«فردا» گزارش می‌دهد:

در آستانه وحدت اصولگرایان؟

کد خبر: 1268636

در شرایط کنونی به‌نظر می‌رسد زمینه وحدت سراسری اصولگرایان بیش از همیشه وجود دارد و آنها شاید در یک قدمی وحدت قرار گرفته‌اند.

در آستانه وحدت اصولگرایان؟

گروه سیاست سایت فردا: هرچه به انتخابات نزدیک می‌شویم، آرایش سیاسی گروه‌های مختلف بیشتر شکل می‌گیرد. اصولگرایان بی‌کار ننشسته‌اند و شاهدیم که 

طیف‌های مختلف اصولگرایی مشغول چیدمان نیروهای خود برای ورود همه جانبه به انتخابات هستند از آن سو اصلاح طلبان نیز با توجه به تایید صلاحیت تعداد قابل توجه از نیروهای‌شان هم توان ارائه لیست انتخاباتی دارند و همان که می‌توانند چند سر لیست داشته باشند.

بنابراین به نظر می‌رسد که اصلاح طلبان برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها به صورت یکپارچه وارد انتخابات شوند و لیستی متشکل از نیروهای اصلاح طلب و اعتدالی آنها بیرون آید در این شرایط اصولگرایان در صورتی می‌توانند به پیروزی حداکثری دست یابند که به وحدت همه جانبه با یکدیگر برسند.

طیف‌های مختلف اصولگرایی در تمام ادوار انتخابات نشان دادند که اختلافاتی مبنایی و اصولی با یکدیگر ندارند بلکه بیشتر اختلافاتشان تاکتیکی و بعضاً راهبردی است. با این شرایط وقتی رقیب سنتی آنها می‌تواند به لیستی واحد دست یابد ضرورت ارائه لیست واحد از سوی اصولگرایان بیش از همیشه احساس می‌شود. شاید همین دلیل باشد که اکنون مشاهده می‌کنیم همه گرایش‌های اصولگرایی یا میل به وحدت دارند یا به تدریج به این سمت متمایل شدند برای مثال تا همین چند وقت پیش به نظر می‌رسید که جبهه پایداری و تشکیلات شریان بنا دارند هر کدام به صورت مستقل لیست بدهند اما اخیرا صادق محصولی دبیرکل پایداری گفته است که باید به سمت وحدت برویم. جراره دبیرکل شریان نیز سخنی مشابه را مطرح کرده و از ائتلاف سخن گفته است. شورای ائتلاف و شورای وحدت نیز از گذشته نشان دادند که می‌توانند هم اجماع ساز باشند و هم مشکلی با همگرایی همه جانبه اصولگرایان ندارند. در این شرایط به نظر می‌رسد زمینه وحدت سراسری اصولگرایان بیش از همیشه وجود دارد و آنها شاید در یک قدمی وحدت قرار گرفته‌اند.

از طرفی در شرایطی که قاطبه سرمایه اجتماعی اصولگرایان به سمت میانه‌روی انقلابی است؛ یعنی رعایت ارزش‌ها، اصول انقلاب اسلامی و نیز مقابله با وادادگی در برابر غربی‌ها توأم با رعایت عقلانیت میانه‌روی همه گروه‌های سیاسی به این نتیجه رسیدند که راهی جز ائتلاف با میانروهای جبهه اصولگرایی ندارند.

در مجموع آنچه از شرایط سیاسی کنونی برمی‌آید آن است که هم اصلاح‌طلبان می‌خواهند به صورت یکپارچه وارد انتخابات شوند و هم اصولگرایان دریافته‌اند که وحدت تنها راه پیروزی حداکثریی‌شان است. چنین وضعیتی در افزایش مشارکت عمومی در انتخابات نیز تاثیرگذار خواهد بود زیرا ارائه لیست واحد باعث می‌شود مخاطبان هر جبهه سیاسی آرایشان متفرق نشود و از سردرگمی بیرون آیند و چه بسا باعث افزایش میل عمومی برای مشارکت در انتخابات شود. 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها