با ایران یکی به دو نکنید!

کد خبر: 1268170

به دنبال تخلف کشتی سوئز راجان در اردیبهشت امسال و سرقت نفت ایران توسط آمریکا، نفتکش یاد شده با نام جدید نیکولاس ST توقیف شد

با ایران یکی به دو نکنید!

در کنار تنش ها در دریای سرخ، این بار اما خبری در دریای عمان مورد توجه رسانه های  منطقه و جهان قرار گرفت. در ابتدا خبرهایی درخصوص توقیف نفتکش آمریکایی توسط نیروهای ایرانی منتشر شد. ساعاتی بعد از انتشار این خبر، ارتش کشورمان در اطلاعیه ای این خبر را تایید و البته تاکید کرد که این توقیف به تلافی دزدی دریایی چند ماه قبل واشنگتن انجام شده است. در این اطلاعیه آمده است:« به دنبال تخلف کشتی سوئز راجان در اردیبهشت ماه سال جاری و سرقت نفت ایران توسط آمریکا،نفتکش یاد شده با نام جدید نیکولاس ST  توقیف شد. نفتکش متخلف یاد شده در سال جاری محموله نفت متعلق به جمهوری اسلامی ایران را با هدایت آمریکا سرقت و‌ به بنادر آن کشور منتقل کرده و در اختیار آمریکا قرار داده بود.» در بخش دیگری از این اطلاعیه جزئیات بیشتری ارائه شده است :«  این نفتکش  با تغییر نام به نیکولاس ST  در حال حمل نفت در دریای عمان بود  با حکم قضایی و تایید سازمان بنادر و کشتیرانی توسط نیروی دریای راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران، به تلافی سرقت نفت توسط رژیم آمریکا توقیف شد و در حال انتقال به بنادر جمهوری اسلامی برای تحویل به مقامات قضایی است.» این تلافی ایران به   مذاق مقامات آنان خوش نیامد و این دزدان دریایی به این موضوع واکنش نشان دادند! در همین باره ودانت، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک گزافه گویی آشکار خواستار آزادی نفتکش توقیف شده شد :«دولت ایران باید فوری این کشتی و خدمه آن را آزاد کند. توقیف غیرقانونی یک کشتی تجاری جدیدترین رفتار ایران با هدف ایجاد اختلال در کشتیرانی بین المللی است.این اقدام به بی ثباتی برای کشتیرانی جهانی و اقتصاد جهانی می افزاید. این اقدامات تحریک آمیز ایران برای اقتصاد جهانی مضر است و باید متوقف شود. آمریکا به همراه شرکای خود به مقابله با مجموعه ای از اقدامات بی ثبات کننده ایران ادامه خواهد داد.» پای جان کربی  هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز به این گزافه گویی ها باز شد و او نیز در واکنش به توقیف نفتکش آمریکایی از سوی ایران گفت:« ما این اقدام را محکوم می کنیم و دولت ایران باید این کشتی و خدمه آن را فورا آزاد کرده و این اقدامات تحریک آمیز را متوقف کند.»

ما صبوریم اما ...

در این میان اما این اقدام تلافی جویانه ایران مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفت. در همین راستا ریچارد مدهارست خبرنگار انگلیسی در واکنش به توقیف کشتی آمریکایی توسط نیروی دریایی ایران نوشت:« آمریکایی ‌ها دزدان دریایی هستند.آمریکایی‌ها بارها بشکه‌های نفت ایران را سرقت کردند  و این دفعه ایران به تلافی قبلی‌ها نفتکش آمریکا را توقیف کرد.»  «حجت سلطانی» سفیر کشورمان در ونزوئلا  نیز در واکنش به توقیف نفتکش متخلف آمریکایی توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی نوشت:« در می ۲۰۲۳، یانکی‌ها یک محموله نفت ایران را با یک نفتکش آمریکایی به سرقت بردند؛ روز گذشته نیروی دریایی ارتش ایران اقدام به توقیف همین نفتکش کرد.» او ادامه داد: «این به معنای صبر استراتژیک است؛ ما سیاست صبر را حفظ کرده‌ایم، اما هرگز آن را فراموش نمی‌کنیم.»  کاربری هم نوشت :« این یعنی دوران بزن در رو تمام شده و پاسخ ما هم فقط دیر و زود دارد، وگرنه اصلا سوخت و سوز نخواهد داشت!»

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها