لوله تانک‌های اسرائیل به سمت بیمارستان‌های غزه

کد خبر: 1255352

صهیونیست‌ها به بهانه وجود تونل‌های حماس در زیر بیمارستان‌ها، به طور ویژه هدف قرار دادن اماکن درمانی را در دستور کار ارتکاب به جنایات خود قرار داده‌اند.


لوله تانک‌های اسرائیل به سمت بیمارستان‌های غزه

صهیونیست‌ها به بهانه وجود تونل‌های حماس در زیر بیمارستان‌ها، به طور ویژه هدف قرار دادن اماکن درمانی را در دستور کار ارتکاب به جنایات خود قرار داده‌اند.

صهیونیست‌ها به بهانه وجود تونل‌های حماس در زیر بیمارستان‌ها، به طور ویژه هدف قرار دادن اماکن درمانی را در دستور کار ارتکاب به جنایات خود قرار داده‌اند. در شرایطی که اشغالگران به اقداماتی از جمله هشدار مستقیم برای تخلیه و محاصره بیمارستان‌ها با تانک روی آورده‌اند، دیده‌بان حقوق بشر تأکید دارد که هیچ‌گونه شواهدی در تأیید ادعای تل‌آویو وجود ندارد.

وزارت بهداشت فلسطین دیروز از حمله همزمان رژیم صهیونیستی به چند بیمارستان در نوار غزه خبر داد. به گفته مقامات این باریکه، بیمارستان کودکان «رنتیسی» و بیمارستان اندونزی در این منطقه پنج‌شنبه شب هدف حمله قرار گرفتند. مدیر مجتمع پزشکی الشفا در غزه به الجزیره گفت: «بیش از شش نفر در بمباران مجتمع الشفا شهید شدند و اشغالگران تمام بیمارستان‌ها را بمباران می‌کنند. این در حالی است که همه خواستار حفاظت از بیمارستان‌ها هستند و اشغالگران به هیچ درخواستی اهمیت نمی‌دهند.» همچنین، بامداد جمعه زایشگاه مجتمع پزشکی الشفا با گلوله‌های توپخانه هدف قرار گرفت که به شهادت یک فلسطینی و زخمی شدن یک کودک منتهی شد. خبرنگار المیادین در غزه ضمن تأیید حمله اشغالگران به مجتمع پزشکی الشفا گفت که صهیونیست‌ها یک آپارتمان در نزدیکی این مرکز درمانی را هم هدف قرار دادند. خبرنگار بی‌بی‌سی در غزه روز جمعه اعلام کرد که تانک‌های اسرائیلی تنها چند متر با بیمارستان فاصله دارند و این محل که در قلب شهر غزه است، از همه طرف در محاصره نیرو‌های نظامی اسرائیل درآمده است. سخنگوی وزارت بهداشت غزه نیز تأیید کرد که تانک‌های اشغالگران به بیمارستان‌های الرنتیسی و النصر و العیون در شمال غزه رسیدند و محل را از تمامی جهات محاصره کرده‌اند. ارتش رژیم اشغالگر هم مدعی شد که محاصره بیمارستان شفا تکمیل شده و تبادل آتش در حومه بیمارستان بین آن‌ها و حماس در جریان است. شاهدان عینی به بی‌بی‌سی گفتند که نیرو‌های اسرائیلی در برابر بیمارستان کودکان در غزه، با بلندگو‌های دستی به کسانی که بیمار یا پرسنل بیمارستان نیستند دستور داده‌اند هرچه سریع‌تر آنجا را ترک کنند. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که نیرو‌های صهیونیستی، بیماران و کادر پزشکی را در حالی که به درخواست ارتش اسرائیل قصد تخلیه بیمارستان کودکان النصر غزه را دارند، هدف قرار می‌دهند.

مخزن آب به جای تونل

ارتش رژیم صهیونیستی برای توجیه حمله به بیمارستان‌های غزه با انتشار فیلمی از یک گودال در کنار بیمارستان مدعی شده که ورودی تونل حماس را کشف کرده است. این در حالی است که یک تیم تحقیقاتی این ادعا را بررسی کرده و مشخص شده که صهیونیست‌ها مخزن آب بیمارستان را ورودی تونل حماس جا زده‌اند. صهیونیست‌ها چندی پیش و پس از اینکه شب هنگام، بیمارستان المعمدانی را هدف قرار دادند و به دنبال خشم جهانیان از به خاک و خون کشیده شدن غیرنظامیان و ناکام ماندن تلاش‌های آن‌ها در فرافکنی این جنایت و تعمیم دادن آن به حماس، سناریوی دیگری را در پیش گرفتند و آن، طرح ادعای وجود تونل‌هایی زیر بیمارستان بود که حماس با استفاده از آن‌ها حملاتی را علیه صهیونیست‌ها صورت می‌دهد. حماس بلافاصله پس از طرح این ادعا آن را رد کرد و از جامعه جهانی خواست کمیته‌ای حقیقت‌یاب را برای راستی‌آزمایی چنین اتهامی تشکیل دهد. دیده‌بان حقوق بشر دیروز به صراحت بهانه‌تراشی تل‌آویو برای جنایت علیه غیرنظامیان را رد و تأکید کرد: «چیزی برای تأیید ادعای ارتش اسرائیل مبنی بر قرار گرفتن مقر رهبری حماس در زیر بیمارستان الشفا نیافتیم. همچنین اسرائیل هیچ مدرکی مبنی بر اینکه آمبولانسی که اخیراً هدف قرار داد، در حال حمل و نقل مبارزان فلسطینی بوده، ارائه نکرد.» دیده‌بان حقوق بشر افزود: «همه طرف‌های درگیری موظفند برای محافظت از غیرنظامیان همیشه اقدامات احتیاطی را انجام دهند. رهبران جهان باید از اسرائیل بخواهند که از غیرنظامیان محافظت کند و حملات غیرقانونی انجام ندهد.» محمد اسمیری، خبرنگار فلسطینی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «مضحک است که بعد از اولین حمله صهیونیست‌ها به بیمارستان که به کشته شدن صد‌ها نفر منجر شد رسانه‌ها درحال تحلیل و بررسی بودند که حمله کار چه کسی بوده، اما حالا که [اسرائیلی‌ها]مقابل چشم جهانیان، مستقیماً پناهجویان را در داخل بیمارستان‌ها هدف قرار می‌دهند، انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است!»

سازمان ملل اعلام کرد که تعداد کارکنانش که در غزه کشته شده‌اند از مرز یکصد نفر فراتر رفته است. این بیشترین تلفات سازمان در یک درگیری نظامی محسوب می‌شود. کسانی که از کارکنان سازمان ملل در غزه کشته شده‌اند، عموما معلم، پزشک، پرستار و کارمندان اداری بودند که برای آژانس امدادرسانی به آوارگان فلسطینی (آنروا) کار می‌کردند. برخی از این کارکنان به همراه اعضای خانواده‌شان کشته شده‌اند. برخی دیگر نیز از شهروندان فلسطینی بودند که خانواده‌شان همین حالا در غزه با خطر مرگ روبه‌رو هستند. سازمان ملل اعلام کرد که در عزای کارمندانش در روز دوشنبه یک مراسم یادبود برگزار می‌کند و پرچم سازمان ملل به حالت نیمه افراشته درخواهد آمد.

منبع: روزنامه جوان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها