آیا هاشمی قدرت ذاتی نداشت؟!

کد خبر: 1267569

در سالروز درگذشت مرحوم هاشمی رفسنجانی، حسین مرعشی از همکاران و علاقه‌مندان او طی یادداشتی در روزنامه سازندگی از قدرت ناکافی هاشمی رفسنجانی برای زدن حرف آخر در کشور نوشته و بابت این موضوع تأسف خورده که هاشمی هیچ گاه نفر اول نبوده است!

آیا هاشمی قدرت ذاتی نداشت؟!

حسین مرعشی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی است که این حزب را می‌توان حزب مریدان و نیرو‌های هاشمی و به شکلی مولود غیرمستقیم او دانست. مراد همیشگی این حزب همیشه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی بوده و اعضای این حزب اغلب با نگاهی اغراق آمیز و احساسی در مورد او صحبت می‌کنند.

مرعشی در یادداشتی که در ارگان رسمی این حزب یعنی روزنامه سازندگی نوشته، با اشاره به مسئولیت‌های بزرگ هاشمی در ایران، آورده که «آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در هیچ مقطعی از مقاطع مدیریتی و حضورشان در صحنه‌های سیاسی و اداری کشور، دست‌شان باز نبوده است تا بتواند منویات خودش را به طور کامل اجرا کند. آقای هاشمی در این دوران طولانی هیچ‌وقت نفر اول نبوده تا بتواند، حرف آخر را در کشور بزند لذا از این جهت هم برای آقای هاشمی تأسف می‌خورم که به‌رغم مسئولیت طولانی‌ای که داشتند، اما قدرت کافی برای اجرای منویاتش نداشت و بالاتر از آن برای ایران تأسف می‌خورم که نتوانست یکی از شخصیت‌های کم‌نظیر تاریخ خودش با این همه استعداد‌های فراوان و ایده‌های بلند برای ایران، موفق نشد که این را داشته باشد.»

هاشمی چگونه باید نفر اول می‌شد؟ کاش مرعشی جواب این سؤال را واضح می‌نوشت!

از سویی، این بازی که ما قدرت نداشتیم و نگذاشتند کار کنیم دیگر خیلی مبتذل شده است. باز هم البته مرعشی حرفش را صریح زده و توضیح داده که منظورش از نداشتن قدرت کافی، «نفر اول نبودن» است، نه اینکه کل قدرت جایگاه ریاست جمهوری و سایر مناصب را تکذیب کند و مثل خاتمی بگوید رئیس‌جمهور تداکارتچی است! شاید منظور خاتمی هم همین چشمداشت به نفر اولی بوده و باقی سطوح قدرت را هیچ دانسته است! البته که حدود اختیارات رئیس‌جمهور و همه مناصبی که هاشمی داشته و بسط ید هم داشته، روشن است و بعید است افکارعمومی فریب این بازی بی‌اختیاری را بخورند.

جالب، اما سخنان چند ماه قبل مرعشی در برنامه جهان‌آرای شبکه افق است در مورد اینکه می‌خواهد نماینده مجلس بشود یا نه؛ سخنانی در مورد قدرت خودش و اعضای حزبش که همین یادداشت او را نقض می‌کند. مرعشی در آن برنامه گفت: «من همین الان که اینجا نشستم، به اندازه چند نماینده مجلس قدرت دارم. قدرت گرفتنی نیست، قدرت ذاتی است. قدرت من در فهم و درک من است، در مسئولیت پذیری من و در همراهی با مردم است. همین الان ممکن است روزی ده تا نماینده مجلس برای کارشان به من مراجعه کنند و از من مشورت بخواهند. مگر من نیاز به قدرت نمایندگی مجلس دارم؟ من به اعضای حزب گفته‌ام که عضو کارگزاران که برای کار کردن نیاز به قدرت رسمی داشته باشد، به درد نمی‌خورد. ما همین که می‌توانیم راه برویم، اندازه یک وزیر قدرت داریم!» کاش مرعشی در زمان حیات مرحوم هاشمی به ایشان توضیح می‌داد که چگونه قدرتی بیشتر می‌توان کسب کرد.

منبع: روزنامه جوان

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها

      تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فردانیوز هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد