واکنش حزب‌الله به «تروریستی» خواندن انصارالله | پاسخ حزب‌الله به پیشنهاد آمریکا

کد خبر: 1269509

حزب‌الله لبنان تروریستی خواندن انصارالله یمن از سوی آمریکا را محکوم کرد.

واکنش حزب‌الله به «تروریستی» خواندن انصارالله | پاسخ حزب‌الله به پیشنهاد آمریکا

حزب الله لبنان در بیانیه‌ای قرار گرفتن جنبش انصارالله یمن در لیست به اصطلاح تروریستی از سوی آمریکا را محکوم و آن را اقدامی «ظالمانه، خودسرانه و باطل» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده است: قرار دادن انصارالله یمن در لیست تروریستی در راستای تکمیل تجاوزهای چندین ساله آمریکا علیه یمن بوده که آخرین آن‌ها حملات هوایی است.

حزب‌الله تاکید کرد: آمریکا حامی تروریسم صهیونیستی و تجاوزهای جنایتکارانه علیه غزه و مردم مقاوم آن است. این اقدام عزم ملت بزرگ یمن را نمی‌شکند و بر نقش موثر و فعال آن در پایان محاصره غزه تاثیر نمی‌گذارد.

در بیانیه همچنین آمده است: این اقدام بر اراده ملت یمن در حمایت شرافتمندانه از ملت فلسطین می‌افزاید.

پاسخ حزب‌الله به پیشنهاد آمریکا برای آتش‌بس با رژیم صهیونیستی

خبرگزاری رویترز به نقل از برخی مقام‌های لبنانی نوشت حزب‌الله پیشنهادات نماینده رئیس‌جمهور آمریکا برای آتش‌بس با رژیم صهیونیستی را نپذیرفته است.

به گزارش ایسنا، برخی مسئولان در لبنان اظهار داشتند حزب‌الله با پیشنهادات «آموس هوکشتاین» نماینده رئیس‌جمهور آمریکا برای آتش‌بس در بخش شمالی فلسطین اشغالی از جمله خروج نیروهای حزب‌الله از مرزهای مشترک با اراضی اشغالی مخالفت کرده و تاکید کردند که این پیشنهادات غیر واقع‌بینانه است.

یک مقام آگاه لبنانی تایید کرد که حزب‌الله آماده شنیدن است و از تلاش‌های دیپلماتیک ایالات متحده استقبال می‌کند و این بیانگر تمایل این حزب برای اجتناب از یک جنگ گسترده‌تر است.

طی هفته‌های اخیر مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی فلسطین شاهد تبادل آتش میان حزب‌الله لبنان و ارتش رژیم صهیونیستی بوده است. طی هفت روز آتش‌بس میان رژیم اشغالگر و مقاومت فلسطین آرامش نسبی در این منطقه حکم‌فرما شد، اما در پی ازسرگیری تجاوزات تل‌آویو به نوار غزه، حملات متقابل میان حزب‌الله و رژیم اشغالگر نیز بار دیگر شدت گرفت.

رسانه‌های عبری گزارش داده‌اند که از زمان آغاز نبرد طوفان‌الاقصی و شلیک موشک از جنوب لبنان، چند افسر و نظامی صهیونیست کشته و نیروهای اشغالگر مجبور به تخلیه هزاران شهرک‌نشین از شمال فلسطین اشغالی شدند. تعدادی از شهرک‌نشینان هم به صورت داوطلبانه شهرک‌ها را ترک کرده‌اند.

روزنامه الاخبار هم نوشته بود هوکشتاین تنها دغدغه‌اش فراهم کردن شرایط بازگشت صهیونیست‌ها به شهرک‌های شمال سرزمین اشغالی در مجاورت مرز لبنان بوده است.

الاخبار نوشت: خواسته هوکشتاین این بود که به جای حزب‌الله ارتش لبنان در محدوده مذکور مستقر شود تا شهرک نشینان بتوانند به شهرک‌های خود بازگردند.

طبق این گزارش، بلینکن حتی با لحنی تهدیدآمیز به لبنانی‌ها گفته است: در غیر این صورت اسرائیل جنگی را علیه حزب‌الله آغاز خواهد کرد و لبنان باید از اتفاقات غزه درس بگیرد.

الاخبار درباره پاسخ مقامات لبنان به فرستاده آمریکا نیز نوشت: بسته‌شدن جبهه جنوب لبنان مستلزم بسته‌شدن جبهه غزه و توقف جنگ در آن است و سپس باید راه حل سیاسی در پیش گرفته شود.

حالا برخی مقامات لبنانی و یک دیپلمات اروپایی می‌گویند حزب‌الله مستقیما در مذاکرات شرکت نکرد و به‌جای آن میانجی‌های لبنانی پیشنهادها و ایده‌های هوکشتاین را به این جنبش منتقل کردند.

سه منبع لبنانی و یک مقام آمریکایی فاش کردند که یکی از این پیشنهادها، کاهش درگیری‌های فرامرزی همراه با اقدام اسرائیل برای انجام عملیات‌های با شدت کمتر در نوار غزه است.

همچنین ۲ مقام لبنانی گفتند: پیشنهادی نیز به حزب الله ارائه شده که نیروهای آن هفت کیلومتر از مرزها دور شوند.

مسئولان لبنانی تصریح کردند که حزب‌الله این ۲ ایده را رد و آن‌ها را غیرواقع‌بینانه توصیف کرد.

سه مقام لبنانی می‌گویند حزب‌الله اشاره کرده که به محض پایان جنگ در غزه، ممکن است از ایده مذاکره لبنان برای توافق از طریق میانجی‌گران بر سر مناطق مرزی مورد مناقشه استقبال کند. اخیرا نیز یکی از رهبران حزب الله در یک سخنرانی به این موضوع اشاره کرده بود.

یک مقام ارشد حزب‌الله که خواست نامش فاش نشود، به رویترز گفت: پس از جنگ غزه، ما آماده حمایت از مذاکره کنندگان لبنانی هستیم تا تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

مقامات لبنان بر ضرورت اجرای کامل و بدون نقص قطعنامه شماره ۱۷۰۱ شورای امنیت تاکید می‌کنند که طبق آن رژیم صهیونیستی باید نقض حریم هوایی و زمینی لبنان را متوقف کند. لبنانی‌ها اعلام کردند اجرای کامل قطعنامه شورای امنیت یک فرصت واقعی برای آرام شدن اوضاع در مرزهاست./ایسنا

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    نیازمندیها

    سایر رسانه ها