خبر کنعانی از شتاب در توسعه تبادلات اقتصادی و تجاری

کد خبر: 1265320

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: فضای روابط با همسایگان در دولت سیزدهم متحول شده‌ و در حوزه‌ های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و تجاری در روابط کشورمان شتاب خوبی صورت گرفته است.

 خبر کنعانی از شتاب در توسعه تبادلات اقتصادی و تجاری

ناصر کنعانی شنبه شب در دیدار با استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه در دولت سیزدهم روابط خارجی از حوزه مرکزی به استان‌ها و حتی شهرستان‌ها تسری پیدا کرده است، اظهار داشت: در دولت سیزدهم سیاست توسعه دامنه روابط استان‌ها با همسایگان به عنوان یک اصل مهم، تسریع شده و استان‌ها می‌توانند در حوزه سیاست خارجی نقش جدی خود را در حوزه اقتصادی و تجاری ایفا کنند.‌

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه نگاه دولت به ارتقای نقش استان‌ها در روابط خارجی به واقع یک نگاه جدی و در تلاش است، افز‌ود: در دولت سیزدهم در زمینه روابط با همسایگان وضعیت بسیار خوبی را شاهد هستیم و به خاطر اینکه به شعار روابط با همسایگان جامه عمل بپوشانیم روابط خوبی را در آسیای مرکزی، قفقاز و آذربایجان برقرار کردیم.

‌به گفته وی؛ در حوزه‌های خاص اقتصادی و تجاری با شرایط امیدآفرین فاصله‌های قابل توجهی داریم اما روند کار دلگرم کننده است.

‌سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه به اینکه خراسان جنوبی به لحاظ تمدنی قدمت زیادی دارد و از ظرفیت‌های طبیعی و خدادادی متعددی هم برخوردار است، بیان کرد: اتاق‌های تعاون و بازرگانی می‌توانند نقش مؤثری در توسعه تجارت خارجی استان داشته باشند.

کنعانی تأکید کرد: هیأت‌ها، سفرا و دیپلمات‌ های خارجی نیز می‌توانند پس از سفر به استان، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود را منتقل ‌کنند و از طرفی هم در جذب شرکت‌های خارجی خیلی کمک‌کننده هستند.

35 درصد صادرات کشور به افغانستان از مرز ماهیرود انجام می‌شود

‌جواد قناعت استاندار خراسان جنوبی نیز در این دیدار ‌اظهار کرد: خراسان جنوبی از ضعف زیرساخت‌ها رنج می‌برد، اما در 2 سال گذشته در زمینه زیرساخت‌های آب، برق، گاز، راه و راه آهن اتفاقات خوبی در استان رقم خورده ‌است.

وی عنوان کرد: در حال حاضر خراسان جنوبی تنها از خراسان رضوی تأمین گاز می‌شود که در شرایط بحرانی از جمله سرمای سال گذشته این موضوع ما را دچار مشکل کرد.

به گفته وی؛ با پیگیری‌های صورت گرفته خط انتقال گاز از دشتک زابل به خراسان جنوبی با اعتبار بیش از 80 هزار میلیارد ریال در دست اجراست که برای همیشه دغدغه تأمین گاز استان در شرایط بحرانی حل خواهد شد.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه اجرای خط چهار انتقال آب از دریای عمان برای خراسان جنوبی در دستورکار دولت قرار گرفته، بیان کرد: این طرح در استان در حال مسیریابی است.

قناعت به راه‌اندازی کارخانه قند قهستان در پی دستور رئیس جمهور اشاره کرد و گفت: در سفر رئیس جمهور به درمیان در 15 شهریورماه، ائمه جمعه شیعه و سنی یکی از دغدغه‌های جدی مردم شهر اسدیه را راه‌اندازی مجدد کارخانه قند قهستان عنوان کردند.

به گفته وی؛ با تلاش‌های صورت گرفته این کارخانه بعد از گذشته سه ماه و 23 روز مجدد راه‌اندازی و باعث خوشحالی مردم منطقه شد.

وی با اشاره به وجود چهار بازارچه مرزی در خراسان جنوبی، گفت: از این تعداد تنها مرز ماهیرود فعال است و 35 درصد صادرات ما به افغانستان از طریق همین مرز صورت می‌گیرد.

استاندار بیان کرد: باوجود آمادگی استان و پیگیری‌های جدی برای فعال‌سازی این بازارچه‌ها، عزم جدی برای بازگشایی آن از سوی افغانستان وجود ندارد.

قناعت افزود: جاده مرزی سربیشه به بازارچه مرزی در حال تکمیل و دوبانده سازی است که با پیگیری‌های صورت گرفته اخیراً اعتبار خوبی را از مرکز برای تکمیل این طرح گرفته‌ایم.

وی با اشاره به اهتمام دولت سیزدهم در گره‌گشایی از طرح راه آهن خراسان جنوبی گفت: این پروژه مهم از محل تهاتر نفتی تأمین اعتبار شده است.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها