آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های فوری پزشکی و انساندوستانه به غزه

کد خبر: 1249326

وزیر امور خارجه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای مصری آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای ارسال کمک‌های فوری پزشکی و انساندوستانه بویژه آب و غذا به غزه و با هماهنگی صلیب سرخ و سازمان ملل اعلام‌ کرد.

 آمادگی ایران برای ارسال کمک‌های فوری پزشکی و انساندوستانه به غزه

در پی تحولات اخیر در سرزمین‌های اشغالی و عملیات طوفان الاقصی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تعدادی از همتایان خود تلفنی گفت‌وگو کرد. وی همچنین خواستار برگزاری نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی شد و در گفت‌وگو با دبیرکل این سازمان آمادگی ایران را برای میزبانی این نشست اعلام کرد.

وزیر امور خارجه همچنین امروز (سه‌شنبه) ۱۸ مهر ماه در نامه به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل نسبت به وقوع فاجعه انسانی بزرگ در فلسطین اشغالی هشدار داد و از وی خواست تدابیر لازم را برای جلوگیری از تداوم جنایات شنیع صهیونیست‌ها به عمل آورد. (اینجا بخوانید)

وی در نامه به گوترش نوشت: فرافکنی‌های گمراه کننده این واقعیت مسلم را تغییر نمی‌دهد که عملیات طوفان الاقصی نماد حرکت خودجوش و طبیعی ملت فلسطین برای دفاع از حقوق ذاتی و کرامت انسانی خود و واکنشی ناگزیر در برابر ظلم و تعدی مستمر و بی پایان اشغالگران علیه مردمان بی گناه و مظلوم فلسطین بوده است.

وزیر امور خارجه امشب با وزرای خارجه مصر، روسیه و کویت درباره آخرین تحولات منطقه و فلسطین تلفنی گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه پیش از این با وزرای خارجه ترکیه، قطر، عمان، عراق و مجارستان تلفنی گفت‌وگو کرده بود. وی دیشب نیز با جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره تحولات فلسطین اشغالی تلفنی گفت‌و‌گو کرد و ضمن انتقاد از بی تفاوتی غرب نسبت به جنایات سیستماتیک رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها، گفت اگر اروپا و غرب جنایات نتانیاهو را متوقف می‌کردند، شاید اکنون فلسطین شاهد این وضعیت نبود.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (سه‌شنبه) ۱۸ مهرماه در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: در ادامه رایزنی‌ها با وزرای خارجه مصر، روسیه و کویت در خصوص آخرین تحولات منطقه و فلسطین تبادل‌نظر کردیم.

وی افزود: به آقای سامح شکری، همتایم در مصر، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارسال کمک‌های فوری پزشکی و انساندوستانه بویژه آب و غذا به غزه و با هماهنگی صلیب سرخ و سازمان ملل را اعلام‌ کردم.

رئیس دستگاه دیپلماسی همچنین عنوان کرد:‌ همچنین در خصوص تشدید خشم مسلمانان جهان علیه رژیم آپارتاید صهیونیستی در صورت تداوم جنایات جنگی این رژیم اشغالگر در محاصره، قطع آب و برق، تحریم دارو و تجهیزات درمانی و کشتار بی‌رحمانه ساکنین غزه و کرانه‌ باختری، هشدار دادم.

به گزارش فارس، در پی عملیات طوفان الاقصی که توسط حماس و گروه‌های مقاومت در سرزمین‌های اشغالی صورت گرفت، رژیم صهیونیستی نیز اقدام به حمله غزه کرد که براساس آخرین آمار وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین تاکنون و در پی حملات صهیونیست‌ها ۸۳۰ نفر شهید و بیش از چهار هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. صبح شنبه ۱۵ مهر ماه و پس از انتشار اخبار حملات موشکی و راکتی از نوار غزه به مناطق مختلف سرزمین‌های اشغالی، «محمد الضیف» فرمانده کل «کتائب عزالدین القسام» شاخه نظامی جنبش حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تصمیم گرفتیم به تجاوزات اسرائیل پایان دهیم و عملیات طوفان الاقصی را آغاز کنیم». در پی این عملیات بیش از هزار صهیونیست کشته و دو هزار و ۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها