌ترین محورهای این گفت‌وگوها بود.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این دیدار تصریح کرد: همکاری ایران و برزیل در عرصه بین‌المللی، نقش مهمی در تقویت سازوکارهای چندجانبه گرایی و صیانت از منافع کشورهای مستقل داشته و زمینه‌ساز تحکیم ثبات و ترویج امنیت پایدار خواهد بود.

باقری با اشاره به علل افول یکجانبه گرایی از جمله زیاده‌خواهی و برتری جویی، تأکید کرد: مشارکت هر بازیگر بر اساس ظرفیت‌های خود در سازوکارهای سیاسی و اقتصادی بین‌المللی، عامل اصلی ثبات و پایداری نظم مبتنی بر چندجانبه گرایی است.

دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به اراده دو طرف برای برگزاری دور جدید کمیسیون مشترک اقتصادی طی چند ماه آینده، تصریح کرد: ظرفیت‌های مکمل اقتصادی نویدبخش همکاری های پایدار و باثبات اقتصادی ایران و برزیل است.

تاکید بر چندجانبه گرایی و راه های صلح آمیز حل و فصل منازعات جاری، مردود دانستن تحریم های یکجانبه و نقش تشکل های چندجانبه همچون بریکس در ایجاد نظم پایدار و توسعه محور از جمله سایر مسائل مورد بحث طرفین در این جلسات بود.

باقری که برای یک دیدار رسمی از قبل پیش بینی شده در پایتخت برزیل به سر می برد، علاوه بر حضور در گفت و گوهای سیاسی و دیدار جداگانه با قائم مقام وزارت خارجه برزیل، با رئیس کمیسیون روابط خارجی مجلس، رئیس گروه دوستی و برخی دیگر از نمایندگان کنگره برزیل دیدار کرد.

وی همچنین قرار است با تعدادی دیگر از مقامات برزیلی دیدار کرده و امروز پنجشنبه در جمع گروهی از نخبگان به نمایندگی از بخش های مختلف اندیشکده ای، رسانه ای و تجاری برزیل سخنرانی کند.

ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها