امیرعبداللهیان در رایزنی تلفنی با لاوروف:

در مورد تمامیت ارضی ایران با هیچ‌کس تعارف نداریم

کد خبر: 1263595

وزیر امور خارجه روسیه در تماس تلفنی با امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه حاکمیت و تمامیت ارضی ایران همواره مورد احترام روسیه بوده است، اظهار داشت: در مذاکرات تنظیم بیانیه مراکش، ما احترام به حاکمیت جمهوری اسلامی ایران را مورد توجه قرار دادیم.

در مورد تمامیت ارضی ایران با هیچ‌کس تعارف نداریم

در تماس تلفنی "سرگئی لاوروف" وزیر خارجه فدراسیون روسیه، با "حسین امیرعبداللهیان" وزیر امور خارجه کشورمان در بعد از ظهر جمعه 1 دی 1402، آخرین تحولات مربوط به قفقاز جنوبی، اوضاع فلسطین و غزه و برخی موضوعات دوجانبه و منطقه‌ای مورد رایزنی و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه کشورمان، با ارزیابی مثبت از روند مذاکرات جمهوری آذربایجان و ارمنستان برای نیل به توافق صلح، با اشاره به تبعات منفی مداخلات برخی طرف‌های خارجی در منطقه، بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت کشورهای منطقه تاکید و عنوان نمود که کشورهای منطقه می‌توانند نقش سازنده‌ای برای ایجاد و تضمین صلح میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان داشته باشند.

"امیرعبداللهیان" در واکنش به بخشی از بیانیه ششمین نشست مجمع همکاری عرب و روسیه در مراکش، جزایر سه گانه ایرانی را جز لاینفک تمامیت ارضی ایران دانست و اشاره نمود: جمهوری اسلامی ایران هر ادعایی از سوی هر طرفی در این خصوص را کاملا مردود می‌داند.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به مناسبات مثبت و رو به رشد مسکو و تهران یادآوری کرد: احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها از اصول بنیادین در مناسبات کشورهاست و تهران در موضوع احترام به تمامیت ارضی و مباحث حاکمیتی ایران با هیچ طرفی تعارف ندارد.

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه نیز با اشاره به نشست اخیر سازوکار منطقه‌ای 3+3 در تهران، بر لزوم تقویت همکاری بین کشورهای مذکور برای کمک به جمهوری آذربایجان و ارمنستان در روند نیل به توافق صلح و ایجاد سازوکاری منطقه‌ای به‌منظور تضمین اجرای آن، تاکید نمود.

وزیر امور خارجه روسیه به نقش مهم و سازنده ایران در کمک به برقراری صلح در قفقاز جنوبی تاکید کرد.

"لاوروف" روابط مسکو و تهران را راهبردی دانست و تاکید کرد: حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران همواره مورد احترام روسیه بوده است و این سیاست رسمی مسکو هیچگاه نباید مورد تردید قرار گیرد. ما در مذاکرات تنظیم بیانیه پایانی نشست مراکش به صراحت ، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ایران را مورد توجه قرار دادیم.

طرفین در این گفتگو آخرین تحولات فلسطین را مورد ارزیابی قرار دادند./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها