گفت‌وگوی «ملاعبدالغنی برادر» با امیرعبداللهیان/تاکید وزیر خارجه بر تامین حقابه ایران

کد خبر: 1254388

امیرعبداللهیان: ایران مصمم است در سایه مناسبات همسایگی به عبور افغانستان از شرایط کنونی کمک‌ کند.

گفت‌وگوی «ملاعبدالغنی برادر» با امیرعبداللهیان/تاکید وزیر خارجه بر تامین  حقابه ایران

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با آقای "ملاعبدالغنی برادر"، معاون نخست وزیر دولت سرپرستی‌ افغانستان در امور اقتصادی که در رأس یک هیأت عالی اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، دیدار و گفت‌وگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به جایگاه مهم افغانستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و با اظهار خرسندی نسبت به خروج اشغالگران آمریکایی از خاک این کشور که طی سالیان طولانی مصائب بزرگی برای ملت افغانستان رقم زده‌اند، گفت: استقلال و توسعه افغانستان، آسایش و رفاه مردم و ثبات و امنیت این کشور برای جمهوری اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران افزود: جمهوری اسلامی ایران مصمم است در سایه مناسبات همسایگی به عبور افغانستان از شرایط کنونی کمک‌ کند.

امیرعبداللهیان با اشاره به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین در نوار غزه و کرانه غربی تحت حمایت تمام عیار آمریکا گفت: مواضع افغانستان درخصوص فلسطین و تحولات جاری غزه مورد توجه است و ملت فلسطین از کشورهای اسلامی انتظار دارند که بطور مؤثر از آنها در مقابل جنایات جنگی و نسل‌کشی رژیم صهیونیستی حمایت نمایند.

حسین امیرعبداللهیان توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری میان دو کشور ایران و افغانستان را در راستای منافع مشترک مهم و حائز اهمیت دانست و با توجه به مسئولیت معاون نخست‌وزیر افغانستان در حوزه اقتصادی و نیز وزرای اقتصادی همراه ایشان، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روابط اقتصادی، تجاری، صنعت و فناوری‌های جدید تاکید کرد.

امیرعبداللهیان با اشاره به جمعیت چندمیلیونی مهاجران افغانستانی که تحت شرایط خاص افغانستان به ایران آمده‌اند، گفت: جمهوری اسلامی ایران در حُسن میزبانی از برادران و خواهران افغانستانی تلاش‌های زیادی انجام داده است، مع‌هذا با توجه به‌ ابعاد مختلف مسائل، موضوعات و مشکلات مرتبط با مهاجرین، ضروری است با همکاری مشترک، موضوع مهاجرت و مسائل و مشکلات مرتبط با مهاجرین تدبیر و مدیریت گردد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، همچنین موضوع آب و تأمین حقابه جمهوری اسلامی ایران را حائز اهمیت بسیار دانست و تاکید کرد: حساسیت موضوع آب و تأثیر مستقیمی که بر محیط‌زیست، زندگی و معیشت مردم دارد، ایجاب می‌کند که تامین حقابه ایران بطور ویژه مورد توجه دولت سرپرستی‌ افغانستان قرار گیرد./ایسنا

 علاقه‌مندی افغانستان برای استفاده از مسیرهای ترانزیتی ایران

معاون نخست‌وزیر دولت سرپرستی‌ افغانستان در دیدار با امیرعبداللهیان گفت: علاقه‌مندیم روابط تجاری خارجی خود را از مسیرهای ترانزیتی ایران افزایش داده و از ظرفیت‌های چابهار و بندرعباس برای صادرات و واردات استفاده کنیم.

«ملاعبدالغنی برادر» معاون نخست‌وزیر دولت سرپرستی‌ افغانستان در امور اقتصادی که در رأس یک هیأت عالی اقتصادی به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، امروژ (یکشنبه) ۱۴ آبان ماه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

امیرعبداللهیان در این دیدار با اشاره به جایگاه مهم افغانستان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران و با ابراز خرسندی نسبت به خروج اشغالگران آمریکایی از خاک این کشور که طی سالیان طولانی مصایب بزرگی برای ملت افغانستان رقم زده‌اند گفت: استقلال و توسعه افغانستان، آسایش و رفاه مردم و ثبات و امنیت این کشور برای جمهوری اسلامی بسیار حائز اهمیت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: جمهوری اسلامی ایران مصمم است در سایه مناسبات همسایگی به عبور افغانستان از شرایط کنونی کمک‌ کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به جنایات جنگی رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین در نوار غزه و کرانه غربی تحت حمایت تمام عیار آمریکا گفت: مواضع افغانستان در خصوص فلسطین و تحولات جاری غزه مورد توجه است و ملت فلسطین از کشورهای اسلامی انتظار دارند که به طور مؤثر از آنها در مقابل جنایات جنگی و نسل کشی رژیم صهیونیستی حمایت کنند.

امیرعبداللهیان توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور ایران و افغانستان را در راستای منافع مشترک مهم و حائز اهمیت خواند و با توجه به مسؤولیت معاون نخست وزیر افغانستان در حوزه اقتصادی و نیز وزرای اقتصادی همراهش، بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تقویت روابط اقتصادی، تجاری، صنعت و فناوری‌های جدید تأکید کرد.

وی با اشاره به جمعیت چند میلیونی مهاجران افغانستانی که تحت شرایط خاص افغانستان به ایران آمده‌اند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در حُسن میزبانی از برادران و خواهران افعانستانی تلاش‌های زیادی انجام داده است، ولی با توجه به‌ ابعاد مختلف مسائل، موضوعات و مشکلات مرتبط با مهاجران، ضروری است با همکاری مشترک، موضوع مهاجرت و مسائل و مشکلات مرتبط با مهاجران تدبیر و مدیریت شود.

وزیر امور خارجه همچنین موضوع آب و تأمین حق‌آبه جمهوری اسلامی ایران از هیرمند را حائز اهمیت بسیار خواند و تأکید کرد: حساسیت موضوع آب و تأثیر مستقیمی که بر محیط زیست، زندگی و معیشت مردم دارد، ایجاب می‌کند که تامین حق‌آبه ایران به طور ویژه مورد توجه دولت سرپرستی‌ افغانستان قرار گیرد.

«ملا عبدالغنی برادر» معاون نخست وزیر دولت سرپرستی افغانستان نیز ضمن تشکر از حُسن استقبال و میزبانی جمهوری‌ اسلامی ایران گفت: علاوه بر ضرورت همسایگی، توسعه همکاری‌ها با ایران برای ما یک انتخاب آگاهانه است و ما برای توسعه این همکاری‌ها در زمینه‌های مختلف بویژه اقتصادی و تجاری آمادگی کامل داریم و رابطه دوستانه با ایران را حفظ خواهیم کرد.

وی از کمک‌های ارزشمند ایران به زلزله زدگان هرات تشکر و قدردانی کرد و آن را نشان دهنده سخاوتمندی دولت و ملت ایران دانست.

ملا عبدالغنی برادر همچنین جنایات رژیم اسرائیل علیه ملت مسلمان فلسطین را غیرقابل تحمل خواند و ابراز امیدواری کرد همه دولت‌ها و ملت‌های مسلمان به کمک برادران و خواهران مسلمان فلسطین بشتابند.

وی با اشاره به اینکه ایران از زمان هجوم آمریکا به افغانستان همواره در کنار ملت افغانستان بوده است، افزود: ایران سال‌هاست که از مهاجران افغانستانی سخاوتمندانه میزبانی می‌کند و ما از صمیم قلب قدردان جمهوری اسلامی ایران هستیم.

ملا عبدالغنی برادر با اشاره به همسایگی دو کشور گفت: افغانستان علاقه‌مند است روابط تجاری خارجی خود را از مسیرهای ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران افزایش دهد و از ظرفیت‌های بندر چابهار و بندرعباس برای صادرات و واردات خود استفاده بیشتری داشته باشد.

وی همچنین خواستار همکاری‌های سه جانبه ایران، افغانستان و هند در این زمینه شد.

در این دیدار وزرای تجارت، دارایی و حمل و نقل و هوانوردی دولت سرپرستی افغانستان نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص همکاری‌های مشترک دو کشور در حوزه مسؤولیت‌های خود پرداختند و با ذکر موضوعات و اولویت‌ها، پیشنهادات و ایده‌هایی را مطرح کردند.

همچنین با توجه به‌ حضور مسؤولان مبارزه با مواد مخدر دو کشور در این دیدار، بر ضرورت گسترش همکاری‌های نهاد مسؤول دو کشور در امر مبارزه با مواد مخدر تأکید شد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها