در اجلاس سراسری نماز؛

رئیسی: رسانه‌ها نسل نو را متوجه برکات نماز کنند

کد خبر: 1266700

رییس جمهور در اجلاس سراسری نماز که در زنجان در حال برگزاری است با بیان اینکه رسانه ها و مراکز علمی و فرهنگی باید نسل نو را متوجه برکات و آثار نماز کنند، تاکید کرد که «بهترین عنصر برای صیانت از نسل جوان و آحاد جامعه نماز است و نماز است و نماز.»

رئیسی: رسانه‌ها نسل نو را متوجه برکات نماز کنند

رییس جمهور در اجلاس سراسری نماز که در زنجان در حال برگزاری است با بیان اینکه رسانه ها و مراکز علمی و فرهنگی باید نسل نو را متوجه برکات و آثار نماز کنند، تاکید کرد که «بهترین عنصر برای صیانت از نسل جوان و آحاد جامعه نماز است و نماز است و نماز.»

ابراهیم رئیسی که در دوم سفر استانی مهمان زنجانی‌هاست، روز شنبه در اجلاسیه سراسری نماز که در مرکز این استان در حال برگزاری است، افزود که شکل گیری حیات طیبه و ساخت جامعه سالم بدون نماز امکان پذیر نیست و نماز در حیات طیبه انسان ها بسیار تاثیر می گذارد.

نماز راه رسیدن به سبک زندگی اسلامی است

وی اضافه کرد: رسیدن به سبک زندگی اسلامی در گرو نماز است و زندگی سالم یک انسان باید با محوریت نماز شکل بگیرد.

رئیسی افزود: نخستین توصیه و تاکید به انسان ها نماز و حی علی الصلاه است.

رییس جمهور اضافه کرد: اگر نماز اقامه شود امر به خوبی‌ها و نهی از زشتی ها شکل می گیرد، همچنین مبارزه با نفس و شیطان درون و شیاطین بیرون صورت خواهد گرفت.

وی افزود: مستحکم‌ترین پشتوانه برای یک انسان سالک که می‌خواهد در حوزه مبارزه با نفس و شیاطین، اشرار و طواغیت موفق شود نماز است.

رییس جمهور اضافه کرد: امیدآفرین‌ترین فریضه الهی نماز است که امیر مومنان به آن توصیه فرموده اند.

قدردانی از تلاش‌های 4 دهه‌ای آقای قرائتی در حوزه نماز

رییس جمهور در ادامه با تشکر صمیمانه از استاد بزرگوار و مفسر عالی قدر جناب آقای قرائتی،‌ گفت: ایشان در این سال ها و حدود سه یا چهار دهه گذشته تاکنون پرچم نماز و پرداختن به نماز را برافراشت که موجب افتخار است.

وی گفت: حقیقتا در این حوزه بسیاری از فضلای حوزه علمیه، دانشگاهیان، امامان جمعه و جماعات همت و همکاری کردند که بسیار هم در خانه،مدرسه، دانشگاه و سازمان ها و دستگاه ها موثر بوده است.

رییس جمهور افزود: خوشبختانه این تلاش ها در بین عموم مردم موثر بوده است و پرداختن به نماز و توجه دادن به این فریضه الهی باید بعد از این هم بسیار کار شود.

نماز بر همه امور مقدم است

رئیسی تاکید کرد که به هیچ عنوان نباید توجه به نماز جایش را به مساله دیگری بدهد؛ نماز محوریت دارد بر همه چیز... حتی در کارزار عاشورا می‌بینیم که حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) به ما درس نماز دادند.

وی یادآور شد که امام راحل و شهدای عالی قدر ما در وصایای خود همه ما را به نماز سفارش کردند، آیات قران و توصیه اهل بیت (ع) همگی دلالت بر لزوم توجه به نماز دارد.

رییس جمهور اظهار کرد که زنجانی‌ها مردمانی متدین هستند و در تاریخ این استان توجه به فرهنگ و فقه و حکمت را در پرتو عنایت و اهتمام به نماز می‌بینیم.

وی بیان کرد که ارزیابی‌های ستاد اقامه نماز قابل قدردانی است و رصد دستگاه ها و سازمان ها و متنبه و تشویق شدن در این خصوص بسیار اهمیت دارد.

دعوت دستگاه ها و نهادها به ترویج نماز در نسل نو 

رئیسی تاکید کرد که باید توجه به نماز در نسل جوان بیشتر شود و ما مسوولیت داریم نسبت به نسل نو در توجه دادن آنان به سوی نماز و آثار و برکات و معنویات این فریضه الهی؛ این وظیفه همه ما و رسانه ها و مراکز علمی و فرهنگی است.

وی گفت که اجلاس های نماز حالت نمادین برای ما دارند که به ما وظیفه اقامه و ترویج نماز را گوشزد می کند.

رییس جمهور اظهار کرد که در تصاویر و جلوه هایی که از فلسطین می بینیم نماز خواندن افرادی است که مصیبت دیده بودند و روی خرابه ها نماز می‌خواندند، مهم ترین عنصر مقاومت فلسطینیان همان توجه به نماز و برپایی آن است.

نماز رزمندگان فلسطینی را مقاوم نگه داشته است 

وی ادامه داد که نیرو بخش‌ترین عنصر برای انسان سالک، نماز است؛ چه چیز بچه های فلسطین را مقاوم نگه داشته است جز توجه به قرآن و نماز. بزرگترین امید فلسطنیان نماز و قرآن است که آنها را مقابل دشمن سرپا و مقاوم نگه داشته است.

رییس جمهور بیان کرد که همین امروز به تعبیر رهبر معظم انقلاب اگر محاسبه کنیم، پیروز فلسطین و بازنده واقعی رژیم جعلی صهیونیستی است، این برکت ایمان و قرآن و نماز است، در دفاع مقدس هم همین گونه بود و رزمندگان با قدرت نماز و قرآن به مبارزه با دشمن بعثی می‌رفتند.

وی افزود که مهم‌ترین مولفه قدرت برای انسان سالک و جامعه قدرتمند توجه به نماز و اقامه آن و پیاده سازی دستورهای الهی است.

نباید نماز در هیچ حالتی ترک شود

رییس جمهور تاکید کرد که نماز نباید در سختی و نشاط ترک شود و هیچ کس در هیچ حالتی نباید نماز را ترک کند؛ همیشه نماز است و آنچه ما را امروز رنج می‌دهد آسیب‌های فردی و اجتماعی است.

وی افزود که انسان از جانب نفسانیت و طاغوت و مستکبرین تهدید می شود که راه نبرد با آن نماز است. هیچ کس در این مسیر به قله و جایگاه ولی‌اللهی نرسیده است مگر از طریق نماز و نماز هم راه و طریق است و هم مقصود. این فریضه بهترین وسیله ذکر خداست، هم ذکر قلبی و هم جسمی و هم سلوک. 

رئیسی گفت که در چهره نمازگزاران آثار بندگی است و سلوک آنها سلوک اهل سجده است. در سلوک آنها آثار بندگی و نماز پیداست. نماز یکی از شاخص‌های مهم برای گزینش افراد است در روایات ما هست که در اینجا نماز شاخص مهمی است. 

وی ادامه داد که اگر فردی در این امر نمره آورد ممکن است دیگر اعمال او هم سنجیده شود، اگر در نماز نمره نیاورد در بقیه امور اصلا ممکن است سنجیده نشود.

رییس جمهور گفت که در این مجلس که همه اهل علم است، چیزی نمی‌توان گفت. استاد همه ما آقای قرائتی است که دعوت و امر کردند برای حضور در این جلسه. 

وی اظهار کرد که یک نگاه به نماز به عنوان اقدام شخصی است که آن کیفیت بخشی به نماز است. نماز باید از لقلقه زبان به جان فرد نفوذ کند و این روح نماز است و باید روح ما با روح نماز انس گیرد و این رمز موفقیت است؛ اگر می‌خواهیم کارها موثر واقع شود، ذکر خداوند بر زبان و جان ما باشد، توجه به نماز و قوت گرفتن از نماز است.

رییس جمهور یادآور شد که نماز هم نفرین و هم دعا می‌کند، بگذاریم دعای نماز بر ما شامل شود یکی از دعاهای مستجاب دعای نماز است، نکته بعد اینکه باید برای اجتماعی کردن نماز تلاش کرد.

وظیفه خطیر اهل هنر و قلم در ترویج نماز

وی افزود که اهل هنر و اهل قلم و بیان باید تلاش کنند تا ترویج نماز صورت گیرد، اهل رسانه برای ترویج و تبیین و معروفیت نسبت به نماز با بیان های مختلف در سطوح گوناگون جامعه باید بکوشند تا همه با نماز انس بگیرند و کسی در این امر استثنا نیست.

رئیسی گفت که همه افراد که در حوزه و دانشکاه و دیگر مراکز هستند در این خصوص تلاش کنند. ترویج نماز بسیار مهم است، وقتی مسوولی و مدیری اهل نماز باشد دیگران هم به نماز دعوت می‌شوند، رییس و استادی وقتی خودش به سوی نماز بشتابد دیگران نیز گرایش پیدا می کنند.

وی بیان کرد که بسیار مهم است کارمندان بینند رییس اداره به نماز توجه جدی دارد. ما نسبت به آسیب های اجمتاعی باید نگران باشیم، آسیب های اجتماعی جامعه را تهدید می کند.

رییس جمهور ادامه داد که وسایل ارتباطی را که نمی توان با اقداماتی محدود کرد، راههای دسترسی برای همه هست گستردگی که در فضای مجازی هست امروز همه سطوح زندگی را تحت تاثیر قرار داده است و سرعت آن همه لایه های زندگی انسان معاصر را در بر گرفته است و روز به روز هم به طرف هوشمند سازی و گام های بعدی پیش می رود که باید در این عالم ارتباطات و اطلاعات در جهت رشد پیش برویم.

وی اضافه کرد که مصون سازی بهترین راه جلوگیری از آسیبها است و بهترین عنصر برای مصون سازی به خصوص نسل جوان نماز است و نماز است و نماز. پرداختن به نماز و اینکه همه مراکز علمی فرهنگی و اندیشه ای در تمام مراحل خود را نسبت به نماز موظف بدانند.

امام راحل و مقام معظم رهبری بهترین الگوی توجه به نماز 

رئیسی یادآور شد که در رفتار امام راحل حتی در آخرین لحظات عمر شریفشان توجه به نماز بود و در رهبری نیز با وجود مشغله بسیار و توجه به مسایل جهان اسلام  و توجه به نماز را در ایشان می بینیم که بهترین الگو هستند.

وی تاکید کرد که بزرگان نیز همه به این امر تاکید دارند از بهترین وظایف هم توجه به نماز است، اگر اعمالی هم هست نماز جای خود را دارد. نماز در همه امور محوریت دارد؛ حتی در کارزار سخت کربلا که امام حسین (ع) درس نماز به همه دادند.

وی گفت که وجود مقدس حجت خدا به بشر درس نماز می دهد در وصیت نامه امام و شهدا همه ما را به نماز توجه دادند و اینها برای ما حجت بزرگی است و کشور ما و نظام این توفیق را دارد که مردم به خصوص در زنجان متدین و نماز خوان هستند در تاریخ استان فرهنگ و توجه به علم و حکمت را می بینیم که در پرتو نماز است .

وی گفت که از ارزیابی هایی که در ستاد اقامه نماز انجام می شود، سپاسگزارم اما می خواهیم که سازمان ها و ادارات توجه دادن و تنبه دادن نسبت به نماز به رغم اینکه همه بلد هستند اما ما یادآوری، ارزیابی و رصد را ضروری می دانیم و در موفقیت ها نقش دارد اگر متنبه شوند متشکر خواهند شد که توجه دادیم به نماز و روح نماز. به خصوص  نسل جوان که سرمایه کشور هسنتد.

وی گفت که در توجه دادن به نماز و آثار و برکات و معنویات این فریضه همه وظیفه دارند، نقش و تاثیر رسانه ها و مراکز علمی و الگو ساز و دانشگاه در این حوزه برای توجه دادن نسل جوان به نماز بسیار بیشتر است. 

نیار به تولید بیشتر آثار فرهنگی و هنری در حوزه نماز

رییس جمهور افزود که کتاب های بسیای در این خصوص نوشته و آثار هنری ارزشمندی ساخته شده است که این لازم بوده اما کافی نیست، باید بیشتر کار شود و باید در این خصوص کار کنیم. 

وی بیان کرد که نمازخواندن را در جلوه هایی از فلسطین مقتدر و مظلوم دیدیم که بر روی خرابه ها رو به قبله نماز می خواندند و مهمترین عنصری که آنها را در صحنه نگه داشته، نماز است. مادری که اعضای خانواده خود را از دست داده، نماز او را نگه داشته است.

رئیسی توضیح داد که نیرو بخش‌ترین عنصر برای انسان صالح نماز است و این نماز انسان را در اوج نگه می دارد. نمازگزار خود را در مقابل عزت و قدرت معبود می بیند. نماز و قوت ایمان، فلسطین را سرپا نگه داشته است و امروز غزه بزرگ و فلسطین امیدش به نماز است که دشمن زبون را ناامید و مستاصل کرده است.

نماز مهمترین مولفه قدرت انسان سالک 

رییس جمهور گفت که نماز، امروز شرافت را در مقابل شرارت و بندگان خالص خدا را مقابل مستکبران قرار داد است و همین امروز پیروز میدان فلسطین و شکست خورده اسراییل است، اینها قدرت نماز است که توانسته است انسان ها را مقاوم کند.

وی اظهار کرد که رزمندگان ما نیز با قوت نماز، ایستادند و با دشمن نبرد کردند. مهمترین مولفه قدرت برای انسان سالک و جامعه قدرتمند توجه به خدا، نماز و انجام این تکالیف است./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها