صدیقی: خطر روحیه سکولاری کمتر از بی‌حجابی نیست

کد خبر: 1242768

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: زنان و دختران جامعه اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای در احیای امر به‌ معروف در جامعه دارند و این نقش باید توسعه پیدا کند.

صدیقی: خطر روحیه سکولاری کمتر از بی‌حجابی نیست

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر گفت: زنان و دختران جامعه اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای در احیای امر به‌ معروف در جامعه دارند و این نقش باید توسعه پیدا کند.

آیت‌الله کاظم صدیقی امروز، ۱۳ شهریورماه در سلسله‌نشست‌های تبیینی امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر که در سالن همایش‌های معاونت فرهنگی حوزه علمیه خراسان برگزار شد، اظهار کرد: بهترین روش برای انجام امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر نظارت عمومی در ترویج و ارتقای خوبی‌ها و کاهش بدی‌ها است. بنابراین داشتن مهارت، ذوق و هنر برای نزدیک‌ کردن نظرات جبهه مخالف به خود امری ضروری است.

وی با اشاره به اهمیت حوزه و روحانیت، افزود: امروز دشمنان روحانیت را مورد حمله قرار داده‌اند تا به این وسیله دین مردم را سست کنند. در این بخش باید بیشتر آگاهی‌بخشی و تبیین انجام شود. خطر روحیه سکولاری کمتر از بی‌حجابی نیست، دشمن تمام تلاش خود را برای بی‌تفاوت کردن روحانیت نسبت به وظیفه دینی‌اش به کار برده است.

امام جمعه موقت تهران خطاب به آمران به معروف و ناهیان از منکر تأکید کرد: عده‌ای از منکرکنندگان هستند که تلاش دارند در مقابل معروف ایستادگی کنند و منکر را برحق بدانند. این گروه از انجام هیچ اقدامی کوتاهی نمی‌کنند. چه در فتنه ۸۸ و چه در ناآرامی‌های سال گذشته عده‌ای بی‌گناه کشته شدند. در این اتفاقات افرادی بودند که حرف باطل خود را با روحیه خشونت‌طلبی، زخمی‌ کردن و کشتن انسان‌های بی‌گناه فریاد می‌زدند. باید در مقابل این افراد و افکار باطل آنها قاطعانه ایستادگی کرد.

صدیقی اضافه کرد: در قرآن کریم درباره مبلّغان و گروه‌هایی که آنها با آن برخورد می‌کنند ویژگی‌هایی مطرح شده است. گروهی از فرهیختگان هستند که حرف قبول نمی‌کنند، زیرا مطالعات و تخصصی دارند و آمر به معروف در مواجهه با این دسته باید به او حق بدهد تا از لغزش نجات پیدا کند.

وی افزود: گروه دوم افرادی هستند که با هر طوفان، لغزش و صدایی به سمت همان موج حرکت می‌کنند و راه خود را تغییر می‌دهند. این‌ها مانند جریان گوساله سامری هستند، در اسلام نیز ماجرای سامری تکرار شد، پس از فوت پیامبر (ص) مسیر ولایت را منحرف و حکومت الهی را به حکومت سکولار تغییر دادند، زیرا توانسته بودند بر موج احساسات سوار شوند.

رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر ادامه داد: ماجرای گوساله سامری امروز به نحوی دیگر در جامعه تکرار شده و برخی سلبریتی‌ها با سوءاستفاده از هنر و احساسات، مردم را فریب می‌دهند تا با این ابزار خواسته‌های خود را در قلب مردم قرار دهند.

صدیقی با اشاره به اینکه قرآن درباره گروه سوم یادکرده است، عنوان کرد: این دسته افرادی هستند که گوش شنوا برای شنیدن حرف حق ندارند و اهل لجاجت و مقابله هستند، لذا در برخورد با این افراد باید در آغاز از چیزهایی صحبت کرد که فرد قبول دارد.

امام‌ جمعه موقت تهران با استناد به آیات ۳۹ و ۴۰ سوره حج، به مسئله جهاد در راه خدا و شهادت اشاره کرد و گفت: نکته مهمی که در این آیات وجود دارد، این است که هیچ‌ کسی حق ندارد بدون اذن خداوند جان، مال و آبروی خود را به مخاطره بیندازد، هر چه داریم امانت الهی است.

وی تأکید کرد: انسان باید زمان‌شناس باشد، کسانی که به‌ خوبی می‌دانند در چه دوره و زمانی زندگی می‌کنند، خود را به دست تندبادها نمی‌دهند و لغزش ندارند. آمر به معروف باید اقشار مختلف و آسیب‌های موجود در جامعه را بشناسد، سپس برای رفع آسیب‌ها عالمانه برخورد کند.

رئیس ستاد امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر نقش زنان مبلغ در جامعه را بسیار ارزشمند دانست و بیان کرد: بانوانی که به این عرصه وارد شده‌اند، سیره حضرت زینب (س) را الگو قرار دهند، زنان و دختران جامعه اسلامی نقش تعیین‌کننده‌ای در احیای امر به‌ معروف در جامعه دارند و این نقش باید توسعه پیدا کند./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها