قالیباف: بررسی مسائل ارزی کشور در دستور کار صحن علنی فردای مجلس

کد خبر: 1265544

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، گفت: با وجود تخصیص ارز ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومانی به گوشت این محصول بالاتر از متوسط جهانی در کشور عرضه می شود و به دلیل بی انضباطی بانک مرکزی، اثرات ارز ارزان در سفره مردم دیده نمی شود.

قالیباف: بررسی مسائل ارزی کشور در دستور کار صحن علنی فردای مجلس

محسن زنگنه در نشست علنی امروز (دوشنبه، 11 دی ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکری با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی و دولت در بی انضباطی مالی، گفت: در سال 1401 دولت ارز 4200 تومانی را حذف کرد و تبعات آن در کنار نقاط مثبت آن را جامعه متحمل شد و با وجود اینکه ما در اصلاح ساختار بودجه تاکید داشتیم که  بانک مرکزی باید در خصوص قیمت تسعیر ارز انضباط مالی در نظر بگیرد متاسفانه امروز شاهد تخصیص ارز 28 هزار و 500 تومانی به حدود 28 قلم کالا هستیم.

وی افزود: در 8 ماهه نخست سال جاری تراز تجاری ما 10 میلیارد دلار منفی بود و تخصیص ارز 28 هزار تومانی در این شرایط تبعات خاص خود را دارد اما به عنوان مثال در خصوص قیمت گوشت که بانک مرکزی به آن ارز 28 هزار و 500 تومانی می دهد باید عرض کنم که میانگین قیمت گوشت در دنیا 14.5 دلار در هر کیلو است یعنی متوسط قیمت از پاکستان که کمتر از 4 دلار گوشت در آن عرضه می شود تا اروپا 55 دلار نیز گوشت قیمت گذاری می شود در دنیا 14.5 دلار است و اگر ما با قیمت 28 هزار و 500 تومان را که برای گوشت تخصیص داده می شود قیمت را محاسبه کنیم گوشت در کشور ما حدود 21 دلار عرضه می شود و این بی انضباطی بانک مرکزی که برخلاف اصلاح ساختار بودجه است و بدون هماهنگی با مجلس اتفاق افتاده را مردم متحمل می شوند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، تصریح کرد: بدون هماهنگی با مجلس حدود 28 قلم کالا با قیمت 28 هزار و 500 وارد کشور می شود و بحث ما این بی انضباطی مالی نیست که از این رهگذر ایجاد شد در حالی که یک بار مردم زیر بار حذف ارز 4200 بدون برنامه رفتند و ما شاهد شوک تورمی در جامعه بودیم و حالا نیز مجدد بانک مرکزی به همین سمت حرکت می کند. ضمن اینکه این ارز نیز در سفره مردم دیده نمی شود.

نماینده مردم تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تقاضا دارم به عنوان مقام و دستگاه ناظر بر بانک مرکزی و سیاست های پولی طوری رفتار نشود که ما شاهد مواردی که اخیرا در کشور ایجاد شد باشیم ضمن اینکه مردم نیز از ارز ارزانی که با وجود کسری تراز تجاری داریم بی بهره هستند.

در پاسخ به این تذکر دکتر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فردا این موضوع و مسائل ارزی کشور در دستور کار رسیدگی مجلس قرار دارد./

پایان پیام

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها