توصیه رییس جمهور به دولتمردان برای حضور در جمع دانشجویان

کد خبر: 1259124

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه ۱۶ آذر امسال پرشورتر از سال های گذشته خواهد بود، گفت: رئیس جمهور به مسئولان توصیه کردند در میان دانشجویان حضور یابند.

 توصیه رییس جمهور به دولتمردان برای حضور در جمع دانشجویان

معاون وزیر علوم با اشاره به اینکه ۱۶ آذر امسال پرشورتر از سال های گذشته خواهد بود، گفت: رئیس جمهور به مسئولان توصیه کردند در میان دانشجویان حضور یابند.

به نقل از وزارت علوم، عبدالحسین کلانتری در جمع دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان ضمن تبریک ایام پیروزی ملت شریف غزه و فلسطین اظهار داشت: تجربه نشان داده که دانشجویانی که به صورت داوطلبانه در فعالیت‌های مجموعه‌های دانشجویی مشارکت می‌کنند در زندگی فردی و اجتماعی خود در آینده موفق‌تر خواهند بود. این نوع فعالیت‌های داوطلبانه ثمرات فراوانی دارد و سبب می‌شود دانشجو از زندگی یک بعدی خارج شود و به معنای دقیق دانشجو شود.

کلانتری افزود: دانشجو در تاریخ ایران قدر و منزلت والایی دارد؛ نمونه بارز آن 3 آذر اهورایی هستند که نیم قرن پیش بر علیه استکبار و استبداد آمریکا قد علم کرده و مبارزه کردند و جان خود را در این مسیر دادند و این موجب افتخار دانشگاهیان است که سردمدار و پیشران این مبارزه هستند.

وی خاطرنشان کرد: در ماجرای اخیر غزه نیز دانشگاهیان کما فی‌السابق خوش درخشیدند. ما انبوهی از برنامه‌های فرهنگی اجتماعی هنری و سیاسی را در متن دانشگاه‌ها داشتیم که خیلی از آنها به صورت خودجوش انجام شده که نشان داد دانشگاه کماکان زنده است و مسیر حق را تشخیص می‌دهد و بر علیه جبهه کفر و استکبار و ظلم می‌ایستد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم افزود: برای ایام روز دانشجو نیز برنامه‌های خوبی در سراسر کشور تدارک دیده شده که طبیعتاً مراسم روز دانشجو از سال پیش پرشورتر خواهد بود. مطابق ابلاغیه وزارت علوم تحقیقات و فناوری چهارچوب کاری فعالیت‌ها را برای دانشگاه‌ها مشخص کرده و در آن تاکید بوده که گرامی‌داشت روز دانشجو با میانداری مجموعه‌های دانشگاهی بالاخص تشکل‌ها صورت گیرد و تا حد امکان پرهیز شود که دانشگاه‌ها و مسئولان دانشگاه‌ها متولی باشند و کارها به مجموعه‌های دانشگاهی واگذار شود.

وی گفت: همچنین باید مساعدت‌های لازم برای تریبون و کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها فراهم شود و شوراهای تأمین نیز همراهی بیشتری کنند و مسئولین دولتی در دانشگاه‌ها نیز حضور یابند.

کلانتری افزود: رئیس جمهور نیز در هیأت دولت به مسئولان تاکید کردند که حضورشان را در دانشگاه‌ها بیشتر کنند به خصوص در ایام 16 آذر. شورای اطلاع رسانی دولت نیز پیگیر حضور مسئولان در دانشگاه‌ها است، همچنین مسئولان سایر قوا نیز در دانشگاه‌ها حضور می‌یابند لذا باید از لاک محافظه‌کاری و احتیاط‌های نابجا و بی‌مورد بیرون بیاییم.

وی با بیان اینکه دانشجو باید سیاسی باشد بیان کرد: دانشجو باید این فضا را بشکافد و به نوعی وارد آن چهارچوب فعالیت‌های سیاسی مدنی شود.

کلانتری افزود: دانشجو باید نقد را در دانشگاه و کشور راه بیندازد و در این مسیر خصوصاً تشکل‌های اسلامی حواسشان جمع باشد که حزب سیاسی نیستند و دیگران هم نباید به مثابه یک حزب سیاسی توقع داشته باشند.

وی گفت: استقلال تشکل‌های دانشجویی و مجموعه‌های دانشجویی بسیار مهم است و نباید به هیچ وجه خدشه‌دار شود. این مسیر باید ادامه یابد تا در ادامه آن انتخابات پرشور و مشارکتی با حضور همه سلایق در زمستان 1402 داشته باشیم.

کلانتری افزود: چندین جلسه با معاون فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری داشتیم و با مشورت با اتحادیه و کانون‌ها و مجموعه‌های دانشگاهی صورت گرفته به این نتیجه رسیدیم نسل جدید فعالیت‌های دانشجویی به صورت عام و خاص انجمن‌های علمی باید یک گام فراتر از آنچه تاکنون برداشته‌اند پیش روند و به نوعی وارد عرصه فناوری و نوآوری شوند.

وی خاطرنشان کرد: با همت و دغدغه معاون فناوری و نوآوری یک اتفاق مبارک افتاد که با توجه به تسهیل صورت گرفته از این فرصت استفاده کنند و تمام مجموعه‌های دانشجویی باید در این مسیر با فراتر رفتن از مدل‌های فعالیت کلاسیک به سمت فعالیت‌های نوآورانه حرکت کنند. در این راستا ابلاغیه خوبی به دانشگاه‌ها ارسال شد که باید از آن استفاده شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: طبیعی است که انجمن‌های علمی مسیرشان برای ورود به این فضا هموارتر است و با تعاملات مناسبی که پارک‌های علمی برقرار می‌کنند می‌توانند هسته‌های فناور را شکل دهند و با حوزه فعالیت شرکت‌ها و با زیست بوم فناوری آشنا شوند؛ کانون‌ها نیز می‌توانند در این عرصه حضور یابند.

کلانتری اظهار امیدواری کرد: بتوانیم اتفاقی که رقم می‌زنیم آن باشد که سن ورود به فعالیت‌های فناورانه را پایین بیاوریم تا آشنایی با فضای نوآوری و فناوری در اوایل دانشجویی اتفاق بیفتد.

وی در پایان سخنان افزود: در کشور حمایت‌های خوبی طی این دهه از فعالیت‌های فناورانه صورت گرفته و دولت سیزدهم نیز همت جدی به این امر دارند و مقام معظم رهبری نیز تاکید ویژه‌ای بر آن داشته‌اند. وزارت علوم نیز قصد دارد این مجموعه‌ها را رشد دهد. آغازین اقدام وزارت علوم تحقیقات و فناوری تأسیس معاونت فناوری و نوآوری و گسترش فعالیت پارک‌ها بود و همچنین آئین نامه‌های ارتقا را نیز بر این اساس بازنگری کرد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها