سخنگوی وزارت دفاع: به دنبال همکاری‌های چند جانبه دفاعی با اعضای شانگهای هستیم

کد خبر: 1264327

سردار طلائی نیک با اشاره به شهادت سردار سیدرضی موسوی گفت: به طور حتم این جنایت مستحق مجازات است و صهیونیستها باید در انتظار تاوان عملیات اخیر خودشان باشند و انتظار پرداخت تاوان این عملیات این رژیم و عناصر آن را زجرکش خواهد کرد.

سخنگوی وزارت دفاع:  به دنبال همکاری‌های چند جانبه دفاعی با اعضای شانگهای هستیم

سردار رضا طلائی نیک سخنگوی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در نشست خبری امروز سه‌شنبه با اشاره به شهادت سردار سیدرضی موسوی اظهار داشت: شهادت مستشار ایرانی سردار سیدرضا موسوی نشان دهنده خصلت تروریستی و نقض آشکار حاکمیت کشور سوریه و همچنین ایجاد ناامنی و تلاش برای جنگ افروزی‌های این رژیم اشغالگر است و به طور حتم این جنایت مستحق مجازات است و باید در انتظار تاوان عملیات اخیر خودشان باشند و انتظار پرداخت تاوان این عملیات این رژیم و عناصر آن را زجرکش خواهد کرد.

وی افزود: پاسخ مقتدرانه و هوشمندانه این عملیات در زمان و مکانی اجرا خواهد شد که اهداف رژیم صهیونیستی از اینگونه عملیاتها را محقق نکند.

طلایی نیک ادامه داد: مکتب فکری و دفاعی حاج قاسم زنده و پویا است و شهادت سردار سلیمانی موفقیتی برای استکبار در پی نداشت و امروز پس از چهار سال از شهادت سردار سلیمانی جبهه مقاومت به صورت خودجوش بیش از پیش رشد کرده و توانمند شده است.

سخنگوی وزارت دفاع تصریح کرد: مهمترین مسئله در منطقه و جهان، جنگ غزه است. ناکامی‌ها و شکستهای هشتاد روزه اسراییلی‌ها در این جنگ برای همگان آشکار شده است و در واقع طوفان الاقصی که محصول ده‌ها سال جنایت رژیم اسراییل بود، از همان ابتدا پیروز به دنیا آمد و اسراییل قادر به جبران آن نیست.

* نهضت جهانی علیه صهیونیسم به سمت آمریکا هم در جریان است

وی افزود: رژیم با تشدید جنایت‌های خود در منطقه دوران سیاه خود را پشت سر می‌گذارد. امروز در غزه شاهد دو جبهه بشریت و مقاومت و جبهه شکست صهیونیستها هستیم. جبهه بشریت پشتیبان غزه و فلسطین شده است که در این جبهه شهادت بیش از 20 هزار نفر را شاهد هستیم اما در مقابل شاهد تلفات سنگین نظامیان بدون دستیابی به اهداف اعلامی هستیم.

طلایی نیک تاکید کرد: در این جنایتها و تجاوزات اسراییل، آمریکا شریک اصلی است و این نهضت جهانی علیه صهیونیسم به سمت آمریکا هم در جریان است.

سخنگوی وزارت دفاع در ادامه سخنانش گفت: وزارت دفاع طبق تدابیر فرمانده کل قوا پشتیبانی از نیروهای مسلح را با هماهنگی سیاستهای ابلاغی ستادکل نیروهای مسلح برعهده دارد. این پشتیبانی از تحقیق و توسعه راهبردی تا دستیابی به فناوری‌ها و نوآوری محصولات دفاعی، تولید و تامین نیازمندی‌های نیروهای مسلح، صادرات محصولات دفاعی و همچنین خدمات معیشتی و ارائه خدمات مهندس دفاعی را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: در 9 ماهه سال جاری بیش از هزار طرح تحقیقاتی در سطوح مختلف و همچنین ارتقای قابلیتهای فناوری‌های دفاعی در حال انجام است و هر ماه چندین رونمایی و خاتمه یافتگی طرح‌های تحقیقاتی را که مراحل ارزیابی عملیاتی را پشت سرگذاشته‌اند، شاهد هستیم که برخی از آنها رسانه‌ای می‌شود.

* در 9 ماه سال جاری 31 درصد رشد تولید محصولات دفاعی را داشتیم

طلایی نیک اظهار داشت: ده‌ها فناوری سامانه‌ای در دستور کار وزارت دفاع است که در سال جاری شاهد برگزاری نمایشگاه صنعت دفاعی بودیم و صدها محصول و سامانه و زیرسامانه جدید به نمایش گذاشته شد و اکثر مقامات کشوری و لشکری و نخبگان و در بخشی رسانه از این نمایشگاه بازدید داشتند.

سخنگوی وزارت دفاع گفت: همچنین بهره‌برداری از هواپیمای یاسین، هواپیمای ترابری سیمرغ، ناوشکن دیلمان، سامانه‌های پدافند هوایی در سطوح مختلف و سامانه‌های پدافندی ترکیبی مثل پهپاد کرار و موشک مجید که در ارتش عملیاتی شد، موشکهای کروز دریایی و آزمون‌های گوناگون تحقیقاتی و عملیاتی بخشی از اقدامات وزارت دفاع در 9 ماهه سال جاری بوده است.

وی با بیان اینکه وزارت دفاع سال گذشته روند جهشی را در تولید محصولات دفاعی و دو منظوره رقم زد و در 9 ماه سال جاری 31 درصد رشد تولید محصولات دفاعی را داشتیم، گفت: در این مدت زمان همچنین 50 درصد صادرات محصولات دفاعی رشد داشته است که از این درآمدها برای نوسازی زیرساختها و پیشبرد تحقیقات و بینه دفاعی استفاده می‌کنیم.

* ماهواره‌برهای وزارت دفاع در آینده ماهواره‌های جدید به فضا پرتاب خواهند کرد

طلایی نیک تاکید کرد: در حال حاضر فناوری‌های وزارت دفاع در بیش از 2 هزار محصول غیرنظامی هم کاربرد دارد. از جمله این همکاری‌ها در حوزه فضایی است که اخیرا هم ماهواره‌بر سلمان و کپسول زیستی را به فضا پرتاب کردیم و این همکاری استمرار خواهد داشت و در ماهواره برها از سوخت مایع و هم سوخت ترکیبی استفاده می‌کنیم.

سخنگوی وزارت دفاع گفت: ماهواره‌برهای وزارت دفاع در آینده ماهواره‌های جدید به فضا پرتاب خواهند کرد. البته این برنامه در همکاری با شورای عالی فضایی صورت خواهد گرفت و پیش بینی می شود ماهواره برسیمرغ با سوخت مایع و ماهواره بر ذوالجناح با سوخت ترکیبی در این پروازها شرکت کنند.

طلایی نیک اظهار داشت: در 9 ماهه امسال بیش از 50 هزار میلیارد تومان از پروژه‌ها را از طریق هشت هزار شرکت بخش خصوص انجام دادیم.

وی افزود: همچنین ما سعی کردیم قیمت محصولات را کنترل کنیم و در برخی موارد ناچار به افزایش قیمت بودیم. برای مثال شرکت منابع انرژی توان در محصولات خود نسبت به سال گذشته افزایش قیمت نداشته است.

طلایی نیک در مورد موتور جهش 700 نیز اظهار داشت: موتورهای توربوفن در انواع پرنده‌ها، پهپادها و هم هواپیماهای مختلف کاربرد دارد. برخی از این موتورها در دست طراحی و برخی در دست ساخت است.

* کارگروه مشترک بین وزارت دفاع و فراجا برای پشتیبانی بهتر از یگانهای مرزی تشکیل شده است

سخنگوی وزارت دفاع همچنین درباره تجهیز یگان‌های مرزی فراجا گفت: همکاری‌های نزدیکی با فراجا انجام داده‌ایم و در حوزه استفاده ترکیبی از تجهیزات بخشی به قرارداد تبدیل شده و برخی هم در مرحله بررسی است. متناسب با منابع و نیازهای همکاران انتظامی کار را دنبال می‌کنیم. از لحاظ فناوری مشکلی نداریم و متناسب با بار مالی می‌توانیم تجهیزات پیشرفته‌تری در اختیار فراجا قرار دهیم، در حوزه دریایی شناورهای جدیدتر تحویل شده است. یک کارگروه مشترک بین وزارت دفاع و فراجا برای پشتیبانی بهتر از یگانهای مرزی تشکیل شده ‌و در حال کار است.

ادعای آمریکا درخصوص هدف قرار گرفتن کشتی اسراییل در اقیانوس هند جنبه عملیات روانی دارد

وی در بخش دیگری از نشست خبری در مورد هدف قرار گرفتن کشتی اسراییل در اقیانوس هند و ادعاهای آمریکا تاکید کرد: حضور بیگانگان در منطقه همواره تحریک آمیز بوده است و آمریکایی‌ها از این نوع فرافکنی‌ها برای فرار از پاسخگویی‌ها استفاده می‌کنند. جمهوری اسلامی همکاری روشنی با کشورهای منطقه دارد و این نوع ادعاها بیشتر جنبه عملیات روانی دارد.

طلایی نیک ادامه داد: آینده جنگ غزه به تحولات میدانی و فرامیدانی وابسته است البته نقش اصلی را ملت فلسطین خواهد داشت که تاکنون موجب شده‌اند این رژیم در هشتاد روز گذشته هیچ دستاوردی نداشته باشد. امروز اسراییل بیش از پیش در چشم جهانیان منفور شده است.

سخنگوی وزارت دفاع در پاسخ به سوالی پیرامون ترور سردار سیدرضی موسوی گفت: رژیم صهیونیستی تاوان این جنایت را خواهد داد و پاسخ به این جنایت در زمان و مکان و روش مناسبی انجام خواهد گرفت و یک واکنش قاطع و اثربخش برای ناکام‌تر کردن رژیم در اهداف اینگونه ترورها است. رژیم صهیونیستی با اختلافات فراوان در داخل و خارج مواجه است. بنابراین واکنش به این ترور هوشمندانه و مقتدرانه خواهد بود به صورتیکه رژیم قادر به هیچگونه بهره‌برداری از آن نخواهد بود.

* وزارت دفاع آماده کمک به نیروهای نظامی عراق

وی با بیان اینکه روابط دفاعی ایران و عراق رو به توسعه است، گفت: وزارت دفاع هم بارها به صورت رسمی اعلام آمادگی خود برای کمک به نیروهای نظامی عراق اعلام کرده است.

طلایی نیک در مورد موضع‌گیری نیروهای مسلح در انتخابات اظهار داشت: نیروهای مسلح تدابیر قانونی در مورد انتخابات را رعایت می‌کنند.‌ وزارت دفاع همکاری لازم را با وزارت کشور برای برگزاری انتخابات دارد. البته کارکنان و خانواده‌های وزارت دفاع هم سهم خود در برگزاری پرشور انتخابات را انجام خواهند داد و هیچکدام از زیرمجموعه‌های وزارت دفاع هیچ جهت گیری در انتخابات نداشته و نخواهند داشت.

* هیچ موضوع گیری موجب سلب حاکمیت ایران از جزایر نخواهد شد

سخنگوی وزارت دفاع در خصوص موضع‌گیری روس‌ها در باره سه جزیره ایرانی گفت: سه جزیره ایرانی، ایرانی خواهند بود و هیچ موضوع گیری موجب سلب حاکمیت ایران از جزایر نخواهد شد و این نوع موضع‌گیری نشان دهنده عدم پایداری موضع‌گیری‌ها خواهد بود.

*فرآیند دستیابی به موشک کروز سوپرسونیک هم در سپاه هم در وزارت دفاع در حال دنبال شدن است

وی با اشاره به موشک کروز سوپرسونیک اظهار داشت: هم در سپاه هم در وزارت دفاع فرآیند دستیابی به موشک کروز سوپرسونیک در حال دنبال شدن است و در زمان مقتضی نتایج آن اعلام خواهد شد.

* به دولتی که بخواهد در جهت اهداف غیرانسانی از تسلیحات ایرانی استفاده کند صادرات نمی‌کنیم

طلایی نیک در مورد صادرات محصولات دفاعی گفت: اگر دولتی بخواهد در جهت اهداف غیرانسانی از تسلیحات ایرانی استفاده کند صادرت انجام نمی‌دهیم. قبل از انقلاب 30 محصول دفاعی سطح پایین تولید می‌شد. امروز بیش از 800 سامانه که برخی از آنها ده‌ها فناوری زیرسامانه‌ای دارد تولید می‌شود. همچنین آمادگی صادرات محصولات غیرنظامی را هم داریم.

سخنگوی وزارت دفاع در خصوص بالگردهای رزمی تصرح کرد: صنعت بالگردی ما دارای سه وضعیت است. برخی از بالگردها دارای طراحی جدید است که در مراحل تحقیقاتی است. برخی بالگردها تولیدی است که در حال تولید و تحویل است. یک بخش دیگر از توان ما در جهت تعمیر و نگهداری بالگردها است که در حال ارائه خدمت به نیروهای مسلح است.

* وزارت دفاع آمادگی هرگونه پشتیبانی از جبهه مقاومت را دارد

وی درباره مسلح شدن کرانه باختری خاطرنشان کرد: کمک به جبهه مقاومت به صورت شفاف انجام می‌شود و بنا به نیاز دولتها می‌توانیم صادرت محصولات را انجام دهیم و در صورتی که از مراجع بالاتر تدبیری صورت گیرد وزارت دفاع آمادگی هرگونه پشتیبانی را دارد.

* شواهد موید دست داشتن اسراییل در ترور شهید فخری زاده است

طلایی نیک در ادامه نشست خبری در خصوص موضوع ترور شهید فخری زاده و پیگیری آن گفت: ترور شهید فخری زاده ابعاد مختلفی داشت یک بعد آن بعد قضایی بود که وزارت دفاع هرچه لازم بود در اختیار دستگاه قضایی قرار داده است. قرائن و علائمی که دست داشتن صهیونیستها در این جنایت را اثبات می‌کند نشان می‌دهد هرچند این رژیم بزدلانه مسئولیت این ترور را بر عهده نگرفت اما شواهد موید دست داشتن اسراییل در ترور ایشان است. بعد از تاکید رهبر انقلاب، وزارت دفاع اقدامات شهید فخری زاده را در 14 حوزه جدید دنبال می‌کند و شهادت ایشان موجب توقف فعالیتهای بنیانگذاری شده توسط شهید فخری زاده نشد.

* همکاری وزارت دفاع با برخی کشورهای آمریکای لاتین

سخنگوی وزارت دفاع پیرامون صادرات محصولات دفاعی به کشورهای آمریکای جنوبی گفت: برخی کشورهای آمریکای لاتین هم در حوزه همکاری ما قرار دارند و متناسب با مذاکرات و توافقات، اقدامات و همکاری‌ها در حال انجام است.

طلایی نیک درباره پروژه ساخت هواپیمای مسافربری خاطرنشان کرد: طرح‌های جدید ساخت هواپیمای مسافربری با همکاری وزارت دفاع و شرکتهای دانش بنیان در حال انجام است که البته این روند مستلزم روند لازم است و امیدواریم دولت و مجلس در تامین مالی این موضوع همکاری داشته باشند تا زمان دستیابی به طراحی و دستیابی را کوتاه کنیم.

* با تامین مالی اسلحه مصاف جایگزین سلاح سازمانی ارتش می‌شود

وی درخصوص اسلحه مصاف نیز اظهار داشت: اسلحه انفرادی مصاف مراحل گوناگون تحقیق و طراحی آزمون خودش را پشت سرگذاشته و به مرحله تولید رسیده است و طبق ساختار سازمانی که باید در نیروهای مسلح بوجود آید به تدریج تحویل نیروهای مسلح خواهد شد و با توجه به تامین مالی، اسلحه مصاف جایگزین سلاح سازمانی فعلی ارتش جمهوری اسلامی خواهد شد.

سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به تجهیزات توپخانه‌ای اظهار داشت: تولید و ارتقا تجهیزات با توجه به تهدیدات و نیازهای نیروهای مسلح انجام خواهد شد که در حوزه توپخانه‌ای هم به همین صورت است.

طلایی نیک درباره موضوع واردات سلاح نیز گفت: ما با کشورهای گوناگون همکاری‌های دفاعی را بر اساس نیاز و مصالح دفاعی کشور داریم و هرکدام از توافقات با کشورهای خارجی شرایط خاص خود را دارد و به عنوان مکمل توان داخلی ایفای نقش می‌‌کند.

* تولید ناوشکن بیش از 6 هزار تنی با همکاری نیروی دریایی سپاه

وی همچنین اظهار داشت: به دنبال ساخت ناوشکن‌هایی که تحویل نیروهای مسلح شده است ناوشکن‌های جدید هم در دستور کار قرار دارد که در این حوزه تولید ناوشکن بیش از 6 هزار تنی با همکاری نیروی دریایی سپاه دنبال می‌شود که قابلیتهای بهتری نسبت به شناورهای کلاس موج دارد. در مورد صادرات هم با اولویت تامین نیاز داخلی، آمادگی صادرات شناورها را داریم.

سخنگوی وزارت دفاع ادامه داد: نیروهای دریایی ارتش و سپاه از سوی وزارت دفاع پشتیبانی تجهیزاتی و تسلیحاتی می‌شوند و پایگاه‌های سپاه و ارتش هم در حوزه تجهیزاتی بخصوص تجهیز موشکهای کروز و سامانه‌های ترکیبی از سمت وزارت دفاع پشتیبانی می‌شوند.

* به دنبال همکاری‌های چند جانبه دفاعی با اعضای شانگهای هستیم

طلایی نیک با بیان اینکه سیاست اصولی ایران تقویت همکاری‌های دفاعی برای تحکیم امنیت منطقه است، گفت: توصیه ما این است که کشورها به تحکیم این امنیت توجه بیشتری داشته باشند و تجربه نشان داده حضور بیگانگان همیشه مخل امنیت منطقه و شیوع تروریسم بوده است.

وی افزود: سیاست اعلامی و اقدامی ایران ‌پیوستن به شانگهای بود که ایران مراحل آن را طی کرد. تاکنون همکاری‌های دفاعی با برخی کشورهای عضو شانگهای داشته‌ایم که باید این همکاری‌های دوجانبه به همکاری‌های چند جانبه منجر شود که فرآیند آن در حال بررسی است.

* ساختار جدیدی برای پدافند سایبری کشور در دست اقدام است

سخنگوی وزارت دفاع با اعلام اینکه ساختار جدیدی برای پدافند سایبری کشور در دست اقدام داریم که شرکتهای دانش بنیان در این حوزه نقش ویژه ای ایفا می‌کنند، گفت: یکی از اولویتهای اصلی ما هم همکاری با شرکت‌های دانش بنیان است و نسبت به سال گذشته همکاری ما با این شرکتها در حال رشد است.

طلایی نیک افزود: در حوزه هوش مصنوعی به توانمندی‌های خوبی رسیده‌ایم و از این فناوری در موشکهای کروز و برخی دیگر از سامانه‌ها استفاده می‌کنیم. در موشکها این فناوری به خودکار شدن موشک و در نتیجه غافلگیری هدف کمک شایانی می کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها