بلومبرگ ادعای خود درباره فروش نفت ایران پس گرفت

کد خبر: 1255811

در حالی که بلومبرگ پیش از این افزایش صادرات نفت ایران را ناشی از توافق پنهانی با آمریکا عنوان کرده بود به تازگی در گزارش‌هایی از شبکه‌سازی تحریم‌ناپذیر ایران در چین و ناتوانی آمریکا در تحریم ایران پرده برداشته است.

بلومبرگ ادعای خود درباره فروش نفت ایران پس گرفت

طبق گزارش موسسات ردیابی نفتکش‌ها از جمله کپلر، از دو سال گذشته تاکنون فروش نفت ایران به صورت نقطه‌ای از حدود روزانه 600 الی 700 هزار بشکه به بیش از یک میلیون و 800 هزار بشکه افزایش یافته است و میانگین صادرات در سال 2023 حدود یک میلیون و 450 هزار بشکه در روز بوده است.

ادعای بلومبرگ

با این‌حال در ماه آگوست (مرداد) سال جاری میلادی بلومبرگ برای اولین بار ادعای یک توافق نانوشته بین ایران و آمریکا را مطرح کرده و نوشته بود: «با اینکه ایران و آمریکا درخصوص مسائل دیپلماتیک از جمله توافق هسته‌ای اختلاف دارند در حال نزدیکی به توافقی در بازار نفت هستند. مقامات آمریکایی به طور خصوصی تصدیق کردند که در گذر زمان برخی از تحریم‌ها علیه فروش نفت ایران را کاهش داده‌اند.»

این خبرگزاری مدعی شده بود: «آمریکا همچنان نسبت به فروش نفت ایران به کشورهایی همچون ژاپن، کره جنوبی و کشورهای اروپایی حساس است اما در برابر فروش نفت به چین از خود نرمش نشان می‌دهد». بدین ترتیب طبق ادعای بلومبرگ آمریکا تمایلی برای جلوگیری از فروش نفت ایران به چین ندارد.

سپس در اکتبر سال جاری،‌ تانکر ترکرز با انتشار نمودار صادرات نفت ایران نوشت: «فروش ایران رونق گرفته و در ماه آگوست و سپتامبر حدود 40 درصد از سه ماهه اول امسال بیشتر شده است.»

اعتراف بلومبرگ

پس از آن بود که بلومبرگ با تعدیل ادعای قبلی نوشت: «ضربه زدن به ایران و روسیه به طور همزمان در بازار نفت بدون خطر افزایش قیمت سوخت آسان نخواهد بود و با کاهش صادرات نفت ایران شاهد عبور قیمت نفت برنت از 100 دلار در هر بشکه خواهیم بود.»

«خاویر بلاس»؛ خبرنگار بلومبرگ در اواخر اکتبر در واکنش به آمار موسسه کپلر از صادرات بیش از یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت ایران به چین از تردید خود در برابر توانستن یا نتوانستن آمریکا در تحریم نفتی ایران پرده برداشت و ادعای توافق نانوشته بین دو کشور را تلویحا زیر سؤال برد.

او نوشت: «ایران نه تنها تولید خود را افزایش می‌دهد بلکه ذخایر عظیم ذخیره‌سازی نفت شناور خود را نیز منحل کرده و کاملا فروخته یا کاخ سفید اجازه صادرات نفت ایران را داده است یا نمی‌تواند جلوی صادرات نفت ایران را بگیرد. در هر صورت رژیم تحریم‌ها فروریخته است.»

بلومبرگ و توجیه یک گاف آماتوری

در حالی ادعا و در واقع گاف آماتوری بلومبرگ مبنی بر توافق ایران و آمریکا روز به روز کمرنگ‌تر می‌شد این رسانه در هفته جاری در گزارشی با تیتر «Why the US Can’t Stop Iran’s Lucrative Oil Trade With» از ناتوانی آمریکا بر تحریم فروش نفت ایران به چین خبر داد. حال معما رمزگشایی شده و معلوم شد که دلیل افزایش صادرات نفت ایران به چین نه یک توافق موهوم بلکه شبکه‌سازی گسترده ایران است، وگرنه این افزایش صادرات باید به کشورهایی نظیر ژاپن، کره‌جنوبی و هند نیز برقرار می‌شد.

بلومبرگ در گزارش ماه جاری خود نوشت: «تحریم‌های نفتی جدید آمریکا علیه ایران، به لطف اشتهای چین برای نفت با تخفیف و شبکه‌های پرداخت و حمل ‌و‌ نقل گسترده‌ ایران با مشکل مواجه خواهد شد. تجارت نفت ایران بسیار پیچیده با واسطه‌های متعدد است که تحریم آن را برای ایالات متحده بسیار دشوارتر می‌کند.» این در حالی است که ایران، نفت با تخفیف هم نمی‌فروشد اما بلومبرگ برای پوشاندن یگ گاف و اعتراف به شکست آمریکا، به انجام گاف‌های کودکانه‌تری روی می‌آورد. بلومبرگ با این حد از آماتور بودن بهتر است اخبار ایران را رها کرده و به گزارش بیسبال کودکان بپردازد.

کافی است که سیر تعدیل نظرات بلومبرگ نسبت به ادعای اولیه خود درباره توافق پنهانی ایران و آمریکا توجه کنیم تا به این سؤال پاسخ داده شود آیا دولت بایدن در اجرای تحریم‌ها آسان‌گیری می‌کند یا دولت ایران توانسته تحریم‌های نفتی ایالات متحده را تا حدی بی‌اثر کند.

اذعان ضمنی بایدن به فروش بالای نفت ایران

در شرایطی که طبق گزارش ماهانه اوپک تولید نفت ایران در ماه سپتامبر ۲۰۲۳ برابر با شهریور ۱۴۰۲ به سه میلیون و 58 هزار میلیون بشکه در روز رسیده، کاخ سفید در یک یادداشت به امضای رئیس‌جمهور آمریکا به طور تلویحی به فروش بالای نفت ایران در بازارهای جهانی اذعان کرده است.

متن یادداشت بایدن درباره «عزم ریاست‌جمهوری بر اساس بخش‌هایی از قانون مجوز دفاع ملی سال مالی ۲۰۱۲» به این شرح است: «با اختیاری که قانون اساسی و قوانین ایالات متحده به عنوان رئیس‌جمهور به من واگذار کرده، پس از بررسی دقیق گزارش‌های ارائه شده به کنگره توسط اداره اطلاعات انرژی، از جمله گزارش ارائه شده در اکتبر ۲۰۲۳ و سایر عوامل مرتبط، از جمله شرایط اقتصادی جهان، سطح ظرفیت مازاد، و در دسترس بودن ذخایر استراتژیک، طبق مجوز دفاع ملی برای سال مالی ۲۰۱۲، قانون عمومی ۱۱۲-۸۱ و مطابق با تصمیمات قبلی تعیین می‌کنم عرضه کافی نفت و فرآورده‌های نفتی از کشورهایی غیر از ایران، امکان کاهش قابل توجه حجم نفت و فرآورده‌های نفتی که از ایران توسط یا از طریق موسسات مالی خارجی خریداری می‌شود را فراهم می‌کند. به نظارت دقیق وضعیت ادامه خواهم داد.»

بایدن در این یادداشت در واقع اذعان می‌کند که فروش نفت ایران در حال حاضر بالاست و دستور او «امکان کاهش قابل توجه حجم نفت و فرآورده‌های نفتی که از ایران توسط یا از طریق مؤسسات مالی خارجی خریداری می‌شود را فراهم می‌کند.»

تلاش همه‌ جانبه آمریکایی‌ها

 آمریکایی‌ها برخلاف اینکه در ظاهر ادعا می‌کنند صادرات نفت ایران با چراغ سبز آن‌ها است، در عمل تلاش می‌کنند هر طور شده صادرات ایران را کاهش دهند، اما تا کنون موفق نبوده‌اند. به عنوان مثال اخیراً دوباره مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را برای تحریم نهادها و موسسات دخیل در تسهیل تجارت نفت ایران به تصویب رساند. این طرح جمعه ۱۲ آبان با ۳۴۲ رأی موافق و ۶۹ رأی مخالف به تصویب قانونگذاران آمریکایی رسید.

با این حال، تحلیلگران تصویب طرح جدید را اقدامی نمادین و بدون آثار عملی مشخص توصیف می‌کنند. «کیمبرلی دوناون»؛ تحلیلگر اندیشکده شورای آتلانتیک به وبگاه خبری «هیل» گفت: «طرح مذکور تفاوت چندانی با تحریم‌های موجود فعلی علیه ایران ندارد. تحریم‌هایی که همین حالا علیه تهران و به ویژه علیه بخش انرژی این کشور اعمال شده‌اند بسیار گسترده هستند. مطمئن نیستم چطور تصویب این طرح می‌تواند توانایی ایران برای فروش نفت را به صورت معنادار کاهش دهد.» این تحلیلگر با چنین تحلیلی، ادعاهای قبلی بلومبرگ در ماه آگوست سال جاری را کاملا رد می‌کند.

کیهان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها