جام جم/ تکرار یک کج‌فهمی درباره جزایر ایرانی

کد خبر: 1263625

جام جم نوشت: اسناد متقن حکایت از مالکیت و حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه دارد. ما در این خصوص با هیچ طرفی تعارف نداریم و روی مواضع خودمان استوار هستیم.

جام جم/  تکرار یک کج‌فهمی درباره جزایر ایرانی

گروه سیاست سایت فردا - روسیه برای دومین‌بار در چند ماه گذشته در بیانیه‌ای که صراحتا مالکیت ایران بر جزایر سه‌گانه را نقض می‌کند همراه شد تا به ما یادآوری کند که مناسبات دنیای سیاست فراتر از نشست‌های دوگانه است و جمهوری اسلامی ایران باید صراحتا این مسأله را به کشورهای مختلف همسایه، متحد و غیرمتحد یادآور شود که بحث حاکمیت و تمامیت‌ارضی ایران بر جزایر سه‌گانه بحثی غیرقابل‌خدشه است. 

روزنامه جام جم با این مقدمه نوشته: اسناد متقن حکایت از مالکیت و حاکمیت ایران بر جزایر سه‌گانه دارد. ما در این خصوص با هیچ طرفی تعارف نداریم و روی مواضع خودمان استوار هستیم. 

در اسناد دولت بریتانیا شامل گزارش‌ها و انتشارات رسمی و نیمه‌رسمی که از سوی وزارتخانه‌های جنگ، نیروی دریایی، وزارت خارجه، دولت انگلیسی هند و کمپانی هند شرقی تا سال ۱۹۰۴ میلادی تهیه شده، تعلق جزایر تنب و بوموسی به ایران مورد تأیید و تأکید قرار گرفته است.  

علی‌اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در واکنش به بیانیه نشست مراکش تاکید کرد: روابط استراتژیک و دوستانه ایران و روسیه به‌آسانی به‌دست نیامده است و در این خصوص باید منافع دوجانبه‌ای و منطقه‌ای در نظر گرفته شود و در شرایطی که روسیه در شرایط پیچیده بین‌المللی قرار دارد، اتخاذ بعضی از موضع‌گیری‌های وزارت خارجه روسیه باعث تأسف است، هرچند که برخی فشارهای سیاسی بر روسیه در شرایط پیچیده فعلی موجب می‌شود که برای به‌دست‌آوردن امتیازی کم‌ارزش و دست‌نایافتنی نیز به اعتبار خود لطمه وارد کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها