دستور وزیر کشور برای ممنوعیت دریافت کپی کاغذی مدارک شناسایی توسط ادرارت

کد خبر: 1264396

حدود سه سال از بخشنامه ممنوعیت دریافت کپی کاغذی مدارک شناسایی توسط ادرارت می‌گذرد و عدم رعایت قانون موجب شده تا وزیر کشور بار دیگر به دستگاه ها در این باره تذکر دهد.

دستور وزیر کشور برای ممنوعیت دریافت کپی کاغذی مدارک شناسایی توسط ادرارت

حدود سه سال از بخشنامه ممنوعیت دریافت کپی کاغذی مدارک شناسایی توسط ادرارت می‌گذرد و عدم رعایت قانون موجب شده تا وزیر کشور بار دیگر به دستگاه ها در این باره تذکر دهد.

وزیر کشور احمد وحیدی امروز در حاشیه رونمایی از سند هویتی شهید فخری زاده گفته که «دریافت کپی‌های کاغذی مدارک هویتی توسط دستگاه‌های مختلف نیاز نیست.»

این اظهارات وزیر کشور در حالی است که با گذشت حدود سه سال از بخشنامه ممنوعیت دریافت کپی کاغذی مدارک شناسایی توسط ادرارت و بانک‌ها، همچنان انتقادات بسیاری درباره عدم اجرای این بخشنامه وجود دارد.

سازمان ثبت احوال کشور نیز تیرماه سال جاری اعلام کرده بود علیرغم اینکه طبق قانون هیچ دستگاهی حق ندارد که تصویر مدارک افراد را دریافت کند ولی دستگاه‌ها قانون حذف کپی مدارک را رعایت نمی‌کنند.

 « برای یک کار کوچک اداری باید کلی کپی شناسنامه و کارت ملی و مدارک بدهیم. بانک‌ها هم که بدتر از ادارات دائما از مردم انواع و اقسام مدارک را می‌خواهند، اینها خودشان قانون را رعایت نمی‌کنند، من یک دفعه به مرکز خدمات یک از بانک ها تماس گرفتم و گلایه کردم ولی گفتن که ما بر اساس دستورالعمل‌های داخلی خود عمل می‌کنیم.» اینها را یکی از مخاطبان خبرگزاری فارس که پویشی را در سامانه فارس در اعتراض به دریافت کپی مدارک توسط ادرارت و بانک‌ها ثبت کرده است. می‌گوید.

به گفته وحیدی، وقتی دستگاه‌ها می‌توانند به سامانه‌های ثبت احوال متصل شوند و به صورت برخط این مدارک هویتی را دریافت کنند این مسیر قطعا مسیر امن‌تری نیز خواهد بود و رفاه مردم را نیز به همراه دارد و نباید نسبت به دریافت کپی‌های کاغذی اقدام کنند.

وزیر کشور با تاکید بر اینکه دستگاه‌ها باید به تکالیف قانونی خود عمل کنند، ادامه می‌دهد که به متن قانون مراجعه کنند و از امکانات و ظرفیت‌های ایجاد شده بهره بگیرند./فارس

 اتاق وضعیت جمعیت کشور راه‌اندازی شد

همزمان با ۳ دی ماه ۱۴۰۲ روز ثبت احوال برای نخستین بار اتاق وضعیت جمعیت کشور در سازمان ثبت احوال کشور با حضور مسئولان، مدیران راه‌اندازی شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، همزمان با 3 دی ماه 1402 روز ثبت احوال برای نخستین بار اتاق وضعیت جمعیت کشور به همراه طرح‌های فناوری اطلاعات در سازمان ثبت احوال کشور با حضور مسئولان، مدیران راه‌اندازی شد.

این اتاق وضعیت جمعیت در راستای قانون جوانی جمعیت است؛ در واقع در این اتاق آخرین وضعیت جمعیتی کشور نمایش داده شده است که براساس آن می‌توان لحظه‌ای آمار جمعیتی را ارائه کرد.

این داشبورد حاوی اطلاعات و آمار ولادت، فوت، طلاق و ازدواج است. با این داشبورد می‌توان از طریق تفکیک سنی و جنسی به اطلاعات مورد نیاز دست یافت. یعنی هر موضوعی که به جمعیت و تعداد افراد مربوط می‌شود از دل این داشبورد به دست خواهد آمد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها