«کیومرث هاشمی» وزیر ورزش و جوانان شد

کد خبر: 1245056

نمایندگان مردم در خانه ملت با انتصاب کیومرث هاشمی در پست وزارت ورزش و جوانان موافقت کردند.

«کیومرث هاشمی» وزیر ورزش و جوانان شد

از دقایقی پیش و با اعلام رئیس مجلس، رای‌گیری از نمایندگان درباره صلاحیت کیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان شروع شد.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ابتدای جلسه علنی امروز به بررسی برنامه‌ها و صلاحیت کیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان پرداختند.

بعد از اتمام سخنان نمایندگان مخالف و موافق و دفاعیات وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی از اعضای هیات دولت خواست تا جلسه را ترک کنند و تعرفه‌های رای گیری بین نمایندگان پخش شود.

با توجه به سفر رئیس جمهور به نیویورک برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل، این جلسه بدون حضور رئیس جمهور تشکیل شد؛ موضوعی که محمدباقر قالیباف رییس مجلس نیز به آن اشاره کرد و توضیح داد که رئیس جمهور  امروز به دلیل سفر و شرکت در نشست سازمان ملل متحد در صحن  تشریف نیاوردند.

در این جلسه مخبر معاون اول رئیس جمهور و حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور حضور داشتند.

اعتماد مجلس به هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان

نمایندگان مردم در خانه ملت با انتصاب کیومرث هاشمی در پست وزارت ورزش و جوانان موافقت کردند.

به گزارش خانه ملت، در جلسه علنی امروز (دوشنبه 27 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، صلاحیت و برنامه‌های کیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان دولت سیزدهم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در نهایت دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست نتیجه رأی نمایندگان به وزیر پیشنهادی را قرائت کرد که براساس آن نمایندگان مجلس با 167 رأی موافق،  57 رأی مخالف،  12 رأی ممتنع و یک رأی باطله از مجموع  237  نماینده حاضر در صحن، تصدی وزارتخانه ورزش و جوانان را به هاشمی سپردند.

دکتر قالیباف پس از قرائت آرای اخذ شده، ضمن آرزوی موفقیت برای وزیر جدید ورزش و جوانان عنوان کرد: امیدواریم ایشان در این مسئولیت بتوانند انجام وظیفه کنند، مخصوصاً در بخش ورزش و جوانان برنامه ها را براساس برنامه های در پیش انجام دهند.

حمایت فراکسیون انقلاب اسلامی از هاشمی برای تصدی وزارت ورزش

جلسه مجمع عمومی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس با موضوع بررسی سوابق و صلاحیت کیومرث هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان برگزار شد و این فراکسیون از هاشمی برای تصدی این وزارتخانه حمایت کرد.

جلسه مجمع عمومی فراکسیون انقلاب اسلامی با موضوع بررسی سوابق و صلاحیت کیومرث هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان صبح امروز برگزار شد.

در این جلسه هاشمی به تشریح برنامه‌ها و کارنامه خود در حوزه‌های مختلف ورزشی و اداره امور جوانان پرداخت و به سوالات و نظرات نمایندگان عضو فراکسیون اکثریت پاسخ داد.

در پی این توضیحات، در پایان این جلسه از حاضران درباره صلاحیت هاشمی برای وزارت ورزش رأی گیری شد که ۷۴ درصد آرا موافق بود. به این ترتیب فراکسیون انقلاب اسلامی از هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان حمایت کرد.

بررسی برنامه‌ها و صلاحیت کیومرث هاشمی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲۷ شهریور ماه) مجلس شورای اسلامی در دستورکار قرار گرفت.

بر اساس آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور می‌تواند برای دفاع از وزیر پیشنهادی خود در جلسه رأی اعتماد صحبت کند اما به دلیل سفر رئیس جمهور به نیویورک، وی در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی حضور پیدا نکرد.

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور و معاون پارلمانی ریاست جمهوری در این جلسه حضور دارند./ مهر

 روند برگزاری جلسه رای اعتماد وزیر جدید پیشنهادی ورزش

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز روند برگزاری جلسه رای اعتماد به کیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان را تشریح کرد.

سیدمحسن دهنوی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ابتدای جلسه علنی امروز (دوشنبه 27 شهریور ماه) قوه مقننه ، با اشاره به روند برگزاری جلسه رای اعتماد به کیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان، گفت:براساس آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در ابتدا رئیس جمهور یک ساعت فرصت دارد تا از برنامه‌های وزیر پیشنهادی خود دفاع کنند اما به دلیل سفر رئیس جمهور در مجلس حضور پیدا نکردند و لذا از این بخش عبور می‌کنیم.

وی افزود:ابتدا  سخنگوی کمیسیون فرهنگی به مدت 10 دقیقه گزارش کمیسیون درباره برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی را قرائت می‌کند، سپس دو تن از نمایندگان مخالف و دو تن از نمایندگان موافق با برنامه‌های آقای هاشمی با حفظ ترتیب هر کدام به مدت 15 دقیقه صحبت می‌کنند.

عضو هیئت رئیسه مجلس گفت:همچنین  طبق آیین‌نامه داخلی در ابتدا  نیز وزیر پیشنهادی 30 دقیقه فرصت دارند تا از برنامه‌های پیشنهادی خود دفاع کند.

روز (20 شهریور ماه) محمد حسینی معاون پارلمانی رئیس جمهور از معرفی کیومرث هاشمی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش به مجلس خبر داد و گفت معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای سازمان تربیت بدنی»، «معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش»، «سرپرست فدراسیون فوتبال»،« رئیس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران»، «عضو هیئت رئیسه شورای المپیک آسیا» ،« نائب رئیس فدراسیون فوتبال مدارس آسیا»، « نماینده ورزشی جمهوری اسلامی ایران در یونسکو»، «‌رئیس امور مجامع فدراسیون های ورزشی کشور» و‌ همچنین مدیر کل تربیت بدنی در دو استان همدان و یزد از جمله سوابق وی در حوزه ورزش است.

وی خاطرنشان کرد: در نامه معرفی آقای هاشمی به مجلس همچنین علاوه بر سوابق اجرایی و مدیریتی، برنامه‌های وزیر پیشنهادی نیز در 8 فصل ارائه شده که به این شرح است:

ساماندهی امور جوانان»، «توسعه ورزش همگانی»، «حمایت و تقویت ورزش تربیتی»، «توسعه و ارتقای ورزش قهرمانی»، «ساماندهی و گسترش ورزش حرفه‌ای»،‌ «ترویج فرهنگ، اخلاق و معنویت در ورزش»، «‌توسعه و تقویت ورزش بانوان» و «‌توسعه متناسب و متوازن زیرساخت‌های ورزش».

به گزارش تسنیم، سید حمید سجادی وزیر ورزش به‌ دلیل عارضه ناشی از سقوط بالگرد و ضرورت ادامه درمان، دوبار تقاضای استعفای خود را تقدیم رئیس‌جمهور کرده بود.

بالگرد حامل حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان، چهارم اسفند 1401 هنگام فرود در مجموعه ورزشی شهرستان بافت در حالی که نزدیک به نشستن بود سقوط کرد و برخی سرنشینان آن زخمی شدند که به مراکز درمانی انتقال یافتند و اسماعیل احمدی رئیس حوزه وزارتی وزارت ورزش نیز جان خود را از دست داد.

خبرنگار تسنیم کسب اطلاع کرد که سجادی اخیراً نیز به‌دلیل آسیبی که به طحال وی در همان سانحه بالگرد وارد شد، تحت عمل جراحی قرار گرفت و به همین دلیل ادامه کار پرحجم و پرفشار برای مدتی برای او مقدور نبود./ تسنیم

موافقان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در مجلس چه گفتند؟

در جریان رسیدگی به طرح رأی اعتماد وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان تعدادی از نمایندگان موافق هاشمی به بیان توانمندی و صلاحیت و تأیید برنامه‌های وی پرداختند.

 

در جریان رسیدگی به طرح رأی اعتماد وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان تعدادی از نمایندگان موافق هاشمی به بیان توانمندی و صلاحیت و تأیید برنامه‌های وی پرداختند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، جلسه رسیدگی به طرح رأی اعتماد کیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در صحن علنی مجلس با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور در حال برگزاری است.

در جریان این نشست، تعدادی از نمایندگان مجلس به بیان برنامه‌ها و توانمندی‌های وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان پرداختند که به شرح زیر است:

الهیان : هاشمی از کف جامعه ورزشی کار خود را شروع کرده است

زهره الهیان نماینده مردم تهران در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: رهبر انقلاب می‌فرمایند اگر محیط ورزش دینی، معنوی و ارزشی باشد این جوان های پاک ما به طور طبیعی ارزشی خواهند شد.

نماینده مردم تهران با اشاره به سوابق و عملکرد هاشمی بیان داشت: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان مدیر انقلابی ،خوش سابقه و مدیری که در طول سالیان از مراتب پایین و از کف جامعه ورزشی کار خود را شروع کرده  و به توانمندی خوبی رسیده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهار داشت: در سوابق مدیریتی هاشمی ریاست  ملی کمیته المپیک ، معاون تربیت بدنی آموزش و پرورش و رییس فدراسیون‌های ورزشی و اداره کل تربیت بدنی استان‌ها و نماینده ورزشی ایران در یونسکو و سرپرست کاروان ورزشی المپیک جوانان در سنگاپور بودند که نشان از عملکرد خوب وی است.

الهیان اضافه کرد: هاشمی  یک مدیر بسیجی و رییس بسیج ورزشکاران بودند و امیدواریم  با حضور هاشمی در این جایگاه نظام‌نامه فرهنگی ورزش کشور به خوبی به اجرا در ‌آید و برنامه وی برای تیم‌های ملی در کنار رویکرد فنی و تخصصی و تامین مربیان و سرمربیان و کادر فدراسیون حرکت مهمی بر ای هویت ملی ورزشکاران باشد.

وی هویت ملی ،دینی و انقلابی ورزشکاران را مهم ارزیابی کرد و گفت:  برای این کار نیاز به برنامه تحولی داریم تا با کار فرهنگی هویت ملی و دینی و انقلابی  ورزشکاران تقویت شود.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه ورزشکاران پیشکسوت نیاز به حمایت دارند، گفت: امیدوارم بتوانیم با حمایت‌ از   قهرمانان زمینه را برای اعزام  آنها به مسابقات جهانی و بین‌المللی فراهم کنیم.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه  ورزش بانوان نیاز به  حمایت جدی  دارد گفت: وقتی بانوی محجبه در عرصه ورزشی در سطح بین المللی حضور پیدا ‌کند نشانه عظمت زن مسلمان   است.

وی ورزش همگانی بانوان را نشانگر سلامت جامعه خواند و گفت: اگر  بانوان این جامعه با حفظ حجاب خود در جامعه ورزشی حضور جدی داشته باشند باعث افتخار کشور است  و با مادران سالم جامعه  سالم می ماند.

زهره الهیان گفت: برخی از فدراسیون ها خوش درخشیدیند مثل فدراسیون کشتی که به قهرمانان کشتی تبریک عرض می کنم این فدراسیون در عرصه انقلابی و هویت ملی به خوبی ورزشکاران را هدایت کرده است، ضرورت دارد مدیران انقلابی در کنار وی در حوزه ورزش و جوانان حضور داشته باشند، در این صورت کار برای هاشمی راحت خواهد شد.

وی تاکید کرد: هر وزیری که در راس این وزارتخانه قرار گرفته در حوزه ورزش توجه داشته اما باید به حوزه جوانان هم توجه ویژه شود.

فلاحی : وزیر پیشنهادی ورزش مدیر غیر تخصصی و آسانسوری نیست

فلاحی با بیان اینکه وزیر پیشنهادی نه مدیر غیرتخصصی است و نه مدیر آسانسوری تصریح کرد: وی تمام مراحل را پلکانی طی کرده است، از ورزش فهم دارد، می داند ورزش چه جایگاه مهمی در توسعه کشور دارد. می داند ورزش صرفاً مربوط به حوزه ذهن و جسم نیست، بلکه ورزش ربط بسیاری با سیاست، اقتصاد، اجتماع و فرهنگ دارد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: امیدواریم به این مهم هم توجه کنند که بانوان هم می‌توانند ورزش این سرزمین را تکان دهند و جمهوری اسلامی را در رنکینگ‌های جهانی بالا ببرند. حتما وی می‌داند روح ورزش، جوانمردی و وفاداری به تعهدات است، قطعاً وی به عنوان یک ورزشکار، یک ورزش شناس به تمام تعهداتی که به ورزش، مجلس و به کمیسیون تخصصی فرهنگی داده است، پایبند خواهد بود.

وی با بیان اینکه ما از وی انتظار داریم زمانی که بر کرسی مسئولیت نشست، فهم از منافع ملی را به ورزش کشور تزریق کند، افزود: وی باید بدانند کسب کرسی‌های جهانی در فدراسیون های جهانی می تواند برای ما تاثیرگذار باشد. وی قطعا می‌داند کسب یک مدال جهانی یا یک مدال المپیکی بسیار موثرتر از هزاران سخنرانی و تریبون نوازی برای احیای غرور ملی مردم ایران و انسجام ملی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: وی می‌داند مربیان ورزشی قلب توسعه ورزش هستند و باید به آنها پرداخته شود. وی می‌داند ورزش تربیتی، قهرمانی، حرفه ای، همگانی و... اگر مورد توجه قرار گیرد، میان‌بُر ترین راه برای معرفی جمهوری اسلامی ایران به جهانیان است، وی می‌داند که در عرصه‌های جهانی امروز به ورزش به عنوان یک صنعت تاثیرگذار توجه می‌شود. صنعتی که می‌تواند اقتصاد را تحت تاثیر قرار دهد، سیاست را به چالش بکشد، حامل فرهنگ‌سازی باشد.

وی با بیان اینکه وی به عنوان مدیری که تک تک حوزه‌های فرهنگی را می‌شناسد و به عنوان فردی که از معاونت تربیت بدنی ملایر به بالاترین مقام کمیته ملی المپیک رسیده است، می‌داند اگر ما در حوزه ورزش هزینه کنیم، یعنی سرمایه گذاری کرده ایم، ادامه داد: امروز ما با زبان ورزش می‌توانیم با دنیا صحبت کنیم، مسیرهای بسته و مسدود سیاسی و اقتصادی را به روی خود باز کنیم.

وی تصریح کرد: مدیر پیشنهادی که ما امروز درباره وی صحبت می‌کنیم، می‌داند تعهد به ملت ایران هزینه دارد و وی باید آمادگی پرداختن هزینه را داشته باشد. متاسفانه در ادوار مختلف ورزش ما به گونه های مختلف در اختیار کسانی بود که نسبتی با ورزش نداشتند و نمی‌دانستند که اگر ما در این حوزه سرمایه گذاری کنیم، اگر به قهرمانان ورزشی از لحاظ فرهنگی، اقتصادی و آگاهی سیاسی می‌رسیدیم و صیانت می‌کردیم، امروز ورزشکاران ما برای چندرغاز پرچم ما را نمی فروختند و فرار نمی‌کردند. وی باید متعهد باشد که مسیر فرار نخبگان ورزشی ما از لحظه‌ای که بر کرسی مسئولیت می‌نشیند، بسته بماند. نمی شود ما هزینه کنیم، دلاوران و ورزشکارانی را تربیت کنیم که وقتی به مرحله ثمر دادن رسیدند، دیگران آنها را ببرند.

فلاحی گفت: وی به عنوان مدیریت که دیروز از مرزهای فیزیکی ما حفاظت کرده، می‌داند که امروز باید از مرزهای عقیدتی، فرهنگی و ارزشی دفاع کند، رزم امروز وی بسیار سخت تر از رزم دیروز وی است. اگر دیروز ما با ۴۰ کشور می‌جنگیدیم امروز ما با نظام سلطه ای می‌جنگیم که با پول و با دلارهای غربی و عربی جبهه‌های مختلف را علیه ما گشوده‌اند. بنابراین بنده به عنوان همکار شما و به عنوان فردی که در حوزه ورزش کمی مشق کرده‌ام، انتظار دارم این ورزشکاری که ورزش را می‌فهمد و تخصصی می‌اندیشد و تعهد دارد را مورد توجه قرار دهیم و این کرسی حساس مسئولیت را به کسی واگذار کنیم که فهم دقیقی از ورزش و از این سرمایه گذاری عظیم دارد و امیدواریم که وی به عنوان یک مدیر پلکانی مسیر کسانی که می خواهند با رانت و با ریای سیاسی، ورزش ما را مورد هجمه فکری، تبلیغاتی و فرهنگی قرار دهند، ببندد.

فروردین: هاشمی نقطه تاریکی در دوران مدیریتی خود ندارد

در ادامه محمد مهدی فروردین در موافقت با رای اعتماد به وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: ما در آستانه رقابت‌های آسیایی قرار داریم و به هیچ عنوان زیبنده ورزش کشور نیست که وزیر ورزش نداشته باشیم یا وزارتخانه با سرپرست اداره شود.

نماینده مردم فیروزآباد، فراشبند و قیروکارزین در مجلس یازدهم تصریح کرد: متاسفانه طی سال‌های گذشته بی توجهی به حوزه ورزش صورت گرفته و امروز که رئیس جمهور فردی را از جنس ورزش معرفی کرده است، همگان باید از این اتفاق خوشحال باشیم، چرا که اهالی ورزش از این انتخاب خوشحال هستند.

وی با یادآوری اینکه امروز حال ورزش خوب نیست، گفت: ورزشی که می‌تواند منجر به نشاط اجتماعی شود به دلیل بی تدبیری و سوءمدیریت به پاشنه آشیل کشور تبدیل شده است، بی عدالتی، تبعیض و فساد در ورزش بیداد می کند، ما نباید فقط این درخواست را از وزیر داشته باشیم که برای ساخت یک زمین ورزشی یا سالن اقدامی صورت گیرد، بلکه دغدغه ورزش باید از مجلس با نگاه به اهداف عالی این حوزه صورت گیرد.

فروردین با بیان اینکه متاسفانه قوانین مصوب مجلس در حوزه ورزش به درستی اجرا نمی شود، افزود: برای مثال هیچکدام از تبصره ها و ماده های قانون شرح وظایف وزارت ورزش و جوانان به درستی اجرا نمی شود، اما مطمئنم با توجه به سوابق آقای هاشمی در وزارت آموزش و پرورش و کمیته ملی المپیک، ایشان می‌تواند خلأهای حوزه ورزش را با روحیه جهادی، صداقت و عدالت محوری برطرف کند.

رئیس فراکسیون ورزش مجلس یکی از ویژگی‌های مثبت هاشمی را شناخت خوب از حوزه ورزش دانست و گفت: مهندس هاشمی از رده‌های پایین از روستا و شهرستان گرفته تا رئیس سازمان و رئیس کمیته ملی المپیک که بالاترین مقام ورزشی در دنیا است را تجربه کرده و انتظار می رود با حمایت مجلس و دولت جایگاه خوبی را برای ورزش تعریف کند.

فروردین تاکید کرد: کشور ما در اسطوره سازی بی نظیر بوده و در کنار این مسئله ما در اسطوره سوزی نیز کم نظیر هستیم! چرا که هیچ برنامه های برای حفظ اسطوره‌های ورزشی نداریم. چرا امروز پیشکسوتان و چهره‌های شاخص ورزش را رها کرده‌ایم و از ظرفیت این عزیزان استفاده نمی‌کنیم. کسی می تواند از این ظرفیت ها استفاده کند که شناخت خوبی داشته و مدیر توانمندی باشد.

وی با بیان اینکه اگر یک هزار تومانی در ورزش خرج کنیم، این هزینه نخواهد بود، بلکه سرمایه گذاری است، تصریح کرد: بزرگترین سرمایه گذاری که آقای هاشمی انجام داد، در مقطعی که مسئولیت معاونت تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش را برعهده داشت، جذب معلمان ورزشی بود که در آن دوران ورزش دانش آموزی متحول شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس یازدهم بیان کرد: امروز پشتوانه ورزش ما جوانان هستند و با تعاملی که آقای هاشمی با وزارت آموزش و پرورش و سایر نهادها دارد می تواند از ظرفیت های مغفول مانده به خوبی استفاده کند.

وی عنوان کرد: وزیر پیشنهادی هیچ نقطه تاریکی در دوران مدیریت خود ندارد و دلیلی که بنده به عنوان رئیس فراکسیون ورزش مجلس با این قاطعیت از وی حمایت می کنم، پاکدستی، صداقت و سوابق درخشان ایشان است.

رئیس فراکسیون ورزش مجلس در پایان از کشتی گیران ملی پوش کشورمان که در رقابت های جهانی موفق به کسب یک مدال طلا و دو نقره شدند، تشکر کرد.

آزادی‌خواه:هاشمی برنامه مدون و قابل دفاعی برای ورزش بانوان دارد

در ادامه احد آزادیخواه نماینده مردم ملایر در مجلس در موافقت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان  ادامه داد: خوشحال از این هستیم که دولت مردمی حضرت آیت‌الله رئیسی در حوزه ورزش و جوانان به مدیری مجرب، خانواده‌دار، اصیل و عالم در حوزه ورزش و جوانان روی آورد و این فرصت مغتنمی برای ما است که بتوانیم شرایط را به نفع جوانان، ورزشکاران و روستانشینان استفاده کنیم.

وی افزود: کمیسیون تخصصی فرهنگی بعد از تحقیقات بسیار به پیشنهاد آقای رئیس جمهور برای وزارت ورزش و جوانان نظر مثبت داد، این نظر مثبت کمیسیون تخصصی به آقای کیومرث هاشمی به معنای آن است که ایشان با فاکتورهای متعدد توانسته نظر همکاران محترم را جلب کند. همچنین حاجی بابایی وزیر اسبق آموزش و پرورش و نماینده مردم همدان فرمودند فرصت نشد که صحبت کنم در حالی که وی نیز تأکید داشت آقای هاشمی یکی از بهترین‌ گزینه‌های پیشنهادی برای وزارت ورزش و جوانان است.

آزادی‌خواه مطرح کرد: همکاران مخالف این سوال را مطرح کردند که آقای هاشمی برای ورزش بانوان چه برنامه‌ای ارائه داده است، اجازه دهید این سوال را من پاسخ دهم، لازم به تأکید است که آقای هاشمی یک برنامه مدون و مشخصی را در این حوزه ارائه کرده است و انصافاً برنامه‌های ایشان در حوزه ورزش قهرمانی، حرفه‌ای و روستایی قابل دفاع است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه آقای کیومرث هاشمی رزومه پُر و پیمانی در حوزه ورزش و جوانان دارد، گفت: از کارشناس اداره تربیت بدنی شهرستان ملایر تا پست‌های کلیدی در عرصه ملی و استانی همچون رئیس کمیته ملی المپیک، معاونت آموزش و پرورش و نماینده جمهوری اسلامی ایران در یونسکو در رزومه خود دارد لذا ایشان با انبوهی از تجربه آمده با این اوصاف امید است مشکلات انبوه حوزه ورزش و جوانان را کاهش دهد.  

وی ادامه داد: شب گذشته کام مردم عزیز ما با مدال طلای امیرحسین زارع پهلوان ایران زمین شیرین شد و بورسیه‌ای که به پرچم جمهوری اسلامی ایران زد نشان داد قدرشناس ملت ایران و خون شهدا است و باید خلاصه بگویم دم شما گرم و از دو پلهوان و قهرمان با عنوان امیرمحمد یزدانی که مدال نقره آورد و حسن یزدانی که پهلوان واقعی است قدردانی می‌کنم چرا که همه توان خود را گذاشت.

آزادی‌خواه با بیان اینکه عرصه ورزش عرصه امید، نشاط و پویایی جوانان است لذا باید این عرصه را جدی گرفت به برخی مطالبات خود از وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: ضروری است در بحث عدالت ورزش محور تمام وقت خود را بگذاریم، همچنین فدراسیون‌های ورزشی به شدت نیاز به ساماندهی دارند ضمن آن که مردم علاقمندند از سرانه و اماکن ورزشی بهره‌مند شوند لذا این اتفاق جای کار بیشتری دارد و حمایت از جامعه ورزشکاران حرفه‌ای در تمامی ابعاد ضرورت دارد.

وی همچنین افزود: متأسفانه جوان بوکسور ملایری چندی پیش در حین مسابقات دچار سانحه شد و جان خود را از دست داد این در حالی است که پدر و مادر وی بارها از من خواستند تا مسئولین وزارت ورزش فقط سری به آنها بزنند اما این اتفاق نیفتاد لذا باید قدر جوانان ورزشکاران را بیشتر دانست و ورزش عشایری و روستایی جدی گرفته شود./ ایرنا

مخالفان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان چه گفتند؟

در جلسه علنی روز دوشنبه مجلس شورای اسلامی، بررسی صلاحیت کیومرث هاشمی به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در دستور کار قرار گرفت و مخالفان هاشمی در صحن مجلس نظرات خود را در این باره بیان کردند.

گودرزوند چگینی: وزیری می‌خواهیم که‌ رنگی نباشد

مهرداد گودرزوند چگینی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: اگر این وزارتخانه به درستی هدایت شود و برنامه لازم را داشته باشد، امکان حل مشکلات ورزش کشور و ایجاد اعتماد در بین جوانان را خواهد داشت و فهم ورزش و جوانان نقش مهمی در اداره کشور ایفا خواهد کرد.

نایب رئیس اول کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات تاکید کرد: متاسفانه این رویکرد و برنامه ها هیچکدام در برنامه‌های آقای هاشمی دیده نمی‌شود و راهکارهای حل این مشکلات وجود ندارد.

وی افزود: آقای هاشمی در مدت ۳۰ سالی که در ورزش و مناصب مهم و کلیدی کشور بودند، چه عملکردی از خود نشان دادند؟ امروز بسیاری از ورزشکاران ملی که مهاجرت می‌کنند، از بی توجهی های وزارت ورزش و جوانان و سازمان تربیت بدنی رنج می برند. چرا که به جایگاه واقعی آنها در ورزش توجه نشده است.

نماینده مردم رودبار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آقای هاشمی شخصی متین و موقر است؛ ولی خروجی ایشان در ورزش و جوانان خوب نیست. از طرفی کمیسیون فرهنگی اعلام کرد؛ قرار است وزیر پیشنهادی ورزش به تعهدات خود عمل کند، اما اگر به تعهدات خود عمل نکرد آیا زمانی برای استیضاح وجود دارد!

این نماینده مجلس تاکید کرد: آیا در ورزش و جوانان نیرو جوان و خوشفکر وجود ندارد که به نیروی ۳۰ سال گذشته برمی‌گردیم. همچنین وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان درباره روش‌های حمایت از جوانان و ورزشکاران ملی و جلوگیری از مهاجرت ورزشکاران برنامه ای را اعلام نکردند و سیاست‌های کلی در برنامه های ایشان دیده نمی‌شود و اگر برنامه هم باشد بسیار ضعیف است.

گودرزوند چگینی با بیان اینکه وزیر ورزش و جوانان نباید طرفدار استقلال و پرسپولیس باشد، وزیری می‌خواهیم که‌ رنگی نباشد، عنوان کرد: اگر وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان نگاه سیاسی به ورزش داشته باشد، نمی‌تواند برنامه‌های لازم را به درستی ایفا کند.

وی وزارت ورزش و جوانان را کلیدی ترین وزارتخانه عنوان کرد و گفت: بیشتر ورزشکاران معتقدند که وزارت ورزش و جوانان نتوانستنه پرچم ملی کشور را حفظ کند و بی برنامه بودن این وزارتخانه سبب شده که بیشتر ورزشکاران کشور نتوانند به مدالی که لایق آن هستند دست یابند.

نماینده مردم رودبار با بیان اینکه وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان نگاه و برنامه درستی به بخش خصوصی کشور ندارد، یادآور شد: بیشتر ورزشکارانی که به دیگر کشورها پناهنده می‌شوند، این نگاه را دارند که وزارت ورزش و جوانان نتوانسته سرمایه‌های کشور را حفظ کند. دلیل آن این است که در حوزه ورزش و جوانان فعال نبودیم.

ورناصری : وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در واگذاری ها به بخش خصوصی برنامه ندارد

علیرضا ورناصری قندعلی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان گفت: وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان باید اعلام کند در خصوص نظام سلامت اداری ورزش و شفافیت باشگاه‌های ورزش کشور، چه فرصتی را برای همگان ایجاد کرده است. آیا باید همچنان شاهد تعارض منافع باشیم. همچنین در برنامه‌های هاشمی، واگذاری بخشی از ورزش به نهادهای خصوصی یا دانش بنیان ها مشخص نیست.

وی افزود: برای دولت الکترونیک در ورزش و بها دادن به زنان و دختران در ورزش چه برنامه‌ای دارید؟ از طرفی برنامه شما برای اجرای سند راهبردی وزارت ورزش و جوانان و تقویت دیپلماسی ورزش کشور چیست؟

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس یادآور شد: برای موضوع استعدادیابی ورزش کشور قرار است در زمان مسئولیت شما در ورزش کشور چه برنامه‌ای پیاده سازی شود. همچنین برای توسعه ورزش مدارس، ورزش عشایر و روستاها چه برنامه‌ای دارید؟

موسوی : ضرورت ایجاد فدراسیون برای حمایت از حوزه ورزش مناطق محروم و کم برخوردار

سیدعلی موسوی  در جریان بررسی برنامه ها و صلاحیت کیومرث هاشمی وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در مخالفت با برنامه های وی در ابتدا در تذکری به وزیر نیرو، گفت: به آقای اتابک جعفری رئیس آبفای ایران بفرمایید در دفتر ایشان به نمایندگان محترم توهین می شود.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اینجا جا دارد درود بر ملت بزرگ ایران بفرستم که تو دهنی محکمی به رهبران فراخوان اغتشاش و شورش زدند و درود و سلام بر دانش آموزان، دانشجویان و دانشگاهیان نجیب ایران اسلامی باد.

وی افزود: اما اینجا خطابم به مستکبران جهان به ویژه آمریکای جهان خوار آن جمله مشهور و تحقیرآمیز بانوی بزرگ ایرانی است که فرمود عمر درختان دانشگاه من بیشتر از عمر آمریکا است که این دلنشین ترین جمله برای خانواده‌های ایرانی است.

موسوی خطاب به وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان تصریح کرد: جناب آقای کیومرث هاشمی از مدیران با تجربه ورزش کشور است که در مسئولیت‌های مختلف کارنامه قابل توجهی دارد، ایشان با مشکلات، کمبودها و چالش‌های حوزه ورزش آشنایی خوبی دارد و سال ها کار و فعالیت در بخش‌های مختلف از او مدیری توانمند در عرصه ورزش ساخته است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: ایشان علیرغم ویژگی‌های قابل توجه در عرصه مدیریت ورزشی اما در سایر حوزه‌های جوانان کار نکرده و با مطالعه برنامه‌های پیشنهادی نیز کاملا مشخص است که در این قسمت که از بخش‌های بسیار مهم فرهنگی و اجتماعی کشور به ویژه در مباحث ازدواج، نشاط اجتماعی، اوقات فراغت و آسیب های اجتماعی و ... است برنامه امیدبخشی ارائه نشده است.

وی خاطرنشان کرد: در توزیع منابع و اعتبارات در شاخص‌های مختلف شفافیت وجود ندارد به ویژه نسبت به مناطق محروم و روستاها کم توجهی شده است و راهکارهای توزیع عادلانه امکانات و اعتبارات در برنامه پیشنهادی آقای مهندس هاشمی مشاهده نمی‌شود اما ما انتظار داریم جنابعالی برنامه و اولویت کاری مشخص خودتان را در خصوص توسعه زیرساخت‌ها و امکانات ورزشی مناطق محروم و کم برخوردار و روستاها را اعلام کنید.

موسوی یادآور شد: اکنون در سایه مدیریت لیبرالی عده‌ای در عرصه ورزش، ورزش کردن برای عموم مردم به ویژه افراد با دهک‌های درآمدی پایین گران قیمت شده و خارج از توان و سبد خانوار بخش قابل توجهی از مردم است لذا لازم است نسبت به تعرفه‌های ورزشی در مناطق مختلف کشور به ویژه مناطق محروم و کم برخوردار تجدیدنظر اساسی صورت گیرد و رویکرد صرف اقتصادی و درآمدزایی نسبت به سالن‌ها و اماکن ورزشی اصلاح گردد.

نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی امکانات ورزشی در مناطق و بخش های مختلف کشور وجود دارد اما با شیب های پیمان سپاری و قراردادهای کذایی ساکنان مناطق و محلات که در اصل این امکانات برای آن‌ها ایجاد شده است از ورزش محروم کرده‌اید.  

وی افزود: در مورد نرخ ارائه خدمات ورزشی در مناطق محروم و حاشیه شهرها و روستاها چه برنامه ای دارید؟ انتظار داریم علاوه بر توزیع عادلانه امکانات و منابع در حوزه استعدادیابی حرفه ای و ورزش‌های قهرمانی نیز نگاه‌های عادلانه ای وجود داشته باشد.

موسوی عنوان کرد: پیشنهاد می‌کنم به منظور تشویق جوانان و نوجوانان مناطق محروم، قهرمانان ورزشی را در قالب سرباز امنیه یا مشوق های مادی و معنوی در مقاطع مختلف به مناطق محروم و کم برخوردار روستاها اعزام کنید تا نسبت به شناسایی استعدادها و احصاء مشکلات، کمبودها اقدام موثری انجام گیرد.

رئیس کمیسیون مشترک خدمت و محرومیت‌زدایی مجلس گفت: اما پیشنهاد دیگرم این است که اگر امکان دارد یک فدراسیونی در قالب مناطق محروم و کم برخوردار ایجاد شود تا بتواند امکانات را به صورت عادلانه در بین ورزشکاران و جوانان و نوجوانان مناطق محروم و کم برخوردار ارائه دهد./ ایرنا

۱

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها