سؤال جنجالی یک خبرنگار از متیو میلر درباره حادثه تروریستی کرمان

کد خبر: 1266594

سؤال جنجالی یک خبرنگار از متیو میلر درخصوص نقش داشتن امریکا در حادثه کرمان چرا می‌گویی مضحک است؟

سؤال جنجالی یک خبرنگار از متیو میلر درباره حادثه تروریستی کرمان

امریکا و رژیم صهیونیستی درحالی برای تبری جستن از مشارکت در حمله تروریستی به مردم بی‌گناه کرمان تلاش می‌کنند که مسئولیت این جنایت متوجه همراهی پیدا و پنهان آنها با گروه‌های تروریستی از جمله داعش است. درهمین راستا، محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در نخستین ساعات پس از این حمله با اشاره به ادعای واشنگتن که اعلام کرده امریکا و اسرائیل در حمله تروریستی به گلزار شهدای کرمان دست نداشته‌اند، تأکید کرد که این جنایت برعهده امریکا و رژیم صهیونیستی است و تروریست‌ها ابزار دست آنها هستند. چهارشنبه گذشته مردمی که در چهارمین سالروز شهادت سردار قاسم سلیمانی در گلزار شهدای کرمان حضور یافته بودند، هدف حمله‌ای قرار گرفتند که گروهک داعش مسئولیت رسمی آن‌را برعهده گرفت؛ گروهکی که فارغ از حمایت سازماندهی شده دشمنان جمهوری اسلامی در جبهه غرب و اسرائیل نمی‌توانست دست به ارتکاب چنین جنایت خونینی بزند. با این حال ساعاتی پس از این حمله بود که جدا از جامعه بین‌الملل، شورای امنیت، دولت امریکا و کشورهای اروپایی نیز این حمله را محکوم کردند.

همدردی و ادعا

شورای امنیت سازمان ملل متحد یک روز پس از حمله تروریستی به مردم کرمان، با انتشار بیانیه‌ای این حمله را به شدیدترین وجه محکوم کرد. اعضای شورای امنیت، تروریسم را یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت بین‌المللی خواندند و بر لزوم پاسخگویی عاملان، سازمان‌دهندگان، تأمین‌کنندگان مالی و حامیان این اقدامات مذموم تروریستی و محاکمه آنها تأکید کردند.

وزارت خارجه امریکا نیز در مواضعی ادعایی که می‌کوشید هرگونه گمانه‌زنی میان این حمله تروریستی با رژیم صهیونیستی را رد کند، اقدام تروریستی در کرمان را هولناک خواند و با بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کرد. «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده با بیان اینکه «با قربانیان و عزیزان‌شان که در این انفجار هولناک جان باختند، ابراز همدردی می‌کنیم»، به مواضع مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر عاملیت امریکا و اسرائیل در این حمله اشاره کرد و مدعی شد: «نخست اینکه ایالات متحده به هیچ وجه درگیر این موضوع نبوده است و هرگونه ارجاع به آن برخلاف واقع و مضحک است. دوم اینکه ما هیچ دلیلی نداریم که باور کنیم اسرائیل در این امر دخیل است.» او همچنین در پی پذیرش مسئولیت حملات تروریستی در کرمان ایران از سوی گروهک تروریستی داعش مدعی شد که ارزیابی امریکا این موضوع را تأیید می‌کند. «جان کربی»، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز با ابراز همدردی با قربانیان حمله کرمان ادعا کرد: «ما هیچ نشانه‌ای از دست داشتن اسرائیل در این موضوع نداریم.» درهمین حال «دانیل هاگاری»، سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی درحالی که در یک نشست خبری مخاطب پرسشی درباره حمله تروریستی در ایران قرار گرفته بود، ادعا کرد: ما هیچ صحبتی درباره انفجارهای ایران نداریم و تمرکز ما بر جنگ علیه حماس است.

پیام پوتین و شی به همراه واکنش‌های پرشمار

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز در پیامی به مقام معظم رهبری و آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، انفجار تروریستی کرمان را تسلیت گفت و آن را تکان‌دهنده، ظالمانه و بی‌پروا توصیف کرد. شی جین پینگ رئیس‌جمهور چین نیز در واکنش به این حادثه اعلام کرد: «از شنیدن خبر حمله تروریستی در استان کرمان ایران که تلفات سنگینی برجای گذاشته، شوکه شدم. من به نمایندگی از دولت و مردم چین، عمیقاً جان باختن قربانیان را تسلیت گفته و صمیمانه با مجروحان و خانواده‌های آنها همدردی می‌کنم.» کشورهای مختلف دیگری از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان، هلند، سوئیس، اتریش، نروژ، بلژیک، ایرلند، نیوزلند، هند، ژاپن، ترکیه، لیبی، آذربایجان، قزاقستان، گرجستان، ترکمنستان، صربستان، تاجیکستان، ویتنام، قرقیزستان، کره جنوبی، الجزایر، شیلی، برزیل، مکزیک، کوبا، بولیوی، نیکاراگوئه، موریتانی، بلاروس، مالی، بنگلادش و بسیاری دیگر از کشورها نیز نسبت به حمله تروریستی کرمان و شهادت مردم بی‌گناه واکنش نشان دادند و آن‌را محکوم کردند. پیشتر نیز شورای امنیت سازمان ملل، دبیرکل این سازمان و اتحادیه اروپا این حمله را محکوم کرده بودند.

ابراز همدردی «ریاض»، «قاهره» و کشورهای منطقه

قریب به اتفاق مقام‌های بلندپایه کشورهای خاورمیانه نیز در بیانیه‌هایی شدیدالحن، شهادت شمار زیادی از مردم کرمان را محکوم کردند. وزارت خارجه عربستان در بیانیه‌ای رسمی ضمن محکومیت این اقدام اعلام کرد: ما صمیمانه تسلیت، همدردی و همبستگی خود را با ایران در این رویداد دردناک اعلام می‌کنیم و برای مجروحان آرزوی بهبودی عاجل داریم. وزارت خارجه امارات نیز در بیانیه‌ای تمام اشکال خشونت و تروریسم را که با هدف بی‌ثبات کردن امنیت و ثبات و مغایر با ارزش‌ها و اصول بشردوستانه است، مردود خواند. مصر هم اقدام تروریستی شهر کرمان را به شدیدترین وجه محکوم کرد و ضمن تسلیت به دولت و مردم ایران، برای خانواده قربانیان آرزوی صبر کرده است. عراق، عمان، سوریه، پاکستان، لبنان، اردن، بحرین، کویت و وزارت خارجه هیأت حاکمه سرپرستی افغانستان نیز در بیانیه‌هایی حمله تروریستی کرمان را به شدیدترین وجه محکوم کردند. علاوه بر کشورهای منطقه‌، جنبش مقاومت اسلامی حماس، جنبش مجاهدین فلسطین و جهاد اسلامی فلسطین هم حمله تروریستی کرمان را به شدت محکوم کردند.

نامه به شورای امنیت و پرچم‌های نیمه‌برافراشته

در همین راستا،  نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کرد که ایران متعهد به استفاده از تمامی سازکارهای موجود برای اطمینان از پاسخگو کردن مسئولان و همدستان آنها در این اقدام شنیع تروریستی است. در پی اقدام تروریستی کرمان سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف ضمن محکومیت حادثه تروریستی کرمان، پرچم ایران را به احترام شهدا نیمه‌برافراشته کردند. دبیرکل سازمان همکاری شانگهای با حضور در محل سفارت کشورمان دفتر یادبود شهدای حادثه تروریستی کرمان را امضا کرد.

سؤال جنجالی یک خبرنگار از متیو میلر درخصوص نقش داشتن امریکا در حادثه کرمان چرا می‌گویی مضحک است؟

پس از آنکه متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در نشست خبری خود اعلام کرد که امریکا به هیچ‌وجه درگیر حادثه تروریستی کرمان نبوده و هرگونه ارجاع به آن مضحک است، خبرنگاران به او اعتراض کردند. یک خبرنگار خطاب به میلر گفت: «درباره آنچه گفتید هرگونه دست داشتن امریکا در این حادثه مضحک است؛ کنجکاوم که بدانم چرا «مضحک» است؟ ایالات متحده سابقه قدیمی در انجام برخی کارها در ایران دارد... می‌خواهم سراغ سال 1953 بروم (سال 1332؛ کودتا علیه دولت ملی مصدق) ولی خب پیش از تولد من و شما بوده... اما تا چند دهه بعد از 1953 طول کشید تا امریکا و انگلیس به نقش‌شان در کودتا اعتراف کنند. در ایام اخیر، همین چهار سال پیش که دلیل انفجار اخیر هم همین است، سالگرد حمله به قاسم سلیمانی بود که دولت وقت امریکا با افتخار مسئولیت آن را برعهده گرفت. پس چرا می‌گویید اتهام به نقش داشتن امریکا علیه ایران مضحک است؟»

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها