راز پیشرفت هوافضای سپاه از زبان فرمانده

کد خبر: 1258606

در جریان این بازدید، رئیس قوه قضائیه سؤالاتی تخصصی را درخصوص میزان دقت موشک‌های هوافضای سپاه مطرح کرد که سردار حاجی‌زاده فرمانده این نیرو به ارائه جزئیات و تاریخچه این مهم به موجب دستور فرماندهی معظم کل قوا ناظر بر عطف تمرکز بر دقت موشک‌ها پرداخت.

راز پیشرفت هوافضای سپاه از زبان فرمانده

دستاورد‌ها و پیشرفت‌های دو دهه اخیر حوزه هوافضا بسیار چشمگیر و در نتیجه مجاهدت‌های نیرو‌های جوان و متخصص و مؤمن است که برای ایران اسلامی ارتقا و بازدارندگی محسوس به همراه داشته است این پیشرفت‌ها در سایه تعامل سه ضلع تحقیقات، تولید و عملیات حاصل شده است.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای و جمعی از اعضای شورای عالی قوه قضائیه، صبح دیروز از آخرین دستاورد‌های نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محل نمایشگاه دایمی این نیرو بازدید کردند.

«از ایده تا محصول برای ایران قوی» نام نمایشگاهی است که در آن به‌روزترین و جدیدترین دستاورد‌ها و محصولات نظامی و دفاعی دانشمندان و متخصصان نیروی هوافضای سپاه پاسداران به نمایش گذاشته شده است. رئیس قوه قضائیه و عضو شورای عالی امنیت ملی در جریان این بازدید، از نزدیک در جریان به‌روزترین دستاورد‌ها و تجهیزات نیروی هوافضای سپاه در حوزه‌های موشکی، پهپادی، پدافندی و فضایی قرار گرفت. سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در ابتدای این بازدید، ضمن خیرمقدم به رئیس قوه قضائیه و مقامات قضایی همراه وی، به توضیح و تشریح قابلیت‌های آخرین دستاورد‌های این نیرو از جمله موشک کروز هایپرسونیک «فتاح ۲»، سامانه پدافندی متحرک «مهران» و سامانه ارتقا‌یافته «۹دی» و همچنین پهپاد «شاهد ۱۴۷» پرداخت که اخیراً در محضر مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا رونمایی شده‌اند.

 «خیبرشکن» موشکی با قابلیت عبور از سپر موشکی

موشک کروز «پاوه» که دارای دقتی بی‌نظیر و بردی شگفت‌انگیز است و همچنین موشک «خیبرشکن» که یکی از موشک‌های دوربرد نسل سوم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است و از «سوخت جامد» استفاده می‌کند و در فاز فرود قابلیت مانور برای عبور از سپر موشکی را داراست، از دیگر دستاورد‌هایی بودند که سردار حاجی‌زاده به ارائه توضیحاتی درخصوص آن‌ها در نزد رئیس قوه قضائیه پرداخت.

در جریان این بازدید، رئیس قوه قضائیه سؤالاتی تخصصی را درخصوص میزان دقت موشک‌های هوافضای سپاه مطرح کرد که سردار حاجی‌زاده فرمانده این نیرو به ارائه جزئیات و تاریخچه این مهم به موجب دستور فرماندهی معظم کل قوا ناظر بر عطف تمرکز بر دقت موشک‌ها پرداخت.

رئیس قوه قضائیه و هیئت همراه، در ادامه از بخش مربوط به پهپاد‌ها نیز در نمایشگاه دستاورد‌های هوافضای سپاه بازدید به عمل آوردند که سردار حاجی‌زاده به ارائه توضیحاتی درخصوص قابلیت‌ها و مأموریت‌های هر کدام از پهپاد‌های به نمایش گذاشته شده پرداخت.

در این قسمت، پهپاد‌های غنیمتی نیز رخ‌نمایی می‌کردند که فرمانده نیروی هوافضای سپاه به ارائه مطالبی درباره آن‌ها پرداخت. بخش مربوط به «سکو‌های پرتاب»، «اجزا»، «رادارها» و «سامانه‌های پدافندی زمین به هوا» نیز از دیگر قسمت‌های بازدیدشده از سوی حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای و مقامات قضایی همراه وی در جریان بازدید دیروز بود. بازدید از بخش مربوط به ماهواره‌بر‌ها نیز از جمله برنامه‌هابود. در این خصوص متخصص حوزه ماهواره‌برها، توضیحاتی مبسوط را درخصوص «ماهواره‌بر قائم» که نماد پیشرفت فضایی ایران است، به رئیس قوه قضائیه ارائه کرد.

سردار حاجی‌زاده در جریان توضیحات خود درخصوص قابلیت‌های تولیدات موشکی و پهپادی سپاه به این مهم نیز اشاره کرد که پس از حصول نخستین موفقیت در حوزه دقت و برد دستاورد‌های نظامی، موفقیت‌های بعدی در نتیجه عنایات و فضل پروردگار متعال و همت و تخصص جوانان متعهد ایران اسلامی، به سرعت حاصل شدند.

 جوانان متخصص تهدیدات را بی‌اثر کرده‌اند

سردار حاجی زاده در پاسخ به این سوال رئیس قوه قضائیه که دلیل و عامل این موفقیت در حوزه موشکی کشور چیست، بیان داشت: ما برای نیل به موفقیت در نیروی هوافضای سپاه، سه ضلع «تحقیقات»، «عملیات» و «تولیدات» با هم پای کار آوردیم. این سه باید با هم تعامل مستقیم داشته باشد. در حال حاضر چرا در کشور مشکل وجود دارد. چون این سه عنصر از هم جدا و منفک هستند. یعنی تولید یک جاست، تحقیقات جایی دیگر و عملیات هم جداگانه عمل می‌کند. وقتی که رأس این سه یک نفر باشد و انگیزه هم داشته باشد موفقیت قابل دستیابی است.

وی افزود: بچه‌های معتقد و باورمند در مجموعه هوافضا بسیار زیاد هستند. بچه‌ها پای کار و علاقه‌مند به نظام هستند. مدیران و فرماندهی که بالای سر این نیرو‌ها هستند هم یک روزه مدیر و فرمانده نشدند و مسیر بسیار سختی را برای رسیدن به این جایگاه طی می‌کنند و در این فرایند باید امتحان پس بدهند و توانمندی خود را نشان دهند؛ بنابراین یکی از کار‌های اصلی ما کادرپروری است. ما یکی از رسالت‌های خود را کادرپروری و فرمانده‌پروری تعیین کرده‌ایم.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه تصریح کرد: اکثر متخصصان ما در این نیرو، عناصر جوان و باانگیزه هستند که خود را سربازان گمنام نظام اسلامی می‌دانند و در نتیجه مجاهدت‌های آنان، امروز به مرحله بی‌اثر کردن تهدیدات دشمنان رسیده‌ایم حال آنکه یک دهه پیش به دنبال یافتن تهدیدات دشمنان بودیم. بی‌خاصیت کردن توانمندی‌ها هستیم. یعنی اگر در گذشته دنبال زدن یک هواپیمای نظامی بودیم که ممکن بود علیه ما حمله کند الان آن کشتی و پایگاهی که آن هواپیما می‌خواهد در آن عمل کند را مورد هدف قرار می‌دهیم.

 نقش نیرو‌های مسلح در بازدارندگی کلیدی است

رئیس قوه قضائیه همچنین طی سخنانی در جمع تعدادی از مسئولان و متخصصان حوزه هوافضا، با بیان اینکه نیرو‌های مسلح ما در تراز نظام مقدس جمهوری اسلامی حرکت می‌کنند، اظهار کرد: نیرو‌های مسلح ما در حصول استقلال و قدرت بازدارندگی که امروز در بالاترین سطح از آن برخورداریم نقش کلیدی و محوری دارند.

رئیس دستگاه قضا بیان داشت: بنا به گفته سردار حاجی‌زاده و مشاهدات ما در این بازدید، اکثر متخصصان نیروی هوافضای سپاه، از جوانان در متوسط سنی ۳۰ تا ۳۵ سال هستند؛ جوانان مؤمن و متعهدی که سراسر وجود آن‌ها عشق به اسلام و ایران و مردم و عزت کشور است. این بسیار مایه مباهات و افتخار است که در نتیجه مجاهدت‌های شبانه‌روزی این جوانان متدین و متخصص امروز ایران اسلامی به قدرت بازدارندگی عظیمی نائل شده است؛ قدرتی که برای دشمنان رشک‌برانگیز است و خشم آنان را برانگیخته است.

 نمایشگاه هوافضا از ده‌ها فیلم وسخنرانی مؤثر‌تر است

عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: تأکید ما آن است که این دستاورد‌های برجسته و خیره‌کننده حوزه هوافضا در مرئا و منظر عموم مردم به ویژه جوانان قرار گیرد تا حس غرور ملی و سرمایه اجتماعی و اعتماد به نفس در میان اقشار مختلف مردم به ویژه نسل جوان، فزونی یابد. بدون تردید ارزش و تأثیر این قبیل بازدید‌ها و نمایشگاه‌ها بعضاً از ده‌ها سخنرانی و فیلم در تزریق احساس غرور و شعف و خودباوری ملی بیشتر است.

محسنی اژه‌ای در جریان سخنان خود به موضوع غزه و تهاجم وحشیانه صهیونیست‌های غاصب و کودک‌کش نیز اشاره کرد و گفت: در جریان تجاوز رژیم غاصب و موقتی صهیونیستی به مردم غزه، نیرو‌های مقاومت ضربات سهمگینی را بر پیکره این رژیم سفاک وارد آوردند، به گونه‌ای که امروز صهیونیست‌های غاصب به وضوح زوال و اضمحلال خود را احساس می‌کنند.

رئیس قوه قضائیه به بیداری عمومی در سطح جهان پس از مشاهده تجاوزات ددمنشانه صهیونیست‌ها نیز اشاره کرد و گفت: امروز مردم جهان بیدار و هوشیار شده‌اند و وجدان‌های‌شان به درد آمده است لذا در خیابان‌ها و معابر عمده ممالک غربی علی‌رغم سنگ‌اندازی‌های دولت‌های خود، علیه جنایات وحشیانه و کودک‌کشی‌های صهیونیست‌ها در غزه تظاهرات می‌کنند، به گونه‌ای که اکنون فضای بی‌بدیل و بی‌سابقه‌ای در ضدیت با رژیم صهیونیستی در سراسر جهان ایجاد شده است.

منبع: روزنامه جوان

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها