داوطلبان خبرگان در انتظار تایید شورای نگهبان /چند نماینده دوره پنجم کاندیدا شدند؟

کد خبر: 1255798

۵۱۰ نفر در ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان اعلام کاندیداتوری کرده اند. ایرنا نیز خبرداد: آیت‌ا... جنتی داوطلب مجلس خبرگان نشد. کدام استان ها پیشتاز هستند؟ سهم رده های سنی مختلف در میان داوطلبان چقدر است؟

داوطلبان خبرگان در انتظار تایید شورای نگهبان /چند نماینده دوره پنجم کاندیدا شدند؟

ساختمان بلند میدان فاطمی و فرمانداری های مراکز استان ها طی ۷ روز اخیر محل رفت و آمد چهره های سیاسی و روحانی بود که تصمیم شان برای کاندیداتوری را ثبت رسمی کردند، برخی آشناتر و معروف تر و برخی گمنام و تازه وارد. برخی خودشان آمدند و برخی نمایندگان‌شان را راهی ستادهای انتخاباتی کرده بودند؛ از حسن روحانی و آملی لاریجانی تا ابراهیم رئیسی، محسن اسماعیلی، امامی کاشانی و ... در این بین، آیت‌ا... احمد جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری داوطلب ششمین دوره از انتخابات این مجلس نشد. این خبر از سوی یکی از نزدیکان آیت‌ا... جنتی در گفت‌وگو با ایرنا تایید شد اما از دلیل نامزد نشدن رئیس مجلس خبرگان در این دوره انتخابات اطلاعی در دست نیست‌. آیت‌ا... جنتی پیش از این نیز از سمت امام جمعه تهران و عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی و ریاست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و ریاست ستاد امر به معروف و نهی از منکر کناره‌گیری کرده بود. آیت‌ا... جنتی متولد ۱۳۰۵ بوده و ۹۷ سال سن دارد؛ اما برای مشخص شدن صاحبان ۸۸ کرسی مجلس خبرگان رهبری در دورم ششم، بر طبق اعلام ستاد انتخابات کشور،۵۱۰ نفر ثبت نام کرده اند که در مقایسه با آمار ثبت نام کنندگان دوره پنجم در سال ۱۳۹۴ که بنابر آمار رسمی وزارت کشور ۸۰۱ نفر بود، ۲۹۱ نفر کاهش داشته است. بخشی از این کاهش داوطلبان را می توان به شرایط جدید انتخابات مجلس خبرگان از جمله شرط سنی و سطح تحصیلات مرتبط دانست.

سهم رده های سنی مختلف در میان داوطلبان

بر طبق آمار رسمی اعلام شده از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور، در ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری، استان های قم، هرمزگان، ایلام، قزوین، یزد، آذربایجان غربی، زنجان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و تهران در صدر نام‌نویسی‌ها قرار دارند. آمار اعلام شده در مقایسه با سال ۹۴ تفاوت محسوسی دارد، چه آن‌که براساس آمار اعلام شده از انتخابات دوره پنجم مجلس خبرگان در سال ۱۳۹۴ استان های تهران ، اصفهان و آذربایجان شرقی پیشتاز ثبت نام کاندیداها بوده اند. نکته قابل تامل از دست رفتن جایگاه استان تهران و اصفهان بعد از ۸ سال است و صدرنشینی قم است. از دیگر آمارهای اعلام شده از سوی وزارت کشور، سهم رده های سنی مختلف در بین ثبت نام کنندگان انتخابات است. یک تفاوت مهم میان این دوره از انتخابات مجلس خبرگان با دوره های پیشین گنجاندن یک شرط جدید سنی است. طبق قانون جدید انتخابات مجلس خبرگان، در این دوره قانون گذار شرط سنی حداقل ۴۰ سال را برای داوطلبان ثبت نام مجلس خبرگان رهبری لحاظ کرده بود و همچنین اصل مدرک تحصیلی سطح 4 حوزه هم به عنوان یکی از شرایط دیگر این قانون مورد تاکید قرار گرفته که در فرایند ثبت نام مورد توجه و تاکید بوده است. بر همین اساس در بخش آمار رده سنی کاندیداهای انتخابات مجلس خبرگان در انتخابات ۱۴۰۲، رده سنی بین ۴۰ تا ۵۰ سال ۳۴ درصد را به خود اختصاص داده و ثبت نام کنندگان ۵۰ تا ۶۰ سال ۳۰ درصد سهم داشتند. همچنین ۲۶ درصد از ثبت نام کنندگان در این دوره ۶۰ تا ۷۰ سال داشتند و در رده سنی بالای ۷۰ سال ۱۰ درصد مشارکت کردند.

چند نماینده دوره پنجم کاندیدا شدند؟

براساس آن‌چه ستاد انتخابات کشور از ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان، اعلام کرده است، ۶۵ نفر از نمایندگان مجلس فعلی (مجلس پنجم) کاندیدای حضور در ششمین دوره انتخابات شده اند.همچنین ۵۲ درصد از داوطلبان سابقه کاندیداتوری در انتخابات پیشین را داشته اند. ۴۸ درصد از کاندیداها برای نخستین بار برای انتخابات مجلس خبرگان

رهبری ثبت نام کرده اند. همچنین ۵۲ درصد از داوطلبان هم دارای سابقه ایثارگری هستند. آمارهای وزارت کشور از ثبت نام کنندگان نشان می‌دهد که که از میان ۵۱۰ داوطلب خبرگان رهبری، تنها ۱۳ داوطلب از میان علمای اهل سنت هستند و ۴۹۷ نفر نیز از علمای اهل تشییع برای انتخابات نام نویسی کردند. به گفته دبیر ستاد انتخابات کشور، تمام فرایند ثبت نام کاندیداها به پایان رسیده و اطلاعات به شورای نگهبان ارسال خواهد شد و از این پس شورای نگهبان است که بعد از برگزاری آزمون و بررسی مدارک و صلاحیت کاندیداها، مُهر تایید یا رد صلاحیت را بر ۵۱۰ پرونده انتخابات مجلس خبرگان خواهد زد.

خراسان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها