علی اکبر صالحی: جهان بینی غرب بر اساس منفعت طلبی است

کد خبر: 1265644

علی اکبر صالحی وزیر اسبق امور خارجه گفت: سردار سلیمانی حق بزرگی بر گردن جبهه مقاومت و حتی مقاومت در غزه دارد، بحران غزه قطب نمای وجدان جهانیان شده است و اگر کسی خلاف این جهت باشد از هیچ وجدان انسانی برخوردار نیست.

 علی اکبر صالحی: جهان بینی غرب بر اساس منفعت طلبی است

به همت بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی ویژه برنامه سالگرد شهادت سردار سلیمانی با حضور علی اکبر صالحی وزیر اسبق امور خارجه در این دانشگاه برگزار شد.

علی اکبر صالحی وزیر اسبق امور خارجه در ابتدای این برنامه گفت: سخن گفتن در مورد انسان های بزرگ سهل و ممتنع است، سردار سلیمانی  مقتدر نماد جمهوری اسلامی است. برای هر چیزی معیاری و مقیاسی است، ترازوی انسان های بزرگ تجلی خصوصیات انسانی در آن فرد است.

وی افزود : یک بار خدمت آیت الله سیستانی رسیدم آنجا احساس کردم که علاقه وافری به حاج قاسم دارد و احترام ویژه ای برای سردار قائل است.

صالحی تاکید کرد: سردار واقعا قلب ها را تسخیر کرده بود و هر کسی برای سردار کار می کرد با عشق کار می کرد.

وی افزود: یا اینکه بررسی کنیم این انسان چقدر سبقه الهی گرفته است. انسان های بزرگ اهل تعقل و تفکر و تدبیر هستند، گمنامی را از پرنامی بیشتر دوست دارد.  همه این ویژگی ها را به شخصه در شخصیت سردار سلیمانی دیده ام.

صالحی ادامه داد: در دوران وزارت بنده مهم ترین پرونده ما بحث هسته ای بود و تحولات منطقه نیز کمی بهم ریخته بود. در آن دوران با حاج قاسم در ارتباط بودیم و هفته ای حداقل یک جلسه داشتیم، در این جلسات  همه این برداشت ها را از  شخصیت حاج قاسم کردم که اینجا ذکر کردم.

وزیر اسبق امور خارجه گفت: سردار سلیمانی در مقابل دشمن، بسیار عزیز و مقتدر بود و ترس در نگاه ایشان معنایی نداشت. یکی از خصلت های ایشان که در زمانه فعلی هم با آن درگیر هستیم این بود که در طوفان حوادث با وقار بود. شهید سلیمانی متاثر از حوادث نمی شد و اهل بصیرت بود.

وی افزود: جهان بینی غرب بر اساس منفعت طلبی است در حالی که ما در بستر ارزش این منافع را می خواهیم. سردار سلیمانی آرمان گرایی بود که اهداف بلندی را در بستر ارزش ها دنبال می‌کرد.

وزیر اسبق امور خارجه با تاکید بر حمایت ایران از جبهه مقاومت در منطقه، گفت: یک منظومه مقاومت در منطقه داریم و مورد حمایت جمهوری اسلامی است. ما حامی مقاومت در منطقه هستیم و هیچ ابایی از اعلام این مسئله نداریم.

وی تاکید کرد: سردار با تیز بینی و تیز هوشی متوجه شد که چه عاقبتی سر این منطقه خواهد آمد اگر سوریه تسلیم این معاضه  برخوردار از حمایت غرب، شود. اگر سوریه فرو می ریخت منطقه در شرایط پر آشوب و غیر قابل پیش بینی قرار می گرفت و این را سردار سلیمانی به درستی پیش بینی کرد.

صالحی عنوان کرد: در آن زمان پشتیبانی و تدبیر سردار سلیمانی و حمایت مقام معظم رهبری بود که باعث شد از آن آزمون سخت بیرون بیاییم. هر جایی که غرب از آن پشتیبانی کرد فروریخت ولی جمهوری اسلامی از سوریه و مقاومت عراق حمایت کرد و همه پیروز شدند، جمهوری اسلامی توانست راهی که پیش گرفت را با تدبر حل کند و این از بزرگترین دستاوردهای سردار سلیمانی است.

وزیر اسبق امور خارجه گفت: سردار سلیمانی یک بعد نظامی و یک بعد تیزهوشی در مباحث سیاسی داشت و واقعا شخصیت کاریزما داشت که لاجرم مجذوب شخصیت ایشان می شدید. سردار سلیمانی در اوج عزت به شهادت رسید.

وی با اشاره به تحولات اخیر غزه، افزود: سردار سلیمانی حق بزرگی بر گردن جبهه مقاومت و حتی مقاومت در غزه دارد. بحران غزه قطب نمای وجدان جهانیان شده است و اگر کسی خلاف این جهت باشد از هیچ وجدان انسانی برخوردار نیست.

صالحی تاکید کرد: دولت آمریکا بعد از جنگ غزه نشان داد شیطان بزرگ است. این سلاخی و کشتار در معرض دیدگان جهان و علنی تا به حال در دنیا شکل نگرفته بود. آمریکا اعلام می کند به اسرائیل سلاح می دهد و حمایت می کند.

وزیر اسبق امور خارجه گفت: سیاست خارجی امتداد سیاست داخلی ما است. سیاست خارجی لاجرم تابع قیدها و محدودیت ها است، باید درگ منطقی از تحولات هم داشته باشیم.

وی افزود: ما به دنبال سیاست خارجی مقتدر، قوی و مستقل هستیم. مدیران سیاسی ما باید هم علم و هم هنر سیاست داشته باشند.

صالحی با اشاره به انتخابات امسال، گفت:  با توجه به نکات مقام معظم رهبری در مورد انتخابات، همه باید سعی کنیم این فرمایشات ایشان  را اجرا و محقق  کنیم و نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدها را بشناسیم. باید کاری کنیم فرمایشات رهبر انقلاب اجرا شود.

وی در پاسخ به سوال یکی از دانشجویان، افزود: سیستم اطلاعاتی اسرائیل در جنگ غزه نشان داد آرمانی و قوی نیست. قضیه سردار شهید موسوی نیز  نشان دهنده قوی بودن سیستم اطلاعاتی اسرائیل نیست. در کشور بزرگی مثل سوریه می‌توان از هر طریقی وارد شد، لذا این اتفاق را نباید به حساب قدرت اطلاعاتی رژیم صهیونیستی گذاشت.

صالحی ادامه داد: آن ها میخواهند ایران را تحریک کنند تا به هر طریقی وارد بحران موجود شد. ایران از منظومه فکری مقاومت حمایت می کند ولی قرار نیست فیزیکی وارد جنگ های مختلف شود. ایران در این قضیه نشان داد اهل تدبیر و برنامه ریزی است و تسلیم بازی های تحریک آمیز آن ها نخواهد شد.

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری گفت: طوفان الاقصی روند عادی سازی را کند کرد ولی نشانه هایی از روند توقف عادی سازی در رفتار سران کشورهای عربی مشاهده نمی کنم./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها