رزمایش تخصصی مدافعان آسمان ولایت آغاز شد

کد خبر: 1269460

رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی ‌مدافعان آسمان ولایت ۱۴۰۲ ‌با رمز ‌یا علی بن ابیطالب (ع)‌ در مناطق جنوب غرب، جنوب و جنوب شرق کشور ‌آغاز شد.

رزمایش تخصصی مدافعان آسمان ولایت آغاز شد

این رزمایش با مشارکت نیروی پدافند هوایی ارتش، نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همچنین بخش‌های از نیروی زمینی ارتش تحت کنترل عملیاتی قرارگاه مشترک پدافند هوایی خاتم‌الانبیاء (ص)، در منطقه عمومی جنوب غرب، جنوب و جنوب شرق ‌در مناطق مراقبت هوایی آغاز شد.

جابه‌جایی و واکنش سریع نیروهای عملیاتی

سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402در آغاز این رزمایش در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این رزمایش در محیطی کاملاً واقعی انجام می‌شود و در مرحله نخست رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402، سامانه‌های پدافندی با رویکرد جابه‌جایی و واکنش سریع نیروهای عملیاتی با رعایت اصول پدافند غیرعامل آماده انجام ماموریت محوله هستند.

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور با بیان اینکه برقراری ارتباطات امن و چند لایه میان سامانه‌های پدافندی با مراکز فرماندهی و کنترل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور برای اتخاذ تصمیم به هنگام در مواقع بروز تهدیدات صورت گرفته است، افزود: در این مرحله از رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402 که در یک سوم آسمان کشور انجام می‌شود، پروازهای اطلاعاتی و شناسایی توسط هواپیماهای باسرنشین و بدون سرنشین ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در منطقه عمومی رزمایش انجام شد.

بهره‌برداری از سامانه‌های کاملاً بومی پدافند هوایی ‌

سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402 با بیان اینکه همچنین اقدامات راهکنشی و دفاعی به وسیله سامانه‌های کشف، رهگیری و درگیری بومی علیه پرنده‌های مهاجم توسط یگان‌های پدافند هوایی، انجام شد و تمامی مراحل پدافند هوایی تا مرحله اصابت الکترونیکی (شلیک سرد) اجرا می‌شود، تصریح کرد: بهره‌برداری از سامانه‌های کاملاً بومی پدافند هوایی ‌یکی از ویژگی‌های قابل توجه این رزمایش ‌ا‌ست.

وی گفت: مراکز فرماندهی و کنترل در این رزمایش با استفاده از سامانه‌های راداری اکتیو و پسیو بسیار پیشرفته و بومی و با بهره‌گیری از پایش سیگنالی و الکترواپتیک، عملیات پایش منطقه رزمایش را انجام می‌دهند و به محض کشف هدف متخاصم با استفاده از شبکه دیده بانی در کشف، سامانه پدافندی متناسب با هدف را برای مقابله وارد مدار عملیاتی می‌کنند.

نمایش صلابت، روحیه بالا، ایمان و شهادت طلبی در نیروهای مسلح

امیر ‌فرج‌پور با اشاره به حجم گسترده سامانه‌های پدافند هوایی به کار گرفته شده در این رزمایش خاطرنشان کرد:‌ در رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402 تمام سامانه‌های کشف، شناسایی، رهگیری و درگیری که توسط یگان‌های پدافند هوایی ارتش و سپاه به کار گرفته می‌شود، بومی و تولید شده به دست صنعتگران و متخصصان جوان و متعهد کشورمان در نیروهای مسلح و صنایع دفاعی کشور است که در این سال‌ها با خودباوری و اعتقاد راسخ به شعار «ما می‌توانیم» توانسته‌اند در سایه سنگین‌ترین تحریم‌ها و فشارها به موفقیت‌های چشمگیری در این زمینه دست یابند.

وی با بیان اینکه حرکت نیروهای مسلح به ویژه در حوزه پدافند هوایی همراه با رفتارشناسی تهدیدات است، ادامه داد: در این رزمایش به دنبال نمایش صلابت، روحیه بالا، ایمان و شهادت طلبی در نیروهای مسلح هستیم تا ملت شریف ایران با مشاهده این اقتدار و صلابت بیش از پیش به این توان و اقتدار دفاعی افتخار کنند.

تشکیل لایه‌های امن پدافند هوایی برای حفاظت از مرزها

سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402 گفت: تشکیل لایه‌های امن پدافند هوایی برای حفاظت از مرزهای هوایی جمهوری اسلامی ایران و همچنین دفاع همه‌جانبه از مراکز حساس و حیاتی کشور از جمله اهداف این رزمایش است که با مهارت و هوشمندی کارکنان و نیروهای عملیاتی جوان و ولایتمدار پدافند هوایی در ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت هدایت و کنترل عملیاتی شبکه یکپارچه قرارگاه مشترک پدافند هوایی کشور به صورت 24 ساعته در حال انجام است.

 رزمایش مدافعان آسمان ولایت/ انهدام پهپادهای حمله‌ور با سامانه‌های بومی «مجید»

سامانه‌های موشکی ارتفاع کم مجید طی فرایند عملیاتی، پهپادهای حمله‌ور به منطقه رزمایش را مورد اصابت و انهدام قرار داد.

امیر سرتیپ دوم عباس فرج‌پور سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402 گفت: در ادامه مرحله اصلی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402، پهپادهای نیروهای حمله‌ور سازماندهی شده از پهنه آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس، دریای عمان و تنگه هرمز که قصد ورود به منطقه عمومی رزمایش را داشتند، توسط شبکه راداری، کشف، شناسایی، رهگیری و سپس با هماهنگی شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور به منظور درگیری و انهدام به سامانه موشکی ارتفاع کم مجید واگذار که با شلیک موفق موشک از این سامانه‌، سرنگون شدند.

وی افزود: دفاع مستحکم و چند لایه در برابر تهاجم موشک‌های کروز یکی از اهداف رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402 است که در این مرحله با موفقیت توسط سامانه‌های مختلف پدافندی ارتش و سپاه اجرا شد.

سخنگوی رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت 1402 با بیان اینکه کلیه مراحل این رزمایش با هدایت ارزیابان قرارگاه مرکزی حضرت خاتم‌الانبیاء (ص)، اجرا می‌شود، گفت: پدافند هوایی کشور با تشکیل لایه‌های امن پدافندی آمادگی کامل برای حفاظت از تاسیسات حساس و حیاتی کشور را دارد.

سامانه موشکی پدافند هوایی چابک مجید نخستین سامانه موشکی الکترواپتیک با بُرد درگیری 8 کیلومتر است و با توجه به نوع عملکرد و چابکی و چالاکی و قابلیت جابجایی تاکتیکی سریع پس از اجرای عملیات، امکان رهگیری توسط سامانه‌های سیگنالی و شناسایی و هرگونه مقابله توسط دشمن را ناکام می‌گذارد./تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها