نگاهداری در نشست هم اندیشی با موضوع «حکمرانی یکپارچه شهری» عنوان کرد

نگاهداری: راهبری برای تغییر نحوه حکمرانی باید هوشمندانه صورت گیرد

کد خبر: 1264625

رئیس ‌مرکز پژوهش‌های مجلس درنشست هم اندیشی با موضوع «حکمرانی یکپارچه شهری» گفت: ضرورت دارد که برای بهبود عملکرد در مدیریت شهری، به‌سمت مدیریت یکپارچه حرکت کنیم.

نگاهداری: راهبری برای تغییر نحوه حکمرانی باید هوشمندانه صورت گیرد

رئیس ‌مرکز پژوهش‌های مجلس درنشست هم اندیشی با موضوع «حکمرانی یکپارچه شهری» گفت: ضرورت دارد که برای بهبود عملکرد در مدیریت شهری، به‌سمت مدیریت یکپارچه حرکت کنیم.

نشست هم اندیشی با موضوع «حکمرانی یکپارچه شهری» با حضور بابک نگاهداری، رئیس ‌مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، جمعی از اساتید دانشگاه‌ها، مدیران شهری و کارشناسان مرکز پژوهش‌های مجلس، امروز(چهارشنبه ۶دی ماه ۱۴۰۲) در این مرکز برگزار شد.

در این نشست ابعاد مختلف حکمرانی و مدیریت یکپارچه شهری، نحوه مشارکت و مداخله مردم در مدیریت و حکمرانی شهری و چالش‌های مدیریت یکپارچه و آینده نگری به این موضوع مورد بحث و تبادل‌نظر قرار گرفت.

بابک نگاهداری، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس در این نشست با بیان اینکه میزان پیشبرد اهدافی مانند ایجاد حکمرانی یکپارچه شهری با موانع و مشکلاتی مواجه است، اظهار کرد: ایجاد زمینه‌های توسعه حکمرانی یکپارچه شهری و تقویت مدیریت‌های محلی هم با مبانی دینی ما و هم با مبانی ملی و رویکردهای کارشناسی، تناسب دارد.

وی با اشاره به رویکردهای دین اسلام در تربیت عقلانی جامعه، افزود: نظام اسلامی به‌دنبال رشد عقلی و تربیت انسان‌های فاخر و متعالی است از همین رو به هر میزان که مردم را در اداره امور کشور دخالت دهیم، بیشتر مبانی دینی را در اداره جامعه لحاظ کرده‌ایم.

نگاهداری توضیح داد: یک مصداق حرکت در مسیر مردمی کردن حکمرانی، تمرکز زدایی از مدیریت شهری است.

وی با بیان اینکه به هر میزان به مردم اعتماد شود، مردم هم همان مقدار به مسئولان و مدیران اعتماد می‌کنند، افزود: یکی از راه‌های جلب اعتماد مردم و ارتقای سرمایه اجتماعی، همین دخیل کردن آنان در مدیریت و به‌ویژه مدیریت شهری است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه‌داد: همان طور که دین اسلام به عدالت تأکید زیادی دارد، در نظام اسلامی هم عدالت یک مسئله و هدف مهم است. زمانی که به مردم فرصت مشارکت در مدیریت و حکمرانی داده‌می‌شود، فرصت فراگیر برای رشد و تعالی همه مردم ایجاد می‌شود.

وی تأکید کرد: مسیر تحقق عدالت و رشد عقلانیت در جامعه از توجه به حکمرانی مردمی می‌گذرد.

نگاهداری با اشاره به اثرگذاری حکمرانی مردمی در مبانی کارشناسی و منافع ملی، گفت: نظام بوروکراسی ناکارآمد یکی از آسیب‌هایی است که باعث می‌شود تصمیمات حاکمیتی در نهایت به‌درستی اجرا نشود.

وی با اشاره به چالش‌های نهادهای مختلف برای هماهنگی بین دستگاه‌های مختلف، افزود: وقتی در اجرای یک تصمیم نیاز به هماهنگی بین وزارتخانه‌های مختلف باشد، دچار مشکل جدی می‌شویم. بنابراین ضرورت دارد که برای بهبود عملکرد در مدیریت شهری، به‌سمت مدیریت یکپارچه حرکت کنیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ادامه‌داد: در این زمینه، تمرکززدایی و به‌کارگیری مدیریت محلی نیز در از بین بردن تقسیمات چند لایه مدیریتی در سطح کلان، اثرگذار است.

وی با تأکید بر اینکه باید از اشتباهات گذشته در این زمینه اجتناب شود، گفت: راهبری برای تغییر نحوه حکمرانی باید هوشمندانه صورت گیرد.

نگاهداری بیان کرد: یک راه دیگر هم این است که تجارب حکمرانی مردمی در نهادهای پایینی و خرد به قدری تکرار شود که کم کم ریزنهادهای مردمی، اراده و تجربه خود را به سطح کلان مدیریتی تحمیل کرده و شیوه‌های مدیریت در کشور تغییر کند./

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها