«فردا» گزارش می‌دهد:

مشارکت حداکثری در گرو افزایش اعتماد عمومی

کد خبر: 1257364

در شرایط کنونی یکی از مهم‌ترین اهداف، تحقق مشارکتی حداکثری در انتخابات است که این مهم محقق نمی‌شود مگر با افزایش اعتماد عمومی.

مشارکت حداکثری در گرو افزایش اعتماد عمومی

گروه سیاست سایت فردا: تقریبا همه دلسوزان نظام گفته‌اند که مهم‌ترین هدف در انتخابات پیش رو باید افزایش مشارکت عمومی در انتخابات باشد؛ هدفی که رهبر انقلاب هم بارها بر آن تأکید کرده‌اند. مشارکت بالای انتخاباتی زمانی حاصل می‌شود که چند فاکتور هم‌زمان وجود داشته باشد. نخست آنکه مردم تصور کنند با شرکت در انتخابات می‌توانند سرنوشت آینده کشورشان را تعیین کنند؛ خواه در انتخابات مجلس سرنوشت چهارسال قانون‌گذاری و خواه در انتخابات ریاست‌جمهوری سرنوشت اجرایی کشور را رقم بزنند. شکلگیری چنین احساس مستلزم آن است که به مردم این اطمینان داده شود که از مسیر انتخابات خواسته‌های مردم است که تحقق می‌یابد و این حس که یک طیف یا یک گروه می‌خواهند کشور را به دست بگیرند از بین برود. برای مثال وقتی یک مهمان در برنامه‌ای تلویزیونی می‌گوید که «کشور مال حزب‌اللهی‌هاست» این حس در میان مردم ایجاد می‌شود که پس حضور یا عدم حضور ما در انتخابات تأثیر ویژه‌ای نخواهد داشت زیرا همین طیف فارغ از آراء ما تصمیم‌گیرنده نهایی خواهند بود. البته که دیدیم متعاقب طرح چنین سخنی بسیاری از فعالان سیاسی راست و چپ موضع گرفتند و چنین سخنی را مورد نقد جدی قرار دادند.

یکی دیگر از مواردی که باعث مخدوش‌شدن اعتماد عمومی می‌شود، وعده‌های بر زمین‌مانده مسئولان است. مردم انتظار دارند تا وقتی به مسئولی رأی می‌دهند وعده‌هایش محقق شود و وقتی این وعده‌ها محقق نشود، مردم نیز امیدی برای شرکت در انتخابات نخواهند داشت. در این حوزه حتما دولت بیشترین و مهم‌ترین مسئولیت را دارد زیرا عمده وعده‌هایی که مردم انتظار اجرایی شدنش را دارند در حوزه اجرایی است و هرچه دولت بتواند به خواسته‌های مردم و البته وعده‌های خودش جامه عمل بپوشاند مردم نیز به شرکت در انتخابات بیشتر مایل می‌شوند. یکی از مهم‌ترین خواسته‌های عمومی در شرایط کنونی رفع مشکلات اقتصادی است زیرا مردم فشار بی‌سابقه‌ای را در حوزه معیشت متحمل می‌شوند. طبیعی است اگر دولت بتواند وعده‌هایش به ویژه در حوزه اقتصادی را محقق کند اعتماد عمومی هم افزایش می‌یابد.

نکته دیگر رقابتی‌شدن انتخابات است؛ موضوعی که رهبر انقلاب هم مطرح کرده‌اند. طبیعی است هرچه رقابت بالا برود، مشارکت هم افزایش می‌یابد. با این وصف یکی از مهم‌ترین نکاتی که به ویژه در این دوره مطرح می‌شود آن است که نظارت بر صلاحیت‌ها قدری با نگاه موسع انجام شود تا رقابت بیشتر شکل بگیرد.

صیانت از رأی مردم نیز یکی از مهم‌ترین مسائل است که رهبری هم همواره بر آن تأکید کرده‌اند. مردم باید احساس کنند که هیچ تخلفی در جریان برگزاری انتخابات رخ نمی‌دهد زیرا امنیت آراء اگر حتی به صورت نسبی به خطر افتد اعتماد عمومی کاهش می‌یابد.

در مجموع همه برگزارکنندگان انتخابات، مسئولان اجرایی و هر فرد و نهادی که در کشور مسئولیت دارد باید تمام تلاش خود را به کار گیرد تا مردم نسبت به نظام سیاسی اعتمادشان افزایش یابند تا هم سرمایه اجتماعی نظام افزایش یابد، هم اقتدار نظام بیش از پیش شود و هم البته انتخاباتی پرشور را شاهد باشیم تا در پی انتخاباتی حداکثری مجلسی برآمده از رأی اکثریت ملت تشکیل شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها