نماینده مجلس: بریکس راهی برای کاهش فشار تحریم‌ها است

کد خبر: 1266987

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفت: ایران فشار زیادی در مقابل تحریم‌ها متحمل شده و با عضویت در بریکس و مجامع مشابه می‌توانیم تحریم ها را دور زده و فشارها را تحمل کنیم.

نماینده مجلس: بریکس راهی برای کاهش فشار تحریم‌ها است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، گفت: ایران فشار زیادی در مقابل تحریم‌ها متحمل شده و با عضویت در بریکس و مجامع مشابه می‌توانیم تحریم ها را دور زده و فشارها را تحمل کنیم.

مهرداد گودرزوندچگینی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ایران به صورت رسمی عضو بریکس شد، در خصوص نقش و اهمیت عضویت در گروه بریکس، گفت: بریکس یکی از مجامعی است که به کشورهای عضو کمک می‌کند. در ابتدای کار این گروه با حضور 5 کشور قدرتمند جهان در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی کار خود را آغاز کرد و با پیگیری‌های دولت و مجلس شورای اسلامی، ایران نیز به عضویت آن در آمد.

نماینده مردم رودبار مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه صندوق توسعه بریکس نیز یکی دیگر از ظرفیت‌هایی است که تعامل اقتصادی بین کشورهای عضو را از طریق تسهیلاتی پرداختی و ایجاد ارتباطات بانکی افزایش می‌دهد، عنوان کرد: تعامل موجود بین کشورهای عضو این گروه می‌تواند از فشار تحریم های برخی از کشورهای خودسر و زورگو در جهان جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه اینگونه مجامع و گروه‌ها که چندین کشور در آن هم پیمان می‌شوند و تعاملات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی با یکدیگر ایجاد می‌کنند نقش مهمی در تقویت اعضا دارند، ادامه داد: تعامل ایجاد شده در تاب آوری مقابل تحریم ها به ملت‌ها عضو کمک می‌کند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران فشار زیادی در مقابل تحریم‌ها متحمل شده و با عضویت در بریکس و مجامع مشابه می‌توانیم تحریم ها را دور زده و فشارها را تحمل کنیم، تصریح کرد: حضور کشورهایی مانند چین، روسیه، برزیل، آفریقای جنوبی و همچنین عربستان، امارات و مصر در بریکس  بسیار کمک کننده است و هرکدام از آنها دارای سبک و توانمندی اقتصادی خاص خود هستند و نقش کلیدی در تعاملات اجتماعی و اقتصادی بین اعضا ایفا می‌کنند.

گودرزوند چگینی با تاکید بر اینکه پارلمان‌ها نقش کلیدی در زمینه ایجاد همکاری بین اعضای بریکس دارند، ادامه داد: رئیس و اعضای مجلس شورای اسلامی ایران در مجمع پارلمانی بریکس نقش بسیار پررنگی و موثری داشتند و مباحث بسیار تاثیرگذاری مطرح کردند.

وی با اشاره به اینکه دیدارهایی که رئیس مجلس شورای اسلامی با هیات‌های پارلمانی سایر کشورها از جمله مصر و امارات متحده عربی داشت بسیار موثر بود، گفت: به عنوان یکی از نمایندگان اعزامی به مجمع پارلمانی بریکس و حاضر در یکی از کمیسیون های آن مباحثی در حوزه انرژی و اقتصاد طرح کردم که به دلیل ظرفیت جمهوری اسلامی ایران در بخش اقتصادی توسط نمایندگان سایر کشورها به آن استناد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حضور پارلمان‌ها در بریکس می‌تواند زمینه پیشرفت و توسعه کشورها را فراهم کند./خانه ملت

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها