جلال‌زاده: ایران در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها در حال مذاکره برجامی نیست

کد خبر: 1241282

رئیس‌کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها در حال مذاکره برجامی نیست، چرا که ما به آمریکایی‌ها اعتماد نداریم.

جلال‌زاده: ایران در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها در حال مذاکره برجامی نیست

وحید جلال زاده رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی به تبیین اهمیت مذاکرات با مقامات سوریه و لبنان پرداخت و گفت: در سایه سیاست گسترش روابط پارلمانی ایران با کشورهای همسایه و فراتر از آن، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هفته گذشته سفری به سوریه و لبنان داشت که با رئیس‌مجلس سوریه و همتایان خودمان در مجلس سوریه و وزیر خارجه و نخست‌وزیر و گروه‌های فلسطینی مستقر در دمشق ملاقات‌هایی را انجام دادیم.

روابط ایران و سوریه حیاتی است

وی به روابط استراتژیک ایران و سوریه ‌اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری روابط ایران و سوریه را روابط حیاتی توصیف کرده‌اند. شرایط سوریه خاص است و بخش‌هایی از آن در دست بیگانگان است. بخشی را ترکیه ‌اشغال کرده و آمریکا بخش دیگری از خاک سوریه را ‌اشغال کرده است، مناطق ثروت در دست ترکیه و آمریکایی‌هاست. جمهوری اسلامی ایران با‌اشغال خاک سوریه توسط ترکیه و آمریکا مخالف است که موانعی برای همکاری محسوب می‌شوند، مانند موانع ارسال سوخت در لبنان این‌جا هم آمریکایی‌ها همین سیاست را در پیش گرفته‌اند. با وجود موانع مثل حمله تروریستی چند روز پیش به اتوبوس نظامیان در دیرالزور، دولت ایران مشوق‌هایی را برای بخش خصوصی در نظر گرفته تا در سوریه سرمایه‌گذاری کنند.

وی تصریح کرد: روابط ما با عربستان بر شرایط سیاسی لبنان تأثیرات مثبتی گذاشته است. در دیدار ما با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان، تحلیل ایشان از شرایط لبنان بسیار امیدوارکننده بود. سید حسن نصرالله در پاسخ به سؤال یکی از همراهان مبنی بر اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری اسرائیل ۲۵ سال آینده را نخواهد دید گفت که ما برای حذف اسرائیل از سرزمین‌های‌اشغالی برنامه داریم و خود اسرائیلی‌ها برای اجرای برنامه ما عجله دارند، حتی فرصت را از ما ربوده‌اند.

تأثیر برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان بر کشورهای منطقه

رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره آثار برقراری روابط دیپلماتیک با عربستان در منطقه به ویژه لبنان در طول ۶ ماه اخیر، گفت: برقراری روابط با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای مسلمان از سیاست‌های جمهوری اسلامی پس از انقلاب بوده است. ایران و عربستان از کشورهای تأثیرگذار بر رفتار کشورهای منطقه هستند، اتفاقات یمن و عراق و ظهور داعش در منطقه موجب تعطیلی روابط ما شد. ایران و عربستان علاقه‌مند بودند که این روابط را ترمیم و باز‌سازی بکنند که اتفاق افتاد و بسیار مورد توجه کشورهای مسلمان حتی غیرمسلمان واقع شد. همه منتظر چیدن میوه این رابطه در سطح منطقه بودند.

وی درباره روابط ایران و عربستان، گفت: ما قبل از قطع روابط در سطوح مختلف با عربستان روابط داشتیم در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی روابط خوبی داشته‌ایم به خاطر اتفاقاتی که در چند سال اخیر در منطقه و جهان افتاد، ایران و عربستان به این نتیجه رسیدند که باید این روابط را از نو باز‌سازی کنند. نزدیکی کشورهای حوزه خلیج‌فارس به چین برای آمریکا گران تمام شد.

حضور آمریکایی‌ها را هیچ زمانی در خلیج‌فارس نخواهیم پذیرفت

رئیس‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره تهدید احتمالی نیروهای آمریکایی در تنگه هرمز، گفت: قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح ما در منطقه بیشتر از همه برای آمریکایی‌ها روشن است، حضور آمریکایی‌ها را در خلیج‌فارس هیچ زمانی نپذیرفته و نخواهیم پذیرفت.

وی درباره آزادی جاسوسان آمریکایی، گفت: در اسفند ماه ۱۴۰۰ برای بازگشت آمریکایی‌ها به میز برجام مذاکراتی انجام می‌دادیم که بدون اطلاع قبلی، رابرت مالی میز مذاکره را ترک کرد و از وین خارج شد و به گفت‌وگوهای ما با آژانس هم لطمه زد و توافق ما با گروسی مدیرکل آژانس هم به سرانجام نرسید. اغتشاشات تحمیلی در پاییز گذشته در ایران رخ داد. شرایط ما با آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به دلیل دخالت‌های آنها در اغتشاشات سال گذشته دگرگون شد.

به گزارش فارس جلال‌زاده گفت: آمریکایی‌ها ظالمانه با فشاری که بر کشورها وارد کردند منابع فروش نفت ما را در آن کشورها بلوکه کردند. در همین راستا دولت برای طرح شکایت علیه کره جنوبی در سازمان‌های حقوقی بین‌المللی لایحه‌ای را به مجلس داد. لذا در مذاکراتی که از قبل وجود داشت، منابع مالی ما در کره جنوبی آزاد شد و تعدادی از جاسوسان آمریکایی که در زندان‌های ما بودند با اتمام روند آزاد‌سازی منابع مالی ما آزاد خواهند شد. اما اینکه آیا مذاکرات در زمینه‌های دیگری ادامه خواهد داشت یا نه؟ جمهوری اسلامی در هیچ سطحی با آمریکایی‌ها در حال مذاکره برجامی نیست ما به آمریکایی‌ها اعتماد نداریم و طبق دستورالعمل شورای عالی امنیت ملی در قالب آزاد‌سازی منابع مالی و تبادل زندانیان مذاکره کرده‌ایم.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد