آخرین تحولات قفقاز جنوبی از مباحث گفتگوی امیرعبداللهیان با نخست وزیر ارمنستان

کد خبر: 1264609

وزیر امور خارجه کشورمان در دومین برنامه سفر خود به ارمنستان با حضور در مقر نخست وزیری این کشور با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دیدار کرد.

آخرین تحولات قفقاز جنوبی از مباحث گفتگوی امیرعبداللهیان با نخست وزیر ارمنستان

وزیر امور خارجه کشورمان در دومین برنامه سفر خود به ارمنستان با حضور در مقر نخست وزیری این کشور با نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان دیدار کرد.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان بعداز ظهر امروز (چهارشنبه) با حضور در مقر نخست وزیری ارمنستان با نیکول پاشینیان دیدار کرد.

پیش از این دیدار هم، امیرعبداللهیان با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان دیدار کرده بود.

آرارات میرزویان وزیر خارجه ارمنستان، آبان ماه سال جاری در سفر به تهران با رئیس جمهوری اسلامی ‌ایران دیدار کرد. محورهای گفت‌وگو در این دیدار متمرکز بر تحولات در منطقه قفقاز و محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و منطقه بود.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران هم مهر سال گذشته با سفر به ایروان ، کنسولگری ایران در شهر قاپان ارمنستان را افتتاح کرد.

این اولین سفر امیرعبداللهیان به ارمنستان پس از توافقنامه تجاری ایران و اتحادیه اوراسیا است./ایرنا

 امیرعبداللهیان: صلح و آرامش در قفقاز از مسیر مشارکت کشورهای منطقه و همسایگان میسر می‌شود

وزیر امور خارجه با اشاره به رایزنی‌های امروزش در ایروان صلح، ثبات، آرامش و توسعه در قفقاز را از مسیر مشارکت کشورهای این منطقه و همسایگان آن میسر دانست.

در حالی که اخبار منتشر شده از پیشرفت در روند صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان و تحولات جدید در قفقاز جنوبی حکایت دارد، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران حسین امیرعبداللهیان امروز (چهارشنبه) ششم دی ماه در سفر به ایروان و پس از رایزنی‌هایی که با مقامات ارشد این کشور داشت، گفت که «صلح، ثبات، آرامش و توسعه در قفقاز از مسیر مشارکت کشورهای بومی و همسایگان این منطقه میسر خواهد بود.»

آخرین تحولات قفقاز جنوبی و راه‌های دستیابی به صلح پایدار در منطقه از جمله مباحثی بود که امیرعبداللهیان در این سفر و در دیدار با نخست‌وزیر «نیکول پاشینیان»، وزیر خارجه «آرارات میرزویان» و مشاور امنیت ملی ارمنستان «آرمن گریگوریان» درباره آن به گفت‌وگو پرداخت.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که شب گذشته (سه‌شنبه) پنجم دی ماه در تماس تلفنی با همتای آذربایجانی «جیحون بایراموف» با استقبال از پیشرفت در مذاکرات صلح جمهوری آذربایجان و ارمنستان، گفته بود که قرار است به ایروان سفر کند، دیشب با وزیر خارجه فدراسیون روسیه «سرگئی لاوروف» هم درباره تحولات اخیر در قفقاز جنوبی تلفنی رایزنی کرد.

امیرعبداللهیان در همین خصوص عنوان کرد که در گفت‌وگوی تلفنی شب گذشته با لاوروف و بایراموف آخرین وضعیت حل‌ و فصل اختلافات در چارچوب سازوکار منطقه‌ای ۳+۳ مورد مشورت قرار گرفته است.

این گفت‌وگوهای تلفنی در حالی انجام شد که سخنگوی کرملین «دیمیتری پسکوف» سه‌شنبه شب اعلام کرد که ارمنستان و جمهوری آذربایجان آماده نهایی کردن پیمان صلح هستند و امیرعبداللهیان نیز امروز در نشست خبری با همتای ارمنستانی گفت که رسیدن به صلح پایدار بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در ماه‌های آغازین سال جدید میلادی دست یافتنی است.

امیرعبداللهیان که در این سفر و یک روز بعد از امضای توافقنامه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، درباره مناسبات دوجانبه با مقامات ارمنستانی به گفت‌وگو پرداخت، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که گسترش همکاری‌ها بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، افق‌های روشنی از توسعه روابط تجاری ایران و ارمنستان را رقم خواهد زد./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها