امیرعبداللهیان خطاب به کامرون:

به هرگونه ماجراجویی رژیم اسرائیل قوی و پشیمان‌کننده پاسخ می‌دهیم

کد خبر: 1265447

وزیر امور خارجه امروز به همتای انگلیسی خود گفت که پاسخ ایران به هرگونه ماجراجویی و تجاوزات رژیم اسرائیل قوی و پشیمان‌کننده خواهد بود.

به هرگونه ماجراجویی رژیم اسرائیل قوی و پشیمان‌کننده پاسخ می‌دهیم

 وزیر امور خارجه امروز به همتای انگلیسی خود گفت که پاسخ ایران به هرگونه ماجراجویی و تجاوزات رژیم اسرائیل قوی و پشیمان‌کننده خواهد بود.

دیوید کامرون وزیر خارجه جدید انگلیس امروز (یکشنبه) دهم دی ماه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه تلفنی گفت‌وگو کرد.

 آخرین تحولات منطقه و مناسبات دوجانبه از جمله مباحث مورد گفت‌وگو در این تماس تلفنی بود که برای نخستین بار بعد از تصدی کامرون به این سمت انجام شد.

 امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو ابراز امیدواری کرد که انگلیس با اتخاذ رویکرد واقع بینانه و سازنده در قبال تحولات منطقه و روابط دوجانبه، به بهبود فضای مناسبات کمک کند‌.

وی افزود: ریشه بحران فلسطین نه به وقایع ۷ اکتبر، بلکه به ۷۵ سال اشغالگری رژیم اسرائیل، تجاوز مستمر آن به حقوق اساسی فلسطینی‌ها، ارتکاب جنایات جنگی در فلسطین و نسل کشی این ملت مظلوم باز می‌گردد که البته نقش انگلیس در این مسائل روشن است.

رئیس دستگاه دیپلماسی با محکوم کردن سکوت برخی دولت‌های غربی در قبال جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بیگناه فلسطین در بیش از ۸۰  روز گذشته که به شهادت بیش از ۲۱ هزار غیرنظامی در غزه منجر شده، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حماس را یک نهضت آزادی بخش علیه اشغالگری و‌ آپارتاید می‌داند، همانطور که در مورد آفریقای جنوبی سال‌ها چنین جنبشی علیه آپارتاید وجود داشت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران معیارهای دوگانه توسط آمریکا و برخی کشورهای غربی در قبال غزه و اوکراین  را مورد انتقاد قرار داد و گفت: نمی‌شود به رژیم اسرائیل اجازه داد که در غزه مرتکب قتل عام زنان و کودکان و‌ نسل‌کشی شود و منطقه را به آتش بکشد، اما توقف یک کشتی صهیونیستی در دریای سرخ را به مخاطره انداختن امنیت این آبراه اقتصادی قلمداد کرد.

امیرعبداللهیان درباره تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران هم تصریح کرد: طبعاً پاسخ به هرگونه ماجراجویی و تجاوزات رژیم اسرائیل قوی و پشیمان کننده خواهد بود.

دیوید کامرون وزیر امور خارجه انگلیس هم در این گفت‌وگوی تلفنی با اشاره به مواضع کشورش درباره تحولات فلسطین و دریای سرخ، خواستار تلاش ایران برای جلوگیری از گسترش دامنه جنگ در منطقه و امنیت دریانوردی شد.

وزیر خارجه انگلیس چندی پیش مدعی‌ فعالیت‌های مخرب ایران در انگلیس و غرب آسیا شده بود که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت خارجه ایران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس ضمن رد این ادعاها گفت که انگلیس خود متهم است و افزود: انگلیس در مورد تحولات جاری در غزه کشور دارای مسؤولیت حقوقی و بین‌المللی است. انگلیس در جایگاه متهم قرار دارد و نباید در جایگاه مدعی در ارتباط با دیگر کشورها و طرف‌ها از جمله جمهوری اسلامی ایران قرار بگیرد.

کامرون امروز هم در شبکه اجتماعی ایکس از تماس تلفتی با همتلی ایرلنی خبر داد و با بیان اینکه «حملات در دریای سرخ جان بی‌گناهان و اقتصاد جهان را تهدید می‌کند» گفته بود «به صراحت اعلام کردم ایران با توجه به حمایت طولانی از حوثی‌ها (انصارالله یمن) در جلوگیری از این حملات مسؤولیت برعهده دارد».

وزرای امور خارجه ایران و انگلیس در این تماس تلفنی برخی مباحث مورد علاقه دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند و تداوم رایزنی‌ها بین مقامات دو کشور در راستای تبادل نظر در موضوعات مورد علاقه را حائز اهمیت خواندند.

به گزارش فارس، حسین امیرعبداللهیان و «جیمز کلورلی» وزیر خارجه سابق انگلیس  ۱۲ آبان ماه تلفنی گفت‌وگو کردند و امیرعبداللهیان در آن گفت‌وگو به مقامات انگلیس توصیه کرد که تحولات منطقه را با رویکردی واقع‌بینانه بنگرند و تصریح کرد: نیروهای مقاومت از ایران دستور نمی‌گیرند./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها