واکنش آمریکا به گفت‌وگوی رئیسی با پوتین

کد خبر: 1239365

معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری با تکرار ادعای حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین، به گفت‌وگوی اخیر روسای جمهور ایران و روسیه واکنش نشان داد.

واکنش آمریکا به گفت‌وگوی رئیسی با پوتین

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری که مشروح آن در وبگاه وزارت امور خارجه این کشور منتشر شده است، در پاسخ به این که چه نظری درباره گفت‌وگوی‌ تلفنی اخیر روسای جمهور ایران و روسیه که موضوع عضویت ایران در ائتلاف بریکس نیز بخشی از آن بود، دارد؟ گفت: هنوز اخبار مربوط به این تماس را ندیده‌ام. صحبت کردن درباره تعاملات این دو کشور را به خودشان وامی‌گذارم.

وی با بیان این که مسلما، آمریکا عضو بریکس نیست، ادعا کرد: آنچه قبلا هم تکرار کرده‌ام، این است که ایران همچنان در برخی فعالیت‌های مخرب و ثبات‌زدا نقش دارد. بخش اصلی هم‌بستگی‌شان با روسیه، عرضه پهپادها به فدراسیون روسیه برای استفاده در اوکراین است.

پاتل ادامه داد: این مسلما موضوعی است که آمریکا آن را جدی می‌گیرد. ما با متحدان و شرکایمان نیز ایران و روسیه را به دلیل استفاده از این پهپادها علیه شریکمان، اوکراین پاسخگو می‌کنیم.

اشاره به تماس تلفنی سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در پی این مطرح می‌شود که آن‌ها روز گذشته، درباره همکاری‌ها در امور بین‌الملل پیرو تمایل ایران برای عضویت در بریکس به گفت‌وگو پرداختند.

پوتین و رئیسی در این تماس بار دیگر بر تعهد خود مبنی بر توسعه هرچه بیشتر روابط دوجانبه در حوزه‌های تجاری، حمل‌ونقل، لجستیک و انرژی تاکید کردند.

تکرار ادعای پاتل درباره حمایت نظامی ایران از روسیه در حالی مطرح می‌شود که ایران موضوع فروش پهپادها به روسیه را بی‌ارتباط به جنگ اوکراین و در چارچوب روابط دفاعی تهران-مسکو تلقی کرده است. مسکو نیز تاکید کرده که در جنگ اوکراین، برخلاف کی‌یف که از تسلیحات آمریکا و دیگر متحدانش استفاده می‌کند،‌ پهپادهای ساخت صنایع داخل را به کار می‌گیرد.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز اخیرا در سفر به آفریقای جنوبی در نشستی خبری گفت که «ما در جنگ اوکراین در کنار هیچ یک از طرفین برای تداوم جنگ نبوده و نیستیم. جنگ را راه حل نمی‌دانیم و معتقد هستیم که همه طرف‌ها باید برای رسیدن به راه‌حل سیاسی تلاش کنند. اتهام بی‌اساس کاربرد پهپادهای ایرانی در جنگ علیه اوکراین کاملا نادرست است.»

او افزود: من در این باره بارها با همکارم، وزیر امور خارجه اوکراین گفت‌وگو کردم. حتی توافق کردیم که نظامیان دو کشور دیداری با یکدیگر داشته باشند. هدف ما از این دیدار به دست آوردن اسناد ادعایی اوکراین و برخی کشورهای غربی برای کاربرد پهپاد ایرانی در اوکراین بود. هیات اوکراینی و هیات ایرانی در سطح نظامی، حدود هفت ماه پیش در کشور عمان باهم گفت‌وگو کردند.

امیرعبداللهیان ادامه داد: هیچ مدرک معتبری به هیات نظامی ایران از سوی هیات نظامی اوکراین ارائه نشد. ما از طرف اوکراینی خواستیم اسناد معتبر خود را در این رابطه ارائه دهند. ضمن این که مقامات روسیه به ما اطمینان داده‌اند که در چارچوب همکاری‌های موجود و قدیمی بین تهران و مسکو، هیچ گاه از تجهیزات ایرانی در جنگ علیه اوکراین استفاده نکرده و نخواهند کرد.

در ادامه نشست خبری معاون سخنگوی‌ وزارت امور خارجه آمریکا، او در پاسخ به سوالی با تکرار ادعای «نقض حقوق بشر» در ایران، آن را یک «تهدید» تلقی کرده و گفت که آمریکا با شرکا و متحدانش به تلاش برای متوقف کردن و به چالش کشیدن آن ادامه خواهد داد.

ادعای نقض حقوق بشر از سوی آمریکا علیه ایران در حالی مطرح می‌شود که این کشور خود سابقه اقدامات ناقض حقوق بشر همچون جنگ عراق، بمباران اتمی هیروشیما، مشارکت در جنگ‌ ویتنام، جنگ افغانستان و دهه‌ها سکوت در برابر اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی را در کارنامه خود دارد.

ایران، اظهارات مداخله‌جویانه مقامات کشورهای غربی را به دلیل پیشینه بد این کشورها در زمینه حقوق بشر، فاقد اعتبار دانسته است.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها