گزافه‌گویی شورای همکاری خلیج‌فارس درباره میدان نفتی آرش

کد خبر: 1243404

شورای همکاری خلیج ‌فارس بدون ارائه هیچ دلیل یا سند موثقی، بار دیگر مدعی شد که مالکیت میدان نفتی آرش، متعلق به عربستان و کویت است و جمهوری اسلامی ایران، حقی در آن ندارد.

گزافه‌گویی شورای همکاری خلیج‌فارس درباره میدان نفتی آرش

شورای همکاری خلیج ‌فارس شامگاه روز پنج‌شنبه، صد و پنجاه و هفتمین نشست خود را در عربستان سعودی برگزار کرد و در جریان این نشست، گزافه‌گویی‌هایی درباره میدان نفتی آرش مطرح شد.

خبرگزاری رسمی اسپوتنیک گزارش داد، شورای همکاری در پایان این جلسه، با انتشار بیانیه‌ای، ادعا کرد که «فقط عربستان و کویت، به صورت کامل حق دارند از منابع این منطقه (میدان آرش) استفاده کنند.»

 میدان گازی آرش در جنوب‌ غربی جزیره خارک و در جنوب میدان نفتی فراساحلی ابوذر در آب‌های مرزی بین ایران و منطقه سابقا بی‌طرف بین کویت و عربستان واقع شده است. ذخایر گاز طبیعی این میدان مشترک ۳۶۸ میلیارد مترمکعب و ذخیره نفت آن نیز نزدیک به ۳۱۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود و بر این اساس و طبق این مرز، حدود ۴۰ درصد تاسیسات نفتی و گازی موجود در این میدان، در آب‌های سرزمینی ایران قرار دارد.

شورای همکاری خلیج‌ فارس مدعی شد که به صورت کامل مخالف ادعای طرف دیگر در این میدان است؛ زیرا به ادعای این نهاد عرب، مالکیت این میدان، به صورت مشترک، متعلق به عربستان و کویت است. منظور از طرف دیگر، جمهوری اسلامی ایران است. احمد مرادی، نماینده مجلس شورای اسلامی به‌تازگی درباره  میدان مشترک گازی آرش گفت: میدان گازی آرش، یک میدان مشترک بین ایران‌، کویت و عربستان است و ایران نیز همواره به رعایت اصل حسن همجواری با کشورهای همسایه تأکید دارد و تبادل نظر در ارتباطات مثبت را سرلوحه روابط خود در عرصه بین‌المللی قرار داده است‌.

وی بیان کرد‌: اولویت اول قوای‌ مقننه‌، قضائیه و مجریه این است که مسائل و ابهامات را با گفت‌وگو‌ و مذاکره در منطقه برطرف کنند‌.

نایب اول رئیس‌ کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد‌: در مورد مسئله میدان مشترک گازی آرش نیز توصیه ما به عربستان و کویت این است که در مسئله میدان مشترک گازی آرش تابع کشور‌های تنش‌آفرین نباشند.

مرادی در ادامه گفت‌: مجلس شورای اسلامی نیز طبق قانون اساسی بر موضوعات مرزی کشور‌، همیشه تاکید دارند و در جهت حفظ منافع ملی ایران در منطقه گازی آرش‌، قطعا به کمک دولت خواهد آمد و باید به‌گونه‌ای عمل کرد که منافع جمهوری اسلامی ایران به طور کامل تأمین شود. مسئولین وزارت نفت نیز در خصوص مسئله میدان مشترک نفتی و گازی آرش‌، با مجلس و دولت هم‌نظر و همگام است و  در بهره‌برداری ایران از میدان آرش تردیدی ندارد.

به گزارش فارس، نایب اول رئیس‌ کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خطاب به وزارت امور خارجه گفت‌: انتظار می‌رود وزارت‌ خارجه در موضوع میدان مشترک گازی آرش‌، بیشتر پیگیر باشد تا کشورهای دیگر نتوانند حقوق و منافع ایران را در سطح منطقه نادیده بگیرند‌‌ بلکه منافع هر سه کشور محفوظ بماند.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد