گفت‌وگوی امیرعبداللهیان و وزیر خارجه کره‌جنوبی

کد خبر: 1242782

وزیر خارجه کره جنوبی در گفت‌وگوی تلفنی با امیرعبداللهیان بر آمادگی این کشور برای تقویت مناسبات دوجانبه با ایران تأکید کرد.

گفت‌وگوی امیرعبداللهیان و وزیر خارجه کره‌جنوبی

حسین امیرعبداللهیان و «پارک جین» وزیر خارجه کره جنوبی امشب (دوشنبه) ۱۳ شهریور ماه تلفنی گفت‌وگو کردند.

در گفت‌وگوی تلفنی پارک جین، وزیر امور خارجه کره جنوبی با امیرعبداللهیان، درخصوص موضوعات مشترک و مهم دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی بحث و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه ایران در این تماس، آسیا را جزو اولویت‌های سیاست خارجی دولت سیزدهم برشمرد و گفت: معتقدیم قرن حاضر متعلق به آسیاست. جمهوری اسلامی ایران و کره جنوبی دو بازیگر مهم در این قاره به شمار می‌روند و ما برای روابط دیرینه و دوستانه دو کشور احترام ویژه‌ای قائلیم.

امیرعبداللهیان با اشاره به حل انتقال دارایی‌های ایران از بانک‌های کره جنوبی تاکید کرد: اکنون می‌توانیم در صفحه جدیدی از روابط دوجانبه گام برداریم و جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکاری که به ارتقای مناسبات دو کشور کمک کند، استقبال می‌کند.

وزیر امور خارجه ایران ضمن اشاره به مواضع کره جنوبی در خصوص برخی از موضوعات بین‌المللی، نسبت به ارتقای همکاری‌های دو کشور در منطقه و در مجامع بین‌المللی اعلام آمادگی کرد.

وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز با ابراز خرسندی از توافق صورت گرفته درخصوص انتقال منابع مالی متعلق به مردم ایران از کره جنوبی، آن را نشانه‌ای از تعهد عملی دولت کره نسبت به دولت و ملت ایران و اهمیت تلاش هر دو طرف برای حل این موضوع خواند.

پارک جین، تحولات اخیر در روابط دو کشور را مثبت و معنادار توصیف کرد و با بیان آمادگی کشورش برای تقویت مناسبات دوجانبه با جمهوری اسلامی ایران ، با اشاره به عضویت کره جنوبی در شواری امنیت سازمان ملل در دو سال پیش رو، نسبت به همکاری با جمهوری اسلامی ایران در راستای تحکیم صلح و ثبات در خاور میانه اعلام آمادگی کرد.

در این تماس طرفین با بررسی مسائل و مخاطرات زیست محیطی، در خصوص مشارکت موثر در  اجلاس بین‌المللی مبارزه با گرد و غبار که قرار است با همکاری سازمان ملل متحد در تهران برگزار شود، به بحث و تبادل نظر پرداختند.  

دو وزیر خارجه همچنین با اشاره به سابقه بیش از شش دهه‌ای روابط دیپلماتیک ایران و کره جنوبی، ورود به هفتمین دهه از روابط دیپلماتیک مشترک را پشتوانه‌ای مهم و ارزشمند در توسعه مناسبات فیمابین توصیف و بر لزوم حفظ و حراست از آن تاکید کردند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها