امیرعبداللهیان در مصاحبه با شبکه "سی‌ان‌بی‌سی":

امیرعبداللهیان: مقامات بغداد به خوبی می‌دانند که ایران امنیت عراق را امنیت خود می‌داند

کد خبر: 1269250

وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه "سی‌ان‌بی‌سی" گفت: مقامات عراق به خوبی می‌دانند که ایران امنیت عراق را امنیت خود می‌داند.

 امیرعبداللهیان: مقامات بغداد به خوبی می‌دانند که ایران امنیت عراق را امنیت خود می‌داند

وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با شبکه "سی‌ان‌بی‌سی" گفت: مقامات عراق به خوبی می‌دانند که ایران امنیت عراق را امنیت خود می‌داند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان که به منظور شرکت در اجلاس داووس به سوئیس سفر کرده، در مصاحبه با شبکه "سی‌ان‌بی‌سی"، در خصوص یمن گفت: دولت نجات ملی یمن سال‌هاست در صنعا و بخش‌های بزرگ از یمن مستقر است. آن‌ها در ماه‌های گذشته طرف مذاکره با عربستان سعودی هستند و بر اساس اطلاعاتی که ما داریم به مراحل پایانی توافق نزدیک شده‌اند. لذا ما شاهد این هستیم که یمنی‌ها مستقل عمل می‌کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در خصوص تحولات در دریای سرخ گفت: در مورد اتفاقای امروز در دریای سرخ باید به اصل و ریشه توجه کرد. نباید فقط یک قطعه پازل دریای سرخ را دید.

وی افزود: اولا ما معتقدیم ریشه به جنایات و نسل کشی علیه غزه برمی‌گردد. اگر جنایات و نسل کشی متوقف شود، طبعا وضعیتی که در منطقه ایجاد شده و گسترش جنگ در منطقه قابل مهار خواهد بود. ثانیا یمنی‌ها و سایر کشورهایی که در حال حمایت از  فلسطین هستند، آن‌ها بر اساس مصالح و صلاح دید خودشان عمل می‌کنند. آن ها از ما دستور نمی‌گیرند.

امیرعبداللهیان همچنین گفت: اگر بخواهیم بگوییم چه کسانی نباید در داووس باشند، باید آن طرف‌هایی که در  100 روز گذشته از نسل کشی در غزه حمایت کردند و باعث کشتار بیش از 26 هزار غیرنظامی از جمله زنان و کودکان شدند.

وزیر امور خارجه ایران همچنین در خصوص عملیات کشورمان علیه مقر موساد در عراق و اعتراض این کشور گفت: ما یک روابط بسیار محکم  با بغداد داریم. در بحث تامین منافع ملی خود با هیچ کشوری ملاحظه‌ای نداریم. مقامات عراق به  خوبی می‌دانند که ایران امنیت عراق را امنیت خود می‌داند.

امیرعبداللهیان همچنین در خصوص نقش ایران در منطقه اظهار کرد: ما در تحولات منطقه همواره در قسمت خوب و مثبت هستیم. در سال‌های گذشته عملا ایران بود که به کمک مردم و دولت سوریه و عراق شتافت و برای مبارزه باداعش به آنان کمک کرد.

وی نسبت به نقش آمریکا در حمایت‌ از رژیم صهیونیستی و همچنین رفتار آمریکا با ایران گفت: آنان باید نسبت به توافقاتشان با ایران و قول‌هایی که می‌دهند، متعهد باشند. ثانیا به کاخ سفید می‌گویم که نباید سرنوشت خودش را و بایدن سرنوشت خودش را به سرنوشت نتانیاهو گره بزند. حمایت تمام عیار بایدن و کاخ سفید از اراذل و اوباشی مانند نتانیاهو در اسرائیل ریشه ناامنی در منطقه است.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: بایدن باید فورا دست از حمایت تمام عیار خودش برای نسل کشی فلسطینیان و کشتار بیش از 13 هزارکودک فلسطینی بردارد. نتانیاهو به پایان راه رسیده است./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها