حیرت پنتاگون از موشک‌های دوربرد مقاومت یمن

کد خبر: 1252280

سمافور گزارش داد: پنتاگون از توانایی‌های نظامی مقاومت یمن شگفت‌زده شده است.

حیرت پنتاگون از موشک‌های دوربرد مقاومت یمن

شبکه صهیونیستی اینترنشنال به نقل از «سایت سمافور» نوشت: شبه‌نظامیان حوثی در یمن، از متحدان جمهوری اسلامی، تهدیدی بزرگ برای منافع اسرائیل و ایالات متحده در منطقه به شمار می‌روند و حمله پهپادی و موشکی پنجشنبه شب گذشته این گروه به اسرائیل، موجب شگفتی پنتاگون شده است.

سمافور گزارش داد علی‌رغم فاصله دو هزار و ۲۰۰ کیلومتری میان یمن و محل وقوع جنگ حماس و اسرائیل، حوثی‌ها در حال ظهور به عنوان «تهدیدی منحصر به فرد» علیه اسرائیل و آمریکا هستند. وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد حوثی‌ها با تعدادی پهپاد و موشک دوربرد کروز اسرائیل را هدف قرار دادند. هر چند این حمله از سوی ناو یو‌اس‌اس کارنی در دریای سرخ رهگیری و دفع شد اما به گزارش سمافور، انجام این عملیات از سوی حوثی‌ها، شگفتی پنتاگون را در پی داشته است.

به گفته مقام‌های آمریکایی، هر چند حوثی‌ها پیش از این هم تهدید کرده بودند در حمایت از جمهوری اسلامی و گروه‌های متحد آن، حماس و حزب‌الله لبنان، به اسرائیل حمله خواهند کرد، اما این برای اولین بار بود که به گفته خود جامه عمل پوشاندند و «قابلیت‌های دوربرد» خود را به نمایش گذاشتند.

محمد علی الحوثی، از مقام‌های ارشد این گروه دو هفته قبل، واشینگتن را از حمایت از اسرائیل در مناقشه کنونی خاورمیانه بر حذر داشت و گفت: به آمریکا برای مداخله مستقیم در تجاوز علیه ملت فلسطین هشدار می‌دهیم، چرا که این مساله به معنای تبدیل شدن این درگیری به یک جنگ منطقه‌ای است.

یک مقام ارشد دفاعی آمریکا اذعان کرد: «جمهوری اسلامی در حال افزایش پیچیدگی و کُشندگی تجهیزاتی است که سال‌هاست در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد. آنچه حوثی‌ها از توانمندی‌های خود به نمایش گذاشتند، تهدیدی برای امنیت منطقه به شمار می‌رود.

سمافور به نقل از تحلیل‌گران نوشت حوثی‌ها احتمالا پیچیده‌ترین زرادخانه موشک‌های بالستیک و پهپادها را میان متحدان و گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه در اختیار دارند.  این گروه پیش از این نیز تمایل خود را به هدف قرار دادن مراکز تجاری نشان داده بود. حمله پهپادی به پالایشگاه نفت آرامکو در شرق عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹، حمله به مرکز تجاری ابوظبی در ژانویه ۲۰۲۱ و حملات مختلف به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خلیج عدن از جمله عملیات‌های نظامی حوثی‌ها محسوب می‎‌شوند.

همزمان با ادامه تنش‌ها و افزایش حمله‌ها به مواضع نیروهای آمریکایی در منطقه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، هشدار داد اگر جمهوری اسلامی و نیروهای نیابتی‌اش به مواضع این کشور حمله کنند، ایالات متحده با قاطعیت از خود دفاع خواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح شد که به گفته سخنگوی پنتاگون، از سه‌شنبه گذشته نیروهای آمریکایی در عراق دست‌کم ۱۰ بار و در سوریه سه بار هدف حمله قرار گرفتند.

گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق مکررا هشدار داده‌اند در صورت مداخله مستقیم واشینگتن در جنگ حماس و اسرائیل، اهداف آمریکایی را در منطقه با موشک و پهپاد هدف قرار خواهند داد./کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها