نامه ایران به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره ترور شهید سلیمانی

کد خبر: 1265918

نمایندگی ایران در ژنو طی نامه‌ای اعلام کرد که براساس قوانین بین‌المللی، دولت آمریکا مسئولیت بین‌المللی قطعی این جنایت و اقدام نادرست بین‌المللی را برعهده دارد.

نامه ایران به کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل درباره ترور شهید سلیمانی

نمایندگی ایران در ژنو طی نامه‌ای اعلام کرد که براساس قوانین بین‌المللی، دولت آمریکا مسئولیت بین‌المللی قطعی این جنایت و اقدام نادرست بین‌المللی را برعهده دارد.

نمایندگی ایران در ژنو در نامه‌ای به دفتر کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل و دیگر نهاد‌های مربوطه در چهارمین سالگرد شهادت سردار سلیمانی، ترور ایشان در سوم ژانویه 2020 را ترور و قتل هدفمند، خودسرانه، ناعادلانه و غیرقانونی اعلام کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«ایران از همان ابتدا براساس اصل مبارزه با معافیت از مجازات مجرمان، تعدادی تدابیر قانونی اتخاذ کرده تا این افراد و نهاد‌ها را در برابر قانون پاسخگو کند و تا زمانی که انتقام حاصل شده و عدالت به‌طور کامل اجرا شود به این راه ادامه خواهد داد.

سردار سلیمانی نقش اساسی در مبارزه با تروریسم به‌ویژه در نابودی داعش و کمک به برقراری صلح و ثبات در منطقه و سطح بین‌المللی داشت. با وجود این نقش و جایگاه، دولت آمریکا در اقدامی جنایتکارانه و ناقض قواعد و اصول اولیه حقوق بین‌الملل و حقوق بین‌الملل حقوق بشر، شهید سردار سلیمانی را ترور کرد.

اقدام غیرقانونی و نادرست مقامات وقت آمریکا برای ترور علنی یک قهرمان مبارزه با تروریسم و یک مدافع حقوق بشر که در سطح بین‌المللی به‌رسمیت شناخته شده است، ریاکاری و رویکرد استاندارد دوگانه آمریکا را تایید می‌کند. این اقدام جنایتکارانه که نقض جدی حقوق بشر از جمله حق حیات بود، به‌صورت سازماندهی شده انجام شد.

براساس قوانین بین‌المللی، دولت آمریکا مسئولیت بین‌المللی قطعی این جنایت و اقدام نادرست بین‌المللی را برعهده دارد. عدالت به‌طور کامل اجرا خواهد شد.

چندین کشور و بیش از صد نفر در این جنایت دست داشتند. آمریکا به‌عنوان عامل اصلی و آلمان به‌عنوان تامین کننده پایگاه پهپاد‌های آمریکایی برای تسهیل حمله به‌ویژه در قبال این اقدام تروریستی پاسخگو خواهند بود.

علاوه بر این، معافیت دائمی که برای افراد آمریکایی و اسرائیلی که در قتل‌های هدفمند شرکت می‌کنند اعطا شده، تروریست‌ها را جسورتر کرده و به اقدامات تروریستی بیشتر، عمدتا در منطقه ما دامن زده است.

در جدیدترین حادثه، یک حمله تروریستی از سوی اسرائیل مورد حمایت آمریکا، به ترور سید رضی موسوی، مشاور ارشد نظامی ایران، در 25 دسامبر 2023، خارج از هرگونه درگیری مسلحانه در دمشق، پایتخت سوریه منجر شد. علاوه بر این، دو مستشار نظامی ایرانی دیگر قربانی قتل‌های هدفمند سازمان‌دهی شده از سوی رژیم اسرائیل در دوم دسامبر 2023 شدند.

بدیهی است که الگوی تروریسم دولتی پابرجا خواهد ماند، مگر اینکه سازمان‌های بین‌المللی مربوطه اقدامات موثری را برای پاسخگویی رژیم تروریستی اسرائیل و حامیان آن انجام دهند. انجام ندادن این کار نه تنها مقامات ایرانی را به خطر می‌اندازد، بلکه سایر کشور‌ها را در کنار جنایاتی که در غزه در جریان است، در معرض این جنایات مذموم قرار خواهد داد.

موضع جمهوری اسلامی ایران در این رابطه در یادداشت ضمیمه که به‌عنوان سند شورای امنیت سازمان ملل منتشر شده، روشن شده است.

از نهادهای حقوق بشر سازمان ملل، از جمله نهادهای خاص، و به‌ویژه دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل کاملا انتظار می‌رود که با مداخله موثر و استفاده از هر اهرمی که در اختیار دارند، برای ابراز عقیده و مدیریت در ابراز تاسف از ترور شرورانه سردار سلیمانی و سایر قربانیان ایرانی تروریسم عاری از هرگونه گزینش و استاندارد‌های دوگانه و مجازات عاملان این جنایتکاران عمل کنند.»/تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها