جزئیات جلسات کمیسیون‌های مجلس درباره بودجه سال ۱۴۰۳

کد خبر: 1266115

کمیسیون‌های تخصصی مجلس این هفته برای بررسی بودجه سال ۱۴۰۳ جلسه داشتند که جزئیات این نشست‌ها را در این گزارش می‌خوانیم.

جزئیات جلسات کمیسیون‌های مجلس درباره بودجه سال ۱۴۰۳

 کمیسیون‌های تخصصی مجلس این هفته برای بررسی بودجه سال ۱۴۰۳ جلسه داشتند که جزئیات این نشست‌ها را در این گزارش می‌خوانیم.

رئیس جمهور لایحه بودجه سال 1403 را جهت بررسی در مجلس تقدیم هیئت رئیسه قوه مقننه کرد. پس از آن کمیسیون تلفیق بودجه سال 1403 تشکیل و قرار شد تا کمیسیون‌های تخصصی مجلس لایحه بودجه سال آینده را بررسی و گزارش خود را به کمسیون تلفیق ارائه دهند.

کمیسیون‌های تخصصی مجلس در جلسات اخیر خود لایحه بودجه را بررسی و گزارشات خود را تقدیم کمسیون تلفیق کردند تا جلسات این کمسیون برای بررسی بودجه سال آتی از هفته آینده برگزار شود که در ادامه برخی از نشست‌های کمیسیون‌ها برای بررسی لایحه را می‌خوانیم:

*بررسی پیشنهادات وزارت نیرو درباره لایحه بودجه 1403 در کمیسیون عمران

عبدالجلال ایری سخنگوی کمیسیون عمران در تشریح جلسات این هفته کمیسیون متبوعش، بیان کرد: در جلسه امروز کمیسیون عمران معاونان وزارت نیرو، از جمله مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و  معاون برنامه ریزی و اقتصادی این وزارتخانه حضور یافتند و پیشنهادات خود را برای لایحه بودجه 1403 مطرح کردند.

وی در ادامه اظهار کرد: همچنین درجلسات این هفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی، بنیاد مسکن، بیمه مرکزی، جمعیت هلال احمر در کمیسیون حضور یافته و پیشنهادات خود را مطرح کردند. بودجه سند مالی و برنامه ریزی یک ساله کشور بوده و در شرایط فعلی با توجه به مشکلات که برای تامین منابع مالی وجود دارد، هزینه ها باید به درستی مدیریت و برای پروژه‌های کشور اولویت بندی داشته باشیم.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس در ادامه تصریح کرد: ضرورت اصلاح شبکه های آبرسانی در روستاها و شهرها، آبرسانی به مناطق دارای تنش آبی، تکمیل پروژه های سد سازی و پروژه های انتقال آب و احداث آب شیرین کن ها از جمله مواردی بود که در نشست کمیسیون بر روی آنها تاکید شد. تلاش بر این است تا در بودجه سال آتی تصمیمات خوبی در این حوزه ها اتخاذ شود.

*پیش‌بینی سازوکار لازم در بودجه 1403 برای نوسازی شهرک‌های صنعتی

بنابراین گزارش، علی جدی عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در تشریح جلسات این هفته کمیسیون متبوعش، گفت: در این جلسه پیشنهادات نمایندگان در حوزه صنعت، معدن، ارتباطات، پتروشیمی و.. در بودجه سال 1403  مورد بررسی قرار گرفت.

عضو هیئت رئیسه مجلس در تشریح این پیشنهادات، ادامه داد: براساس مصوبه کمیسیون مقرر شد 15 درصد حقوق دولتی معادن در شهرها و استان‌های درگیر با معادن، هزینه شود.

وی اضافه کرد: همچنین مقرر شد صورتحساب‌های حسابرسی شده شرکت‌هایی که اوره تولید و به وزارت جهاد کشاورزی می‌دهند، پرداخت شود زیرا این شرکت‌ها به دولت اوره  می‌دهند اما طلب آن‌ها پرداخت نمی‌شود.

این نماینده مردم مجلس یازدهم تصریح کرد: همچنین مقرر شد، 0.5 درصد از سهم دولت و 0.5 درصد از سهم شهرداری‌ها از مالیات بر ارزش افزوده‌ای که واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی می‌پردازند، به این شهرک‌های صنعتی برای نگهداری و  نوسازی زیرساخت آن‌ها داده شود.

*سهم 70 درصدی وزارت اقتصاد در وصول درآمدهای بودجه

همچنین  مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در تشریح جلسات هفته کمیسیون متبوعش، گفت: مسئولین سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد در جلسات این هفته کمیسیون متبوعش گزارشی درباره محتویات بودجه سال 1403 ارائه کردند.

وی افزود: مسئولین سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد در جریان ارائه این گزارش، موانع و پیشنهادات بودجه‌ای خود را مطرح کردند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: مسئولین وزارت اقتصاد و امور دارایی در جریان این گزارش تاکید داشتند که در بودجه مذکور واقعی بودن اعداد بودجه، کمبود کسری بودجه، واقعی سازی ارقام مولد سازی و مبارزه با فرار مالیاتی لحاظ شده است.

طغیانی تاکید کرد: همچنین مسئولین وزارت اقتصاد در این جلسه تاکید داشتند که سهم وزارت اقتصاد در وصول درآمدهای بودجه حدود 70 درصد است.

*احکام لایحه بودجه 1403 در حوزه انرژی بررسی شد

مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در تشریح جلسات این هفته کمیسیون متبوعش مجلس شورای اسلامی به بررسی احکام و تبصره‌های ارجاعی لایحه بودجه سال 1403 کل کشور در بخش انرژی اشاره کرد و گفت: جلسات این هفته با حضور معاونت برنامه‌‍ریزی وزارتخانه‌های نفت و نیرو، مدیران بخش انرژی سازمان برنامه و بودجه و کارشناسان مرکز پژوهش‌ها احکام بخش انرژی با توجه به گزارش اعضای کمیسیون انرژی در کمیسیون تلفیق بودجه مورد بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: توجه به بهینه‌سازی مصرف انرژی و سرمایه‌گذاری در حوزه نفت و گاز ازجمله موضوعاتی هستند که کمیسیون انرژی همچنان نسبت به آن تاکید کرد، لذا عملیاتی و تکرار شدن این مهم در بودجه 1403 بسیار حائزاهمیت است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقاط ضعف لایحه بودجه در حوزه انرژی، افزود: متاسفانه به برخی از احکام برنامه هفتم همچون ذخیره‌سازی سوخت در لایحه توجه نشده است، البته کاستی‌هایی نیز در حوزه نظارت وجود دارد چراکه نظارت‌پذیری کاهش پیدا کرده است.

*تحقق 22 درصدی اعتبارات ورزشی در بودجه سال جاری قابل دفاع نیست

طبق این گزارش، احمد راستینه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس در تشریح جلسه این هفته کمیسیون متبوعش،گفت: نشست این هفته کمیسیون فرهنگی ادامه بررسی احکام فرهنگی بودجه 1403 بود که با حضور کارشناسان مرکز پژوهش‌‌های مجلس و جمعی از اعضای کمیسیون برگزار شد.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی، افزود: طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس و گزارشاتی که توسط سایر دستگاه‌های دیگر به کمیسیون ارجاع شده است، در موضوع تسهیلات تکمیلی وام ازدواج و فرزندآوری به ترتیب در سال جاری حدود 57 و 54 درصد محقق شده است که نسبت به سال گذشته رشد 22 درصدی را به همراه داشته است.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از کوتاهی‌های صورت گرفته در  پرداخت وام فرزندآوری به ویژه فرزند سوم به بعد، یادآور شد: از اعتبارات در نظر گرفته شده برای ودیعه مسکن در سال گذشته حدود 6 درصد آن محقق شده است، این مسئله قابل قبول نیست، با توجه به کوتاهی‌های صورت گرفته در تحقق بودجه 1402 مقرر شد در جلسات آتی دستگاه‌های نظارتی، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات در کمیسیون حضور یابند و علت عدم تحقق بودجه سال جاری در خصوص ودیعه مسکن جوانان و تسهیلات ازدواج و فرزندآوری، گزارشی به کمیسیون ارائه دهند تا براساس قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده مستنکفین از اجرای قانون به دستگاه‌های قضایی معرفی شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: در جلسه امروز پیشنهاداتی در بخش‌های درآمدی بودجه ارائه شد، انتظار می‌رود دولت از پیشنهادات کمیسیون فرهنگی در جهت ارتقاء احکام فرهنگ و هنر در بودجه 1403 استقبال داشته باشد.

راستینه در ادامه با تاکید بر اینکه تنها 22 درصد از اعتبارات حوزه ورزش در بودجه سال جاری محقق شده است، گفت: سهم مالیات بر ارزش افزوده امسال بالای 85 درصد بوده است، تحقق 22 درصدی اعتبارات ورزشی در سال 1402 قابل دفاع نیست و باید سازمان برنامه و بودجه نسبت به این مسئله باید اقدام نمایند.

*وضعیت نامناسب اعتبارات مربوط به مسکن در لایحه بودجه 1403

همچنین محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در تشریح جلسات این هفته کمیسیون متبوع خود گفـت: تعدادی از مسئولان دستگاه‌های اجرایی در جلسه امروز کمیسیون عمران مجلس حضور پیدا کرده و پیشنهادات اعتباری خودشان را برای درج در لایحه بودجه سال آتی ارائه کردند .

وی با بیان اینکه فاصله میان نیاز اعتباراتی برای تکمیل پروژه های عمرانی تا وضعیت منابع موجود بسیار زیاد است عنوان کرد: اگر با همین منابع کارها را ادامه دهیم، تکمیل پروژه‌ها سالیان سال ادامه پیدا کرده که به مرور زمان هم مستهلک شده و هم با رشد تورم هزینه تمام شدن پروژه ها افزایش پیدا می‌کند. لذا به دنبال این هستیم که از طریق ظرفیت‌های مانند تهاتر، قیر رایگان، ماده 56 ( تسهیلات بانکی) و بخش خصوصی روند اتمام پروژه ها را سرعت بخشیم.

نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه سال 1403 کل کشور اظهار کرد: تلاش داریم از ظرفیت منابع غیر دولتی در پروژه های عمرانی استفاده کنیم. هم اکنون وضعیت اعتبارات مربوط به پروژه های عمرانی و مسکن در لایحه بودجه نامناسب بوده و حتما باید در جریان بررسی در مجلس مورد توجه ویژه قرار بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس خاطرنشان کرد: موضوع تهاتر نفت با پروژه های عمرانی و موضوع قیر رایگان را نیز حتما مانند سال گذشته در لایحه بودجه سال آتی پیگیری و لحاظ می‌کنیم.

انتهای‌پیام/

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها