سرانجام توافق متوازن با واشنگتن

کد خبر: 1245294

روز گذشته توجه اغلب شبکه‌های خبری جهان، بر گام آخر اجرای توافق اخیر ایران و ایالات‌متحده مبنی بر رفع انسداد اموال ایران در کره‌جنوبی و آزادی شماری از زندانیان ایرانی و امریکایی متمرکز بود.

سرانجام توافق متوازن با واشنگتن

وقتی محمد‌رضا فرزین، رئیس بانک مرکزی از واریز ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون یورو به حساب ۶ بانک ایرانی در دو بانک الاهلی و الدخان در قطر خبر داد، معلوم شد 5 زندانی امریکایی، مسافر پرواز هواپیمای قطری در فرودگاه دوحه خواهند بود تا تفاهم تهران و واشنگتن به سرانجام برسد؛ اتفاقی که ذیل کارشکنی شماری از مخالفان جمهوری اسلامی ایران برای مخدوش کردن روند این گفت‌و‌گوها در صدر اهمیت قرار داشت. این‌چنین بود که روز گذشته پس از تأیید جمهوری اسلامی مبنی بر انتقال حدود 6 میلیارد دلار از اموال انسدادی ایران در سئول، زندانیان امریکایی سوار هواپیمای قطری شدند و قطر اطلاع داد پول‌های ایران به بانک‌هایی در دوحه منتقل شده است. کاخ سفید نیز همزمان با آزادسازی اموال ایران، آزادی جاسوسان خود را تأیید کرد.

همزمان با پرواز هواپیمای حامل زندانیان امریکایی به سمت دوحه، دو نفر از پنج زندانی آزاد شده ایرانی نیز به نام‌های «مهرداد معین‌انصاری» و «رضا سرهنگ‌پور» که در جریان مبادله زندانیان ایرانی و امریکایی آزاد شدند و قصد سفر به ایران را داشتند، بر اساس برنامه از پیش تعیین شده وارد دوحه پایتخت قطر شدند. سه زندانی ایرانی دیگر نیز که ساکن امریکا بودند آزاد شدند.

در همین راستا، علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه نیز درباره روند توافق انجام‌شده بین ایران و آمریکا که امروز صورت گرفت، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران و دولت سیزدهم نسبت به سرنوشت همه ایرانیان اهتمام ویژه دارند.

20 مردادماه گذشته بود که منابع خبری از توافق ایران و امریکا برای آزادی تعدادی از زندانیان این کشور در ایران خبر دادند و متقابلاً اعلام شد میلیاردها دلار ایران در کره‌جنوبی که به بهانه تحریم‌های بانکی مسدود شده بود به کشور بازگردانده می‌شود. دو طرف توافق کردند وجوه بلوکه شده در کره در یکی از بانک‌های سوئیس تبدیل به یورو و سپس به بانک‌های قطر منتقل شود. در این فاصله نیز زندانیان به محلی غیر از زندان منتقل شدند تا پس از تأیید منابع رسمی ایران برای دریافت اموال خود، مجوز خروج زندانیان امریکایی صادر شود. از 5 زندانی دو تابعیتی ایرانی- امریکایی در ایران، نفر پنجم در حبس خانگی بود و 4 نفر دیگر به او ملحق شدند و همگی با هم ایران را ترک کردند.

انتقال کامل پول به 6 بانک ایرانی

رئیس بانک مرکزی روز گذشته ضمن تأیید انتقال کامل وجوه به حساب‌های ایرانی به توضیح بیشتری در این رابطه پرداخت و با بیان اینکه ۱۹ مردادماه سال‌ جاری تمام منابع غیرقابل دسترس ایران که در بانک‌های کره‌جنوبی و شعبه سئول بانک ملت نگهداری می‌شد به حساب بانک مرکزی سوئیس برای تبدیل به یورو منتقل شد، افزود:«طی این مدت بانک‌های کشاورزی، سامان، پاسارگاد، گردشگری، شهر و کارآفرین در ۲ بانک قطری الدخان و الاهلی حساب باز کردند و طبق توافقات، انجام تمام پرداخت‌ها توسط کارگزاران بانک‌های قطری و همچنین سوئیفت صورت گرفت.» فرزین با اشاره به اینکه طبق توافقات، انجام تمام پرداخت‌ها توسط کارگزاران بانک‌های قطری و سوئیفت انجام می‌شود، افزود:«روز گذشته نامه رسمی از مقامات قطری دریافت کردیم که حساب ۶ بانک فعال شده است و امروز ۵ میلیارد و ۵۷۳ میلیون و ۴۹۲ یورو به حساب بانک‌ها واریز شد.» وی در این رابطه افزود:«تمام منابع حاصله ذخایر ارزی بانک مرکزی و پشتوانه ریال هستند و بنا به مصالح ملی و در راستای تقویت ریال استفاده می‌شود.» رئیس کل بانک مرکزی همچنین تأکید کرد که پیگیری ایران درباره پرونده شکایت خود از کره‌جنوبی به دلیل عدم دسترسی به وجوه مزبور و کاهش ارزش به منظور دریافت خسارت ادامه خواهد یافت. اشاره فرزین به افت ارزش پول ملی کره‌جنوبی در برابر دلار امریکاست که باعث ضرر یک میلیارد دلاری به ایران شد. با به نتیجه رسیدن روند شکایت تهران از کره‌جنوبی به دلیل مسدود کردن منابع مالی ایران در سه بانک این کشور، سئول ممکن است با خسارت ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون یورویی مواجه شود.

این اتفاق در حالی رقم خورد که روز گذشته نیز رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از فراهم شدن مقدمات انتقال ۱۰ میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های ایران به حساب‌های ملی خبر داد. حریری این 10 میلیارد دلار را بخشی از اموال ذخیره شده ایران در بانک‌های قابل دسترس برشمرد و در توضیح آن گفت: همزمان با آغاز تحریم ها در سال ۸۸ نزدیک‌ به ۲۲ میلیارد یورو از ذخایر بانک مرکزی که به عنوان پشتوانه پول ملی در نزد بانک‌های خارج از کشور ذخیره شده بود، به چین انتقال یافت تا از بازی‌های سیاسی کشورهای پر خطر در امان بماند.

واکنش جو بایدن به تبادل

«جو بایدن» رئیس جمهور امریکا در واکنش به اجرای تبادل اخیر کشورش با ایران ضمن تأیید آزادی زندانیان امریکایی در ایران، از تحریم محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری سابق ایران و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی نیز خبر داد. او آزادی پنج زندانی امریکایی از ایران را یک دستاورد برای دولت این کشور عنوان و از دولت‌های قطر، عمان، سوئیس و کره جنوبی برای کمک به آزادی زندانیان امریکایی بازداشت شده در ایران تقدیر کرد. رئیس جمهوری امریکا گفت: می خواهم به طور ویژه از «شیخ تمیم بن حمد» امیر قطر و «هیثم بن طارق» سلطان عمان که به انجام این توافق، بعد از ماه‌ها تلاش سخت دیپلماتیک کمک کردند، تشکر کنم.  «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی» نخست وزیر قطر نیز ابراز امیدواری کرد توافق امریکا و ایران زمینه را برای تفاهمات بیشتر فراهم کند.

جزئیات تبادل زندانیان

ساعاتی پیش از نهایی شدن تفاهم تهران و واشنگتن، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه به جزئیات روند تبادل زندانیان دو کشور پرداخت و اعلام کرد که پنج شهروند زندانی امریکا در ایران در اختیار طرف امریکایی قرار خواهند گرفت. «سیامک نمازی»، «عماد شرقی» و «مراد طاهباز» سه تبعه ایرانی-امریکایی بودند که علاوه بر آنها یک زندانی امریکایی دیگر از زندان اوین به بازداشت خانگی فرستاده شده‌ بود و یک زن امریکایی نیز از قبل در بازداشت خانگی به سر می‌برد. سیامک نمازی در سال ۱۳۹۵ به جرم جاسوسی و همکاری با دولت امریکا، عماد شرقی در سال ۱۳۹۹ به جرم جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات نظامی و مراد طاهباز در سال ۱۳۹۸ به جرم جاسوسی از مراکز حساس نظامی در پوشش محیط‌زیستی، هر کدام به ۱۰ سال حبس محکوم شده بودند.

سخنگوی وزارت امور خارجه به روند آزادی متقابل شماری از شهروندان ایرانی زندانی در امریکا پرداخت و گفت: «دو نفر از شهروندان براساس درخواست و علاقه خودشان وارد ایران خواهند شد و یک نفر از آنها با توجه به حضور خانواده‌اش در یکی از کشورهای دیگر به خانواده خود در کشور ثالث منتقل خواهد شد و دو نفر دیگر ابراز تمایل کردند براساس سابقه حضور فعلاً در امریکا حضور داشته باشند.» بر اساس اعلام دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل نیز 5 زندانی ایرانی به نام‌های مهرداد معین‌انصاری، کامبیز عطار‌کاشانی، رضا سرهنگ‌پور‌کفرانی، امین حسن‌زاده و کاوه لطف‌الله افراسیابی در این فرایند مبادله شدند.

روزنامه ایران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها