واکنش دهقان به حکم حمید نوری توسط حکومت سوئد

کد خبر: 1263473

معاون حقوقی رئیس جمهور درخصوص صدور حکم ابد حمید نوری از سوی سوئد، تاکید کرد: اقدام کاملاً طراحی‌شده‌ای توسط حکومت سوئد تحت تأثیر جوسازی‌های منافقین رخ داد.

واکنش دهقان به حکم حمید نوری توسط حکومت سوئد

محمد دهقان معاون حقوقی رئیس‌جمهور در برنامه «به افق فلسطین» درخصوص انفعال نهادهای حقوقی بین‌المللی در مقابل جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، بیان کرد: نهادهای بین المللی در سال‌های طولانی توسط آمریکا و اروپایی بنا نهاده شده و ابزاری برای خدمت به غرب و فشار بر کشورهایی است که از خواسته‌های غرب تمکین نمی‌کنند.

وی افزود: البته این نهادها بعضاً حق‌گویی‌هایی هم داشته‌اند اما نمی‌توانستند از خطوط قرمز نظام سلطه عبور کنند. در مواردی بیانیه هم صادر کرده و اطلاعیه دادند اما به‌صورت کلان باید با سیاست‌های نظام سلطه هماهنگ عمل می‌کردند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور عنوان کرد: عملیات طوفان‌الاقصی دارای ابعاد مختلفی است و جنایاتی توسط رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه رخ داد که هر انسان با وجدانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. کنوانسیون‌های مختلفی در سال‌های متمادی شکل گرفته و سازمان‌های مختلف حقوق بشری برای برخورد با نسل‌کشی، جنایت جنگی، جنایت علیه بشریت، تبعیض نژادی، دفاع از حقوق زنان و کودکان شکل گرفته‌اند اما این نهادها در ماجرای بمباران رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه بی‌خاصیت بودن‌شان را به دنیا نشان دادند.

دهقان بیان کرد: بشر باید چاره‌ای بیندیشد تا خود را از دام این دست‌ساخته‌های غربی نجات دهد و نهادهای جدیدی در عرصه جهانی شکل بگیرد.

وی با اشاره به مسئولیت‌های دادگاه بین المللی کیفری در این زمینه، خاطر نشان کرد: این دادگاه وظیفه‌ی ذاتی داشت ضد جنایت علیه بشریت وارد شود؛ آن‌ها هیچ عکس‌العملی از خود نشان ندادند و یکی از آثار طوفان الاقصی همین تحول در مسائل حقوقی است که کشورهای مستقل باید جمع شوند و راه چاره‌ای برای صلح و امنیت جهان بیاندیشند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی پیرامون امکان تشکیل نهادهای جدید حقوقی بین المللی، اظهار داشت: نهادهای حقوقی به‌تدریج شکل گرفتند و ساختار تدریجی داشته‌اند؛ این کار به‌صورت دفعی صورت نخواهد گرفت ولی خیزش مردم در جهان، تجمعات در کشورهای مختلف و خروش سازمان‌های مردم‌نهاد جهانی در این روند اثرگذار خواهد بود.

دهقان گفت: ملت‌ها در هیچ دورانی از زمان شکل‌گیری رژیم صهیونیستی تاکنون، مانند امروز بیدار نشده‌اند. البته جنایات متعدد و گسترده‌ی این رژیم تاکنون به این حد نبوده و جنایات در 75 روز گذشته بی‌بدیل است و در 75 روز حدود 70 هزار نفر کشته و مجروح بر دست جهان گذاشتند.

وی تصریح کرد: این جنایات آثار وضعی خواهد داشت و از بین رفتن این سازمان‌ها به‌صورت دفعی محتمل نخواهد بود ولی می‌تواند آغازی بر پایان این نهادها باشد که بر خلاف عناوین و اهداف خود نقش‌آفرینی کردند.

معاون حقوقی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درخصوص صدور حکم ابد حمید نوری از سوی سوئد، تصریح کرد: اقدام کاملاً طراحی‌شده‌ای توسط حکومت سوئد تحت تأثیر جوسازی‌های منافقین رخ داد. این رخداد با دادرسی غیرعادلانه و محروم کردن حمید نوری از دسترسی به پرونده، حبس انفرادی و محدودیت برای وی در دسترسی به وکیل و هم‌چنین با استفاده از برخی نفوذی‌ها که تحت تأثیر منافقین بودند، یک دادگاه فرمایشی در سوئد شکل گرفت و با دادرسی ناعادلانه، حکم ظالمانه‌ای صادر شد.

دهقان گفت: ما امید داشتیم دادگاه تجدید نظر سوئد اشکال جدیِ دادگاه بدوی را نقض کند ولی متأسفانه رخ نداده و نشان داد اراده تشکیلات قضایی سوئد از قبل برای محکومیت وی بوده است.

وی اضافه کرد: ما حتماً از ظرفیت‌های‌مان برای پیگیری این موضوع و حمایت از این تبعه‌ی عزیزمان استفاده خواهیم کرد.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها