واکنش آمریکا به انتشار سند محرمانه در رابطه با راب مالی در تهران تایمز

کد خبر: 1241812

یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در واکنش به انتشار سند محرمانه این وزارت‌خانه در رابطه با راب مالی از سوی یک رسانه ایرانی گفت که نمی‌تواند درباره مسائل داخلی اظهارنظر کند.

واکنش آمریکا به انتشار سند محرمانه در رابطه با راب مالی در تهران تایمز

پس از آنکه روزنامه انگلیسی زبان تهران تایمز سند محرمانه وزارت امورخارجه آمریکا در رابطه با راب مالی، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران را منتشر کرد گمانه‌زنی‌های زیادی درخصوص این سند و اینکه چگونه به دست یک رسانه ایرانی رسیده، به وجود آمده است.

پایگاه خبری نشنال در گزارشی نوشت: ابهام درخصوص تعلیق رابرت مالی پس از گزارش یک روزنامه دولتی ایران که ظاهراً فاش کرده که وی قوانین امنیت ملی را زیر پا گذاشته، عمیق‌تر شده است.

تهران تایمز روز یک‌شنبه سندی را منتشر کرد که گفته می‌شود، یادداشت ۲۱ آوریلِ یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا خطاب به راب مالی است.

در این نامه به مالی اطلاع داده شده است که مجوز فوق محرمانه (موسوم به مجوز امنیتی) وی به دلیل نگرانی‌های امنیتی مربوط به «رفتار شخصی»، «دسترسی وی به اطلاعات محافظت شده» و «استفاده او از فناوری اطلاعات» به حالت تعلیق درآمده است.

یک سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا روز سه‌شنبه در پاسخ به سوال نشنال درباره انتشار این سند گفت که از این گزارش مطلع است اما نمی‌تواند درباره مسائل داخلی اظهار نظر کند.

این سخنگو با تائید اینکه راب مالی همچنان در مرخصی به‌سر می‌برد، افزود: ما در حال حاضر به دلیل ملاحظات حفظ حریم خصوصی چیزی برای به اشتراک گذاشتن نداریم.

وضعیت پیرامون راب مالی که یک دیپلمات کهنه‌کار آمریکایی به شمار می‌آید پس از آن در مرکز توجهات قرار گرفت که برخی رسانه‌های این کشور فاش کردند، مجوز امنیتی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران در بحبوحه تحقیقات درخصوص دسترسی او به اسناد طبقه‌بندی شده به حالت تعلیق درآمده و او به مرخصی اجباری فرستاده شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا نیز در ماه ژوئن تعلیق راب مالی را پس از آن تائید کرد که ایران اعلام کرد، مقامات آمریکایی برای شرکت در مذاکرات غیرمستقیم با تهران به عمان سفر کرده‌اند.

اما دولت بایدن تا به امروز تا حد زیادی در مورد شرایط مربوط به تعلیق مجوز امنیتی راب مالی و مرخصی اجباری او از وزارت امورخارجه سکوت کرده است. این موضع‌گیری واکنش بسیاری از قانونگذاران آمریکایی را برانگیخته است که خواهان شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی بیشتر دولت در رابطه با چنین موضوع حساسی هستند.

گابریل نورونا، مشاور سابق وزارت امور خارجه آمریکادر امور ایران، در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت که به نظر می‌رسد این سند واقعی است.

نورونا علاوه‌براین خاطر نشان کرد: این یادداشت «نشان می‌دهد که مالی همچنین در مورد اینکه نمی‌دانست چرا مجوزش گرفته شده است، دروغ گفته است».

راب مالی پیشتر گفته بود که «هیچ اطلاعات بیشتری» در مورد علت مرخصی‌اش ندارد.

مایک مک کال، رئیس کمیته روابط خارجی محلس نمایندگان آمریکا نیز به انتشار این سند در روزنامه تهران تایمز واکنش نشان داد و در بیانیه‌ای گفت: اگر این یادداشت معتبر باشد، بسیار نگران‌کننده است، به‌ویژه به این دلیل که این، اولین باری نیست که ایران در شرایطی که کنگره در تاریکی (بی اطلاعی) به‌سر می‌برد، اطلاعات حساس دولت آمریکا را در اختیار دارد.

وی افزود: من از وزارت امورخارجه در مورد جنجال کنونی بر سر رابرت مالی درخواست شفافیت کرده‌ام و به درخواست خود برای گرفتن پاسخ ادامه خواهم داد.

همچنین پایگاه خبری دیلی بیست گزارش داد که قانون‌گذاران جمهوری‌خواه آمریکایی خواستار تحقیقات درخصوص انتشار سندی محرمانه در یک رسانه دولتی ایران هستند.

به گزارش ایسنا، رابرت مالی که یکی از معماران توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما محسوب می‌شود پس از روی کار آمدن جو بایدن در کاخ سفید به عنوان نماینده ویژه دولت در امور ایران منصوب شد و برای بازگرداندن این توافق تلاش‌هایی انجام داد.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا کمی پس از آغاز کار خود در سال ۲۰۲۱، راب مالی را موظف به احیای توافق هسته‌ای با ایران کرد، توافقی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به‌طور یک‌جانبه از آن خارج شد و سپس برخلاف تعهدات واشنگتن ذیل این توافق، تحریم‌ها علیه تهران را بازگرداند.

راب مالی پیش از این نیز در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور، مشاور ارشد رئیس جمهور در امور مبارزه با داعش، هماهنگ کننده کاخ سفید برای منطقه غرب آسیا، شمال آفریقا و منطقه خلیج فارس و مدیر ارشد منطقه خلیج فارس و ... خدمت کرد. وی در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون نیز در دولت مشغول به کار بود.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد