احضار کاردار سوئیس برای توقیف نفت ایران در آمریکا

کد خبر: 1241351

در غیاب سفیر سوئیس، کاردار این کشور را که حافظ منافع آمریکا است به وزارت خارجه احضار و دو یادداشت اعتراض رسمی به سفارت سوئیس دادیم و نمایندگی ایران در سازمان ملل هم اقدام رسمی انجام داد.

احضار کاردار سوئیس برای توقیف نفت ایران در آمریکا

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) ششم شهریور ماه درباره اقدام آمریکا در توقیف و تخلیه نفت ایران در تگزاس اعلام کرد که در غیاب سفیر سوئیس، کاردار این کشور به عنوان حافظ منافع آمریکا به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران احضار و به این موضوع اعتراض شد.

وی همچنین اعلام کرد که دو یادداشت اعتراض رسمی هم در این خصوص به سفارت سوئیس داده شد.

چندی پیش یک رسانه آمریکایی با بررسی رصد تردد کشتی‌ها از تخلیه نفت توقیف شده ایران در ساحل تگزاس و انتقال آن به یک نفتکش دیگر خبر داد.

کنعانی با اشاره به اقدام رسمی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در چارچوب سازوکارهای بین‌المللی تصریح کرد: دولت آمریکا باید بداند تعدی و تعرض به منافع ملت ایران بی پاسخ نخواهد ماند و این رویکرد غیرسازنده با پیام‌های ارسال مبنی بر آمادگی برای گفت‌وگوی مستقیم سازوگار نیست و اقدام کاملا غیرسازنده و حرکت در مسیر خلاف تفاهمی است که در چارچوب مبادله زندانیان صورت گرفته است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: دولت آمریکا از یک طرف تأکید می‌کند که علاقه‌مند به گفت‌وگوی مستقیم با ایران است و اینکه در چارچوب گفت‌‌وگوی مستقیم اختلافات حل و فصل و زمینه اجرای برجام فراهم شود از یک طرف شاهد اعمال برخی تحریم‌های جدید و از سوی دیگر شاهد توقیف محموله نفتی و تخلیه آن هستیم. این اقدامات با پیام‌های ارسالی برای ایران مبنی برای آمادگی برای گفت‌وگوی مستقیم و بازگشت به توافق سازوگار نیست.

به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی هفته گذشته ۳۰ مرداد ماه در نشست خبری با خبرنگاران درباره خبر منتشر شده مبنی بر تخلیه نفت توقیف شده ایران در تگزاس هم گفته بود: چنین خبری را در رسانه‌ها دیدم و هیچ اطلاعات تأیید شده‌ای تا این لحظه در این رابطه ندارم و از سوی دولت آمریکا نیز موضعی را شاهد نبودیم. در این ارتباط الان نمی‌توانم اظهارنظر کنم.

وی در عین حال گفت: مقامات دولت آمریکا مطلع هستند که دوران بزن دررو تمام شده و ایران نسبت به هرگونه تعرض به حقوق ملت ایران در هیچ کجا دست بسته نخواهد ماند و واکنش نشان می‌دهد و حقوق ملت را احقاق می‌کند و دست تعرض کنندگان را کوتاه می‌کند.

کنعانی تعدی به نفتکش‌هایی که حامل نفت ایران باشد را مصداق بارز راهزنی دریایی و نقض مقررات بین‌المللی و مقررات حمل و نقل دریایی خواند و گفته بود که ایران درباره حقوق خود دست بسته نخواهد بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره اعلام کرده بود که عملیات تخلیه محموله نفتکش «سوئز راجان» که حامل نفت ایران بوده و ماه‌هاست که در ساحل تگزاس بلاتکلیف مانده بود، آغاز شده است.

سوئز راجان نفت‌کش تحت پرچم جزایر مارشال بود که از تاریخ ۳۰ ماه مه (۹ خرداد) در ساحل «گالوستون» واقع در ۸۰ کیلومتری شهر هیوستون، پرجمعیت‌ترین شهر ایالت تگزاس لنگر انداخته بود./ فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد