واکنش خرازی به شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی

کد خبر: 1267928

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی با اشاره به شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی گفت: وظیفه همه کشورها به خصوص کشورهای اسلامی است که در دفاع از مردم فلسطین از این اقدام مسئولانه آفریقای جنوبی حمایت کنند.

واکنش خرازی به شکایت آفریقای جنوبی علیه رژیم صهیونیستی

سید کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی درباره دلایل اقدام آفریقای جنوبی به شکایت علیه نسل کشی رژیم صهیونیستی در دیوان بین‌المللی دادگستری گفت: آفریقای جنوبی که در دوره حاکمیت رژیم آپارتاید بر آن کشور، جنایات سفید پوستان اروپایی را علیه سیاه پوستان بومی آن کشور تجربه کرده بود، عمق جنایات رژیم آپارتاید صهیونیستی علیه مردم فلسطین را که مصداق بارزی از نسل کشی است، به خوبی درک می‌کند و به همین جهت در دیوان بین المللی دادگستری لاهه علیه رژیم اسراییل شکایت کرده است تا براساس کنوانسیون بین‌المللی پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی، به اقدامات این رژیم علیه فلسطینیان در غزه رسیدگی کند.

وی افزود: اینک وظیفه همه کشورها به خصوص کشورهای اسلامی است که در دفاع از مردم فلسطین از این اقدام مسئولانه آفریقای جنوبی حمایت کنند، همان طور که جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته از آن حمایت کرد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سوال که فکر می‌کنید رای دیوان چه خواهد بود؟ گفت: آنچه آفریقای جنوبی از دادگاه تقاضا کرده است فعلا صدور دستور توقف اقدامات رژیم اسراییل است که امروز برای رسیدگی به آن تشکیل شده و پس از چند روز متن آن انتشار خواهد یافت. رسیدگی دادگاه به شواهد و دلایلی که از سوی آفریقای جنوبی علیه رژیم اسراییل مبنی بر اقدام به نسل کشی ارائه خواهد شد و شنیدن دفاعیات رژیم اسراییل توسط دادگاه، فرآیندی طولانی خواهد بود که ممکن است چند سال طول بکشد، ولی اگر دادگاه در این مرحله دستور توقف اقدامات رژیم اسراییل در غزه را صادر کند، فی نفسه دستاوردهای خوبی علیه رژیم صهیونیستی خواهد بود.

خرازی در ادامه گفت: کنوانسیون نسل‌کشی در سال 1948 میلادی، پس از جنگ جهانی دوم و در پی داستان به اصطلاح نسل کشی یهودیان توسط حکومت نازی آلمان به تصویب رسید و این از عجائب تاریخ است که امروز براساس همان کنوانسیون علیه رژیم صهیونیستی و آپارتاید رژیم اسراییل چنین شکایتی در دادگاه مطرح می‌شود که امیدوارم نتایج آن صریح و بازدارنده نسبت به ادامه جنایات این رژیم کودک کش علیه مردم بی پناه فلسطین باشد.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به این سوال که ضمانت اجرای حکم دادگاه چیست؟ گفت: باید صبر کرد و دید رای نهایی دادگاه که مسلما تحت فشارهای سیاسی آمریکا و اروپا هم قرار خواهد داشت، چه خواهد بود و سپس در مورد مراحل بعدی آن صحبت کرد. البته، رای دادگاه در چارچوب کنوانسیون نسل کشی لازم الاجراست، ولی این بدان معنا نیست که کشوری که علیه آن رای صادر شده است، حتما بدان عمل می‌‌کند، مگر آنکه شورای امنیت براساس رای دادگاه قطعنامه‌ای صادر و کشور مزبور را مجبور به اجرای رای صادره نماید که طبعا پیش‌بینی می‌شود چنین قطعنامه‌ای علیه رژیم اسراییل با وتوی آمریکا و اروپاییان روبه‌رو شود.

تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها