امسال به جای درج مهر بر شناسنامه، رای افراد در سامانه ثبت احوال، ثبت می‌شود

کد خبر: 1269409

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: طبق تاییدیه شورای نگهبان، در این دوره در چهار حوزه آبادان، رشت، قم و ملایر انتخابات مجلس و خبرگان به صورت تمام‌الکترونیکی برگزار خواهد شد.

امسال به جای درج مهر بر شناسنامه، رای افراد در سامانه ثبت احوال، ثبت می‌شود

محسن اسلامی صبح امروز ۲۸ دی در همایش نمایندگان فرمانداران در انتخابات که در مجتمع آیه‌های مشهد برگزار شد، با اشاره به تغییر قانون انتخابات‌های مجلس و خبرگان رهبری، اظهار کرد: در انتخابات امسال تمام مردم می‌توانند با هر کدام از مدارک شناسنامه، کارت ملی، کارت پایان خدمت، گواهینامه و پاسپورت رای دهند. هم‌چنین امسال به جای درج مهر بر شناسنامه، رای دادن افراد در سامانه ثبت احوال، ثبت می‌شود.

وی افزود: انتخابات در ایران به دلیل حضور معتمدین مردم در هیات‌های اجرایی و نظارت، همواره با اقبال مواجه بوده است. ممکن است نرخ مشارکت با فرازونشیب همراه بوده باشد، اما مردم همیشه استقبال کرده‌اند.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور با اشاره به راه‌اندازی حدود ۲۰۰ کانال تلویزیونی برای تبلیغات انتخاباتی نامزدهای هر حوزه انتخابیه، گفت: نامزدهای هر حوزه با ارائه یک کلیپ ۲۰ دقیقه‌ای در این کانال‌ها، به تبلیغات برای خود می‌پردازند.

اسلامی با اشاره به اجرای قانون شفافیت تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات امسال، عنوان کرد: ما از کلیه داوطلبان یک شماره حساب گرفته‌ایم که صرفا برای هزینه‌های انتخاباتی و تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد تا هر فرد و تشکیلاتی که می‌خواهد به نامزدها کمک مالی کند، شفاف باشد و گردش مالی نامزدها برای تبلیغات انتخاباتی مشخص شود. پول‌های این حساب تنها باید در چهار بخش ستاد انتخاباتی، تجمعات انتخاباتی، تبلیغات و حق‌الزحمه عوامل صرف شود. سقف هزینه‌کرد هر نامزد در هر حوزه انتخابیه هم مشخص شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس قانون یک هشتم حوزه‌های انتخابیه چندنمایندگی مجاز به برگزاری انتخابات تمام‌الکترونیک هستند، اضافه کرد: بر همین اساس و طبق تاییدیه شورای نگهبان، در این دوره در چهار حوزه آبادان، رشت، قم و ملایر انتخابات مجلس و خبرگان به صورت تمام‌الکترونیکی برگزار خواهد شد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور بیان کرد: در مورد تعرفه‌ها نیز به منظور سهولت فرایند برای رای‌دهندگان، تعرفه‌های انتخابات مجلس و انتخابات خبرگان ادغام شده است و هر رای‌دهنده یک تعرفه دریافت می‌کند.

ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها