رایزنی امیرعبداللهیان با همتای ژاپنی در ژنو +عکس

کد خبر: 1261993

وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست ژنو با یوکو کامیکاوا همتای ژاپنی خود دیدار و تبادل نظر کرد.

رایزنی امیرعبداللهیان با همتای ژاپنی در ژنو +عکس

وزیر امور خارجه ژاپن روز چهارشنبه در محل برگزاری مجمع جهانی پناهندگان با همتای ایرانی خود دیدار و گفت وگو کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در این دیدار، دیدارها و نیز گفت وگوهای تلفنی رؤسای جمهور دو کشور را در توسعه روابط و همکاری های فیمابین مهم توصیف کرد و افزود: هیچ محدودیتی برای همکاری های دوجانبه و بین‌المللی دو کشور قائل نیستیم و آمادگی داریم حجم روابط تجاری دو کشور افزایش یابد و همکاری های نیرومندتری داشته باشیم.

وی با اشاره به تحولات فلسطین، از تلاش و حمایت ژاپن بمنظور ایجاد آتش‌بس در غزه تشکر کرد و گفت، اقدام مکرر آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل در وتوی قطعنامه درخواست آتش‌بس در غره کمکی به صلح نبود، بلکه چراغ سبزی برای کشتار بیشتر مردم فلسطین توسط رژیم اسرائیل بود.

امیرعبداللهیان با بیان اینکه ریشه بحران جاری به عملیات هفتم اکتبر بر نمی‌گردد بلکه به ۷۵ سال قبل برمی گردد، افزود: نسل‌کُشی فلسطینیان توسط رژیم صهیونیستی در غزه کاملا واضح است.

وزیر امور خارجه ضمن اشاره به تلاش های دیپلماتیک ایران برای ممانعت از گسترش دامنه جنگ در منطقه و خاتمه یافتن نسل‌کُشی در فلسطین گفت: انتظار داریم ژاپن تلاش های بیشتری برای توقف نسل‌کُشی در غزه و کرانه انجام دهد.

امیرعبداللهیان همچنین به تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای کمک به صلح و ثبات و امنیت در افغانستان اشاره کرد و با تقدیر از کمک های ژاپن به افعانستان از طریق سازمان ملل گفت: آمادگی داریم در یک همکاری مشترک، پروژه هایی را برای بهبود وضعیت در افغانستان اجرا کنیم.

وی از همتای خود جهت سفر به تهران دعوت کرد و با اشاره به قرار داشتن دو کشور در آسیا و مشترکات فراوان فرهنگی دو کشور، افزود آماده‌ایم روابط نیرومندتری با ژاپن داشته باشیم و به وضعیت خوب تاریخی روابط دو کشور برگردیم و نباید اجازه اجازه داده شود که هیچ طرفی بر روابط دو کشور تاثیر بگذارد.

وزیر امور خارجه ژاپن نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، به روابط قدیمی و ریشه دار دو کشور اشاره کرد و با اشاره به برخی برنامه ها و دیدارهای دوجانبه مقامات دو کشور در آینده نزدیک، از دعوت وزیر خارجه کشورمان جهت سفر به تهران تشکر کرد و افزود ژاپن به توسعه روابط دوجانبه با ایران علاقمند است و از گفتگوها و مشورتهای مشترک برای این‌ منظور حمایت می‌کند.

خانم «یوکو کامیکاوا» از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از جمع بزرگی از آوارگان افعانستان تشکر کرد و نقش ایران در کمک به ثبات و امنیت در افغانستان را با اهمیت توصیف کرد و گفت کشورش آماده همکاری برای کمک به افزایش ثبات در افغانستان است.

وی با اشاره به جنگ در غزه گفت: ژاپن نگران گسترش دامنه جنگ در منطقه است. وی همچنین از تصویب قطعنامه روز گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از آتش بس در غزه استقبال کرد و گفت ژاپن به آن رأی مثبت داده است.

وزیر خارجه ژاپن همچنین خواستار افزایش تلاش‌های ایران برای کنترل اوضاع و ممانعت از گسترش درگیری و بی‌ثباتی در منطقه شد.

وی تمایل خود را برای تداوم گفتگوها و مشورت‌ها با همتای ایرانی اظهار داشت.

وزیر امور خارجه روز گذشته (سه شنبه) به وقت محلی برای حضور در نشست «وضعیت حقوق بشر در سرزمین های اشغالی فلسطین، اعلامیه جهانی حقوق بشر و حقوق بشردوستانه بین المللی» و همچنین دومین اجلاس مجمع جهانی پناهندگان وارد ژنو شد.

امیرعبداللهیان همچنین شب گذشته با نبیل عمار وزیر خارجه تونس و عبدالله بوحبیب وزیر خارجه لبنان گفت‌وگو کرد و امروز چهارشنبه هم با فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان، ایمن الصفدی وزیر خارجه اردن و کاردینال پارولین نخست وزیر واتیکان و رتنو مرسودی وزیر خارجه اندونزی هم دیدار کرد./ایرنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها