رئیس‌جمهور در نشست مطبوعاتی با همتای کوبایی:

تبادل ظرفیت ها راه مقابله با تحریم ها/ مقاومت مردم کوبا در مقابل آمریکا قابل تحسین است

کد خبر: 1260041

رئیس‌جمهور: تصمیم گرفتیم روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف ارتقاء پیدا کند. این یکی از راه‌های مهم خنثی شدن تحریم‌ها است مقاومت دو کشور در مقابل نظام سلطه وجه مشترکی است که ما را در معرض تحریم های آمریکا قرار داده است. آن چیزی که می تواند تحریم ها را خنثی کند تبادل ظرفیت های دو کشور است.

تبادل ظرفیت ها راه مقابله با تحریم ها/ مقاومت مردم کوبا در مقابل آمریکا قابل تحسین است

رئیس جمهور در نشست با همتای کوبایی خود گفت: مقاومت دو کشور در مقابل نظام سلطه وجه مشترکی است که ما را در معرض تحریم های آمریکا قرار داده است. آن چیزی که می تواند تحریم ها را خنثی کند تبادل ظرفیت های دو کشور است.

سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر امروز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با آقای «میگل دیاز کانل» رئیس جمهور کوبا، سفر وی به تهران را پس از 22 سال نقطه عطفی در جهت توسعه روابط بین دو کشور و دو ملت دانست و تصریح کرد: تهران و هاوانا در زمینه‌های متعددی نگاه مشترک دارند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در سفر به کوبا گفتگوها و رایزنی‌های سازنده‌ای با رئیس جمهور این کشور داشتم، افزود: در سفر امروز هم علاوه بر روسای جمهور، اعضای هیئت‌های عالی‌رتبه دو کشور نیز مسائل مورد علاقه فیمابین را مورد بررسی قرار دادند.

رئیسی روابط ایران و کوبا را پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره دوستانه و رو به توسعه توصیف و تصریح کرد: دو کشور همکاری‌های خوبی در حوزه علمی و فناوری دارند که یکی از جلوه‌های آن ساخت واکسن با مشارکت کوبا به عنوان یک همکاری موفق بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: دو کشور همچنین در حوزه نانو و بیوتکنولوژی توانمندی‌ها و دستاوردهای خوبی دارند که تبادل این ظرفیت‌ها می‌تواند ثمرات زیادی برای دو کشور داشته باشد و اسناد همکاری که امروز امضا شد این همکاری‌ها را تسهیل و سطح آنها را ارتقا خواهد داد.

رئیسی همچنین به ظرفیت‌های دو کشور در زمینه‌های کشاورزی، معدن، انرژی و عرصه‌های دیگر اشاره کرد و گفت: مسئولین عالی دو کشور برای توسعه روابط و ارتقای سطح همکاری‌های فیمابین اراده جدی دارند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه امروز با سفر رئیس جمهور محترم کوبا شاهد باز شدن عرصه‌ای جدید از همکاری‌ها میان دو کشور هستیم، خاطرنشان کرد: یکی از وجوه مشترک جدی میان دو کشور ایستادگی مقابل زیاده‌خواهی‌های نظام سلطه است. کوبا سال‌هاست در مقابل سلطه‌طلبی و زیاده‌خواهی‌های آمریکا ایستادگی می‌کند و این مقاومت مردم و دولت کوبا قابل تقدیر است.

رئیسی با اشاره به اینکه هر دو ملت ایران و کوبا به دلیل ایستادگی مقابل زیاده‌خواهی‌های آمریکا از سوی این کشور تحریم شده‌اند، گفت: تصور آمریکایی‌ها و نظام سلطه آن است که وضع تحریم‌ها می‌تواند کشورهای ما را متوقف یا ما را وادار به تسلیم کند؛ این غفلت نظام سلطه و یک محاسبه نادرست مثل همه محاسبات نادرست دیگر آنهاست که فکر می‌کنند با تحریم می‌توانند ملت‌هایی را که اراده کردند در مقابل زیاده‌خواهی‌های نظام سلطه بیایستند، وادار به عقب‌نشینی کنند.

رئیس جمهور تقویت همکاری‌ها و تبادل ظرفیت میان کشورهای تحت تحریم را از راهکارهای موثر خنثی‌سازی تحریم‌ها دانست و افزود: در مذاکراتی که در کوبا و امروز در تهران داشتیم، تصمیم گرفتیم روابط‌ فیمابین در حوزه‌های مختلف ارتقا پیدا کند که این خود یکی از راه‌های مهم خنثی کردن تحریم‌هاست.

وی در ادامه اظهار داشت: امروز آنچه باعث تأسف ما و همه ملت‌های جهان است، این است که مردم فلسطین که می‌خواهند از وطن و زندگی خودشان دفاع کنند، مورد هجمه دشمنان قرار گرفته‌اند و رژیم صهیونیستی با روحیه نژادپرستی، مشغول نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت در فلسطین است و زن و کودک را به خاک و خون می‌کشد.

رئیس جمهور با اشاره به شهادت بیش از 6 هزار کودک و 4 هزار زن بی‌دفاع و بی‌گناه فلسطینی و ویرانی تعداد زیادی از خانه‌ها و آوارگی مردم غزه به دست رژیم صهیونیستی تصریح کرد: این جنایات موجب تأسف همه شده و ما هم در مذاکرات با رئیس جمهور محترم کوبا، حمایت از مردم فلسطین را مورد تأکید قرار دادیم.

وی اضافه کرد: تأسف‌بارتر از آنچه به دست رژیم صهیونیستی انجام می‌شود، حمایت آمریکا و غربی‌ها از این جنایات هولناک است؛ کسانی که مدعی حقوق بشر هستند، چگونه از این جنایات علیه بشریت حمایت می‌کنند. همچنین تأسف‌بارتر از این جنایات و حمایت غربی‌ها از آن، ناکارآمدی نظامات بین‌المللی است که نتوانست ماشین جنگی را که آمریکایی‌ها در اختیار رژیم صهیونیستی گذاشتند، متوقف کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سازمان ملل، شورای امنیت، اتحادیه عرب و بسیاری از اتحادیه‌ها و سازمان‌های حقوق بشری کارآمدی خودشان را از دست دادند. امروز بشریت شاهد ناکارآمدی سازمان‌های جهانی است که مدعی دفاع از مظلوم هستند.

رئیسی گفت: در مذاکرات با رئیس جمهور محترم کوبا به این نقطه رسیدیم که این نظام ناعادلانه جهانی باید پایان پذیرد و به دنبال شکل‌دهی به یک نظام عادلانه جهانی باشیم که در پرتو آن بتوان از مظلوم دفاع کرد و ظالم را سر جای خودش نشاند و از ظلم، تعدی و بیدادگری جلوگیری کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: هر دوی ما هم‌نظریم که باید ائتلافی با مشارکت همه کشورهای همسو برای حمایت از مردم مظلوم و مقتدر فلسطین در قاره‌های مختلف شکل بگیرد تا بتواند از حقوق حقه مردم فلسطین حمایت کند.

رئیسی همچنین در پایان تاکید کرد که مسئولان بخش‌های مرتبط با اسناد همکاری امضا شده میان ایران و کوبا در هر دو کشور باید اجرای این اسناد را با جدیت پیگیری کنند تا آثار مثبت و سازنده آن هر چه زودتر نصیب دو ملت شود.

رئیس جمهور کوبا: به‌دنبال تحقق بخشیدن بر اهدافی هستیم که بر پایه روابط تاریخی ما بنا شده‌

میگل دیاز کانل رئیس جمهور کوبا نیز در نشست مطبوعاتی با آیت‌الله‌رئیسی اظهار داشت: این سفر و دیدار با آیت الله رئیسی مفهوم و معنای بالایی دارد و در راستای دیدارهایی است که هیات های عالی رتبه دو کشور به منظور تحقق بخشیدن به تقویت همکاری ها انجام داده اند.

وی همچنین این دیدار را در راستای تداوم بررسی موضوعات مورد همکاری میان دو کشور دانست که در سفر رئیس جمهور ایران به هاوانا و همچنین گفت‌وگوهای انجام شده در حاشیه اجلاس آفریقا جنوبی و مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مورد توافق قرار گرفته است.

رئیس جمهور کوبا ادامه داد: معتقدم این دیدارها به تنوع بخشیدن و توسعه روابط تاریخی و همکاری هایی که از مدت ها قبل بین دو کشور در حوزه های مختلف جریان داشته، کمک می کند.

میگل دیاز کانل، روابط بین تهران و هاوانا را تاریخی و بر پایه احترام و همبستگی و با قدمتی بیش از ۴۰ ساله توصیف کرد و گفت: این دیدار پس از گذشته بیش از ۲۰ سال انجام شده است، دیداری که در راستای تداوم روابط دوستانه ای است که فیدل کاسترو در دوران خود پیگیر بود و این ملاقات برای تاکید مجدد مبنی بر این است که ایران کشور دوست و برادر ما در خاورمیانه است./ فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها