رزمایش اقتدار نیروی زمینی ارتش؛ از حضور اولین‌ها تا اجرای تاکتیک‌های جدید

کد خبر: 1252709

نیروی زمینی ارتش دیروز و امروز رزمایش اقتدار خود را در منطقه عمومی نصرآباد اصفهان با دستیابی به تمامی اهداف برگزار کرد.

رزمایش اقتدار نیروی زمینی ارتش؛ از حضور اولین‌ها تا اجرای تاکتیک‌های جدید

رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش صبح روز گذشته (جمعه، 5 آبان‌ماه) با شرکت یگان‌های مختلف زرهی، پیاده، متحرک هجومی، نیروی واکنش سریع موشکی، بالگردی، پهپادی و مهندسی و سایر عناصر پشتیبانی آغاز شد. نیروهای مشارکت‌کننده در این رزمایش از ۷ استان کشور مسافت میانگین ۱۱۰۰ کیلومتر را طی کرده و همزمان در مناطق منطقه نصرآباد اصفهان که محل برگزاری رزمایش است، مستقر شدند.

یکی از مهم‌ترین اهداف این رزمایش، ارتقای توان و آمادگی رزمی نیروی زمینی محوری ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیز ارتقای سطح بازدارندگی کشور در مقابله با تهدیدات احتمالی است. همچنین انتقال دانش و تجربه به فرماندهان و نیروهای جوان‌تر و تمرین طرح‌های دفاعی از پیش تعیین شده در این رزمایش رخ داد.

دیگر ویژگی‌ این رزمایش، آمادگی پروازی بیش از ۲۰۰ بالگرد نیروی زمینی ارتش در شناسایی رزمی و ترابری بود که پس از بازدید فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و مقامات ستادکل نیروهای مسلح به پرواز درآمدند و به سایر یگان‌ها در منطقه نصرآباد اصفهان ملحق شدند.

در مرحله نخست این رزمایش، شاهد انتقال زمینی و هوایی ۴ تیپ رزمی، یک گروه مهندسی رزمی، یک گروه توپخانه و دیگر نیروها را به صورت همزمان از مناطق مختلف کشور، تحت امر قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق بودیم. در مرحله بعدی نیز، اجرای عملیات شناسایی و جمع‌آوری اخبار و اطلاعات را با استفاده از سامانه‌های پهپادی، الکترونیکی و شنود الکترونیکی نیروهای اطلاعاتی نیز در دستور کار نیروهای عمل کننده قرار داشت.

مانور عملیاتی ۲۰۰ فروند بالگرد در پایگاه چهارم رزمی هوانیروز

هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین ناوگان بالگردی آسیا پیش از شروع رزمایش اقتدار ۱۴۰۲، به آماده‌سازی حجم وسیعی از بالگردهای ترابری و رزمی جهت اجرای مأموریت در این رزمایش اقدام کرد.

بالگردهای هوانیروز ارتش در این اقدام قابل توجّه که نیاز به پشتیبانی فنی و مهندسی گسترده‌ای دارد، برای نخستین‌ بار در سطح غرب آسیا، بیش از ۲۰۰ فروند بالگرد را به طور همزمان با حضور خلبانان جوان و مجرب، آماده اجرای عملیات رزمی و ترابری در رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ کردند.(جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

دقت و نقطه‌زنی پهپاد انهدامی آرش

نیروی زمینی ارتش در نخستین دقایق روز اول از رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ در راستای اجرای عملیات پدافند ساحلی و مسدودسازی مسیر نیروهای مهاجم با بهره‌گیری از پهپاد انتحاری آرش اهداف ثابت و متحرک را با دقت بالا و نقطه‌زنی مورد اصابت قرار داد.

همچنین؛ پهپادهای چند منظوره نیروی زمینی ارتش در آغاز مرحله اصلی این رزمایش منطقه عمومی نصرآباد را مورد شناسایی قرار داده و اطلاعات لازم را در اختیار مراکز فرماندهی و کنترل قرار دادند. در این مرحله از رزمایش از پهپادهای مهاجر ۲ نوین و پهپاد مهاجر ۶ نیز در ارسال اطلاعات به مرکز فرماندهی پهپاد استفاده شد. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

انتقال سریع نیروها و تجهیزات با پیمایش بیش از هزار کیلومتر از ۷ استان کشور

در جریان این رزمایش، ۴ تیپ رزمی، یک گروه مهندسی رزمی و توپخانه از طریق زمین و هوا با پیمایش مسافتی بالغ بر یک هزار کیلومتر در کمتر از ۴۸ ساعت به منطقه عمومی رزمایش به سرعت جابه‌جا و منتقل شدند.

بهره‌گیری از توان بالگردی در پشتیبانی از نیروها و استفاده از انواع موشک‌های ضدزره زمین پایه و هواپایه را در راستای مقابله با نیروهای مهاجم از دیگر مراحل اجرای این رزمایش بود.

همچنین در جریان برگزاری رزمایش اقتدار ۱۴۰۲، نیروی زمینی ارتش با توجّه به تاکتیک پدافند در ساحل، به منظور تثبیت دشمن در سواحل و جلوگیری از پیشروی آنان، بنابر درخواست پشتیبانی نیروی دریایی توانست با استفاده از پهپادهای انهدامی و رزمی آرش و مهاجر به حمایت از نیروی دریایی پرداخته و مسیرهای نفوذ نیروهای مهاجم را مسدود کند.(جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

انهدام اهداف با موشک‌های ارتقاء یافته شفق، الماس و دهلاویه

تیپ‌های متحرک هجومی، یگان‌های زرهی، بالگردی، موشک‌های ارتقا یافته شفق، الماس و دهلاویه نیروی زمینی ارتش در رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش شلیک و اهداف مورد نظر را با موفقیت منهدم کردند.

موشک‌انداز دو قلوی هدایت‌شونده لیزری دهلاویه که اخیرا بر نفربر «ام ۱۱۳» نیروی زمینی تسلیح شده است، توانست با موفقیت اهداف از پیش تعیین شده را مورد اصابت قرار دهد. موشک دهلاویه که از انواع زمین‌پایه و هواپایه برخوردار است، به تازگی و با همت کارشناسان نظامی کشور توانسته از ۵ هزار و ۵۰۰ متر به بُرد ۸ هزار متر ارتقا یابد.

همچنین، موشک هواپایه شفق با بهره‌گیری از سرجنگی ۵۰ کیلوگرمی و ۲/۲ ماخ سرعت قادر به انهدام اهداف در شعاع ۲۰ کیلومتری است که در این رزمایش نیز با موفقیت اهداف مورد نظر را مورد اصابت قرار داد. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

تجهیز بالگردهای هوانیروز ارتش به موشک‌های هواپایه برد بلند

امیر خلبان یوسف قربانی فرمانده هوانیروز ارتش در حاشیه رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش، گفت: بالگردهای رزمی و ترابری ارتش امروز به همّت متخصصان داخلی و مجهز به موشک‌های هواپایه برد بلند با قدرت تخریب فزاینده شده‌اند که برخی از این موشک‌ها در این رزمایش برای اولین بار شلیک می‌شود.

به گفته فرمانده هوانیروز ارتش،‌ در این رزمایش سامانه‌های اخلالگر، دید در شب و موشک‌های دوربرد و نقطه‌زن در راستای ارتقای توان رزمی بر روی بالگردهای هوانیروز نصب شده است که در عملیات رزم شبانه پدافند در ساحل از آن‌ها استفاده شد. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

انهدام اهداف ثابت و متحرک با بمب‌های پرسه‌زن سینا و فاتح

بمب‌های پرسه‌زن «سینا» و «فاتح» ساخت داخل کشور برای نخستین بار در جریان رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش اهداف مورد نظر را با دقت مورد اصابت قرار دادند.

این سامانه‌ها که از سرجنگی ۳۰۰ الی ۱۰۰۰ گرمی برخوردار است، علیه اجتماعات و اهداف مختلف در رزم زمینی استفاده می‌شود. همچنین بمب‌های پرسه زن از مداومت عملیاتی ۱۰ الی ۱۵ دقیقه‌ای برخوردارند. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

تجهیز گردان‌های متحرک هجومی به موشک‌های ضدزره با برد ۸ کیلومتر

امیر سرتیپ نوذر نعمتی جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش در حاشیه رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش، گفت: پیش از این گردان‌های متحرک هجومی از موشک‌های ضدتانک با برد ۳ کیلومتر استفاده می‌کردند، امّا امروز گردان‌های متحرک هجومی نزاجا به موشک‌های ضد زره هوشمند با حداقل برد ۸ کیلومتر مجهز شده‌اند.

به گفته جانشین فرمانده نیروی زمینی ارتش، دو گردان پهپاد و هوانیروز و یک گروه مهندسی نیز در این رزمایش حضور دارند و حجم تجهیزات در این رزمایش نیز نسبت به رزمایش سال گذشته دو برابر شده و دو تیپ متحرک هجومی را نیز با انواع موشک‌ها در این رزمایش به کار گرفته‌ شد. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

پرواز شبانه بالگرد شینوک برای اولین‌بار

هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در مرحله پایانی رزمایش  اقتدار ۱۴۰۲ نزاجا، عملیات رزم شبانه را با شرکت بالگردهای رزمی و پشتیبانی بر فراز منطقه عمومی نصرآباد برگزار کرد.

در جریان مرحله نهایی روز نخست رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش بالگردهای شینوک برای نخستین بار اقدام به پرواز شبانه و جابه‌جایی نیرو کردند.

بالگردهای ترابری سنگین هوانیروز ارتش نیز اخیراً به سامانه‌های دید در شب مجهز شده‌اند. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

انهدام اهداف با موشک‌های فجر و فتح ۳۶۰

امیر سرتیپ کریم چشک، سخنگوی رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش در خصوص مرحله آفندی این رزمایش با بیان اینکه عملیات آفندی با بهره‌گیری از تسلیحات دوربرد و نقطه زن اجرا شد، گفت: اهداف پیش بینی شده در این رزمایش با موشک‌های فجر و فتح منهدم شدند.

به گفته سخنگوی رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نزاجا، در روز دوم از رزمایش اقتدار ۱۴۰۲،  نیروی زمینی ارتش، عملیات آفندی مقتدرانه‌ای را با حضور یک لشکر زرهی، یک گروه توپخانه و تیم‌های پشتیانی آتش هوانیروز علیه نیروهای مهاجم صورت داد. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

انهدام اهداف با رهاسازی بمب‌های قائم‌ ۵ توسط پهپاد ابابیل ۴

در دومین روز از رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نزاجا، پهپادهای ابابیل ۴ اقدام به رهاسازی بمب‌های قائم ۵ بر روی مواضع نیروهای مهاجم کرده و مواضع تعیین شده را در فاصله ۷ کیلومتری مورد اصابت قرار دادند.

براساس این گزارش پهپاد ابابیل ۴ از مسافت ۶۰ کیلومتری، اقدام به پرواز کرده و با طی کردن بیش از ۵۰ کیلومتر خود را به منطقه عمومی رزمایش رسانده و سپس اهداف مورد نظر را در شعاع ۷ کیلومتری با بمب قائم ۵ مورد اصابت قرار داد. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

آزمایش موفق میدانی کروز هواپایه حیدر

آزمایش میدانی موشک کروز هواپایه حیدر منصوب بر بالگرد ۲۱۴ با موفقیت در رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش انجام شد.

کروز هواپایه حیدر در این رزمایش هدف مورد نظر را در فاصله ۳۰ کیلومتری به طور دقیق مورد اصابت قرار داد. این موشک از سیستم هدایت GPS برخوردار است و خلبان پس از پرتاب موشک بر ادامه روند حرکت آن به سوی هدف تسلط کامل دارد. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

عملیات موفق بارریزی خودروهای تاکتیکی

در مرحله نهایی رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش، بارریزی خودرو سفیر و چندین دستگاه موتور سیکلت و همچنین هلی‌برن یگان‌های متحرک هجومی با ۶ فروند بالگرد ترابری سنگین شینوک انجام شد.

نیروهای واکنش سریع و متحرک هجومی پس از هلی‌برن در مرحله نهایی رزمایش با انهدام اهداف زمینی و اجرای زنجیره آتش مرحله پایانی عملیات آفندی را با موفقیت پشت سر گذاشتند. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

ایجاد دیواره آتش ۵ کیلومتری و زمین مسلح

آماده کردن زمین رزمایش برای حرکت تجهیزات زرهی و فراز و فرود بالگردها از هفته‌ها قبل از این رزمایش شروع شد تا در مراحل اجرایی رزمایش مشکلی به وجود نیاید.

معاونت مهندسی و پدافند غیرعامل نزاجا در این رزمایش ۲ روزه جهت اجرای عملیات پدافند ساحلی و عملیات آفندی، پروژه زمین مسلح و دیواره آتش ۵ کیلومتری را بسترسازی کرد. (جزئیات بیشتر را از اینجا بخوانید)

پایان رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش

امیر سرتیپ کریم چشک سخنگوی رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش صبح امروز (شنبه، ۶ آبان‌ماه) در گفت‌وگو با شبکه خبر سیما که در حاشیه برگزاری دومین روز این رزمایش انجام شد، گفت: رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش با شرکت یگان‌های مختلف از استان‌های کشور با موفقیت به پایان رسید.

وی افزود: تفاوت این رزمایش با سایر رزمایش‌ها در حجم نیروی انسانی چند برابری برخوردار بود و همچنین، تجهیزات و تسلیحاتی که برای اولین بار در رزمایش شرکت کردند از کفایت عملیاتی بسیار خوبی برخوردار بودند.

سخنگوی رزمایش اقتدار ۱۴۰۲ نیروی زمینی ارتش ضمن اشاره به موفقیت تسلیحات و تجهیزات به کار گرفته شده در این رزمایش، تاکید کرد: همه سلاح‌ها، تجهیزات و ادواتی که در این رزمایش استفاده شدند، توانستند نمره بسیار خوبی را دریافت کنند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها