تاکید بر اجرای توافق امنیتی تهران- بغداد

کد خبر: 1260114

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در دیدار رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق، گفت: اجرای توافق امنیتی دو کشور و پیگیری پرونده عاملین ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس از مطالبات جدی ماست.


تاکید بر اجرای توافق امنیتی تهران- بغداد

اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی میزبان رئیس کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق بود.

ابراهیم عزیزی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این نشست با اشاره به دیدار های هیئت عراقی با مقامات پارلمانی کشورمان، گفت: امیدوارم این دیدارها زمینه همکاری دو جانبه را بیش از پیش فراهم کند. همچنین لازم است از میهمان نوازی همه مسئولان عراقی از زائران اربعین قدردانی کنم. مردم، دولت و مجلس ایران از این همکاری نهایت قدردانی را دارند.

وی افزود: پارلمان های دو کشور نقش مهمی در نزدیک کردن دیدگاه ها و مواضع می‌توانند ایفا کنند و تعامل هر چه بیشتر دو کمیسیون و گروه های دوستی می‌تواند زمینه همکاری های بیشتر را فراهم کند، همینطور مشترکات دینی و منطقه ای دو کشور نیز می تواند زمینه همکاری های خوبی برای دو کشور باشد.

عزیزی تصریح کرد: جهت گیری کمیسیون های امنیت مجالس دو کشور در مسیر حرکت دیپلماسی عمومی دولت ها نقش مهمی ایفا می کند و اولویت سیاست خارجی ما نیز توسعه روابط با همسایگان و جلوگیری از دخالت کشور های فرا منطقه‌ای و غربی در منطقه است. اخراج آمریکا و جرم انگاری همکاری با صهیونیست ها اقدام خوبی بود که از سوی مجلس عراق انجام گرفت و در تاریخ ماندگار خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توسعه همکاری های دوجانبه بین ایران و عراق در سطوح مختلف و تدوین قوانینی برای ساختارمند کردن این همکاری ها، گفت: یک اقدام ضروری باید انجام شود و آن تصویب قانون مقابله با برهم زنندگان نظم و امنیت دو کشور است که پیش نویس آن نیز آماده شده و این آمادگی وجود دارد که گفت و گو های کارشناسی انجام شود.

عزیزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به امنیت پایدار مرز های مشترک دو کشور نیز گفت: اجرای توافق امنیتی دو کشور در خصوص گروهک های مستقر در مناطقی از خاک اقلیم کردستان و پیگیری پرونده عاملین ترور شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس از مطالبات جدی ماست و تأکید داریم که عوامل موثر و دخیل در این جنایت مورد برخورد قرار گیرد.

وی تصریح کرد: همچنین لازم است از مواضع اصولی دولت و مجلس عراق در خصوص بحران غزه قدردانی کنم و امیوارم این مواضع استمرار داشته باشد.

*الزاملی: عراق خود را ملزم به حفظ امنیت مرزهای مشترک با ایران می‌داند

در ادامه این دیدار عباس الزاملی رئیس کمیسیون امنیت ملی و دفاع عراق نیز روابط دو کشور را مبتنی بر روابط تاریخی و فرهنگی دانست و گفت: حمایت ایران از استقرار دموکراسی در عراق بعد از سقوط حکومت دیکتاتوری سابق قابل ستایش و مورد توجه مردم و حاکمیت این کشور است.

وی افزود: عراق بعد از اشغال آمریکا در معرض حملات تروریستی قرار گرفت و برخی کشور‌های منطقه نقش بزرگی در حمایت از این تروریست ها داشتند.عراق توافقنامه راهبری با آمریکا داشت اما تنها ایران از عراق حمایت کرد و شاهد حمایت مستقیم ایران و سردار سلیمانی از عراق در مقابل تروریست ها بودیم بنابراین هم ما و هم ملت عراق از عمق روابط دو کشور آگاه هستند.

رئیس کمیسیون امنیت مجلس عراق با اشاره به حوادث غزه، گفت: در روزهای اخیر نیز شاهد حملات وحشیانه رژیم صهیونسیتی علیه مردم غزه بودیم و در مقابل ایران و عراق در موضعی مشترک این جنایات را محکوم کردند.

وی تاکید کرد: ما دشمنان مشترکی داریم و باید روابط خود را در زمینه های مختلف تحکیم کنیم، بنابراین حضور ما در ایران در چارچوب تحکیم روابط است و می توانیم تفاهماتی برای گسترش همکاری هایی داشته باشیم. همچنین خود را ملزم به حفظ امنیت مرزهای مشترک با ایران در سراسر خاک خود و استقرار نیروهای نظامی و امنیتی عراق در مناطقی که حضور کمرنگ تری تا پیش از این داشتند، می‌دانیم و این موضوعات در چارچوب توافقات مشترک با ایران است.

بنابراین گزارش،در این دیدار آقایان عباس گلرو رئیس کمیته روابط خارجی، علی آقازاده دافساری رئیس کمیته دفاعی،حسن همتی رئیس کمیته امنیت، مرتضی محمودوند رئیس کمیته امنیت آب و ابراهیم رضایی رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق نیز حضور داشتند و به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص روابط دو کشور پرداختند./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها